دانشگاه مک مستر کانادا (McMaster University)

 • دانشگاه مک مستر کانادا

  McMaster University

نوع موسسه آموزشی

دانشگاه

موقعیت دانشگاه

همیلتون، انتاریو

زبان تدریس

انگلیسی

دانشجویان تمام وقت

29,982 دانشجو

شروع ترم‌های جدید

می، ژوئن، سپتامبر

شهریه دانشجویان کانادایی

شروع از 5,966 $ / سالیانه

شهریه دانشجویان بین‌المللی

شروع از 13,123 $ / سالیانه

بورس تحصیلی

5 بورس تحصیلی به ارزش 133,000 دلار کانادا

شماره تماس

9140 525- (905)

شماره تماس رایگان

N/A

فکس

N/A

ایمیل

N/A

آدرس

1280Main Street West, Hamilton, Ontario, Canada

دانشگاه مک مستر کانادا

دانشگاه مک مستر کانادا (McMaster University) در سال 1887 تاسیس شد. احداث این دانشگاه مدیون ثروت شخصی سناتور “ویلیام مک مستر” (William McMaster) است. سناتور ویلیام مک مستر یکی از موفق‌ترین کارآفرینان کانادا در قرن نوزدهم میلادی بود. امروزه، پردیس‌های زیبا و درختکاری شده دانشگاه مک مستر، میزبان بیش از 30,000 دانشجوی تمام وقت و نیمه وقت است.

این دانشگاه به داشتن برخی از بهترین امکانات در کانادا شهرت دارد. از جمله این امکانات می‌توان به یک اتاق تجاری بورس اوراق بهادار آنلاین، یک راکتور هسته‌ای تحقیقاتی، یک سیستم کتابخانه‌ای گسترده و یک گالری (که از بهترین گالری‌های هنری عمومی در کانادا است) اشاره کرد. این امکانات دلیل این است که دانشگاه مک مستر کانادا بتواند از رشته‌های تحصیلی متنوعی پشتیبانی کند. همین امر باعث شده که این دانشگاه به یکی از موسسات برتر آموزشی و پژوهشی در کشور کانادا تبدیل شود.

نوآوری‌های دانشگاه مک مستر بسیار زیاد است:

 • اولین پردیس پزشکی برای تعلیم پزشکان که آموزش را مبتنی بر حل مسئله و با استفاده از گروهی کوچک قرار داده است.
 • “مدارس موضوعی” که باعث تعامل عمیق دانشجویان و اساتید ضمن حفظ انضباط در رشته‌های تحصیلی می‌شوند.
 • برنامه‌هایی که بر روی ایجاد تفکر انتقادی و مهارت‌های حل مسئله تاکید می‌کنند تا فارغ‌التحصیلان دانشگاه مک مستر کانادا در اقتصاد جهانی برجسته شوند.
 • و …

بنابراین، جای تعجب نیست که دانشگاه مک مستر به عنوان یکی از مبتکرترین دانشگاه‌های کانادا شهرت پیدا کرده است.

دانشگاه مک مستر کانادا

زمینه‌های تخصصی

تخصص دانشگاه مک مستر کانادا آموزش در زمینه رشته‌های تحقیقاتی، پزشکی و سایر علوم مرتبط با بهداشت و سلامتی و همچنین مدارس موضوعی است. علاوه بر این، دانشگاه مک مستر در رشته‌های زیر دارای نوآوری‌هایی قابل توجه است:

 • هنر و علوم مرتبط با آن
 • علوم انسانی و علوم اجتماعی
 • علوم مهندسی
 • مدیریت
 • جامعه‌شناسی

به این ترتیب، دانشجویان می‌توانند تقریبا در هر موضوعی تحصیلات دانشگاهی داشته باشند و در ضمن بتوانند به فرصت‌های شغلی بسیاری از طریق تجربه‌اندوزی با کارآموزی در این دانشگاه دست پیدا کنند.

دانشگاه مک مستر کانادا

اقامت در خوابگاه درون محیط دانشگاه

نوع خوابگاهتعداد تختپایین‌ترین قیمتبالاترین قیمت
مختص دختران74 تخت4,105 دلار6,680 دلار
مختلط3,611 تخت4,105 دلار6,680 دلار

در دانشگاه مک مستر کانادا فضایی مناسب برای حدود 2,900 تختخواب در دسترس دانشجویان سال اولی برای اقامت در محیط دانشگاه قرار دارد. هزینه اقامت در خوابگاه‌های درون محیط دانشگاه از 4,105 دلار تا 6,680 دلار متغیر است. توجه داشته باشید که این هزینه بدون در نظر گرفتن هزینه برنامه وعده‌های غذایی خواهد بود.

آخرین خوابگاه دانشجویی دانشگاه مک مستر در پاییز سال 2006 افتتاح شد. این خوابگاه ظرفیت پذیرش 390 دانشجو را در اتاق‌های یک نفره و دو نفره مجهز به حمام اختصاصی دارد. علاوه بر این، امکانات مشابه دیگر خوابگاه‌های سنتی نیز در این خوابگاه جدید موجود است.

اقامت در خارج از محیط دانشگاه

در این منطقه مکان‌های اقامتی مناسب فراوانی برای دانشجویان در خارج از محوطه دانشگاه وجود دارد. این مکان‌ها به اندازه‌ای نزدیک دانشگاه هستند که با یک پیاده‌روی کوتاه یا از طریق اتوبوس می‌توان به دانشگاه رسید.

در دانشگاه مک مستر کانادا بخشی به نام “مرکز منابع خارج از دانشگاه” وجود دارد. وظیفه این مرکز، کمک به دانشجویان برای جستجو در مورد گزینه‌های در دسترس و مناسب مسکن خارج از دانشگاه است. برای دریافت جزئیات بیشتر به وب‌سایت این دانشگاه مراجعه کنید.

دانشجویان ورودی

دانشگاه مک مستر کانادا خدماتی را ویژه دانشجویان تازه ‌وارد تدارک دیده است. از جمله این خدمات می‌توان به دوره‌های یک روزه‌ای اشاره کرد که توسط مرکز رشد و توسعه دانشجویی برگزار می‌شود. این دوره‌ها برای کمک به دانشجویان در آماده‌سازی جهت ورود به دانشگاه ارائه شده است. در این دوره‌های آشناسازی دانشجویان می‌توانند به همراه والدین خود شرکت کنند.

باشگاه‌ها و انجمن‌ها

دانشگاه مک مستر بیش از 120 باشگاه و انجمن دانشجویی را تحت حمایت خود قرار داده است. این باشگاه‌های دانشجویی طیف گسترده‌ای از موضوعات را پوشش می‌دهند. به این ترتیب، دانشجویان با هر نوع گرایش و علاقه‌مندی می‌توانند در این باشگاه‌ها مشارکت داشته باشند.

فناوری اطلاعات

در دانشگاه مک مستر کانادا پنج آزمایشگاه رایانه وجود دارد. دانشجویان در این آزمایشگاه‌ها به بیش از 300 رایانه دسترسی دارند. در همه آزمایشگاه‌های رایانه امکان دسترسی به برنامه‌های نرم افزاری محبوب و تخصصی وجود دارد. تمامی دانشجویان دانشگاه مک مستر می‌توانند از ایمیل اختصاصی و دسترسی کامل به اینترنت به صورت رایگان بهره‌مند شوند.

در بخش خدمات پیشرفته استخر مودم (modem pool) این دانشگاه بیش از 136 خط با نرخ باود (Baud Rate) 33.6 و 69 خط با نرخ باود 56 وجود دارد که هر دو از خدمات PPP بهره می‌برند. در حال حاضر قیمت برای نرخ باود 33.6 معادل 0.40 دلار در ساعت و برای نرخ باود 56 نیز 0.50 دلار در ساعت است. علاوه بر این، یک استخر مودم با نرخ باود 14.4 تا 28.8 نیز وجود دارد که به صورت رایگان در دسترس دانشجویان این دانشگاه است.

خوابگاه‌های دانشجویی با اتصالات شبکه اترنت کابل‌کشی شده‌اند تا دانشجویان بتوانند به اینترنت پرسرعت متصل شوند. سیستم اطلاعات عمومی دانشجویان دانشگاه مک مستر کانادا (MUGSI) یک رابط وب برای اطلاعات دانشجویان است. این سیستم به دانشجویان امکان می‌دهد تا اطلاعات علمی، مالی و شخصی خود را که توسط دانشگاه ثبت گردیده است، مشاهده و چاپ کنند.

دانشگاه مک مستر کانادا

رویدادها و امکانات فرهنگی

دانشگاه مک مستر کانادا خدمات فرهنگی مختلفی را ارائه می‌کند. وجود موسسات فرهنگی نظیر “موزه هنری مک مستر” و خدماتی شامل ساخت و اجرای نمایش‌های درام و موزیکال و همچنین سخنرانی‌های میهمانان مختلف و برگزاری نمایشگاه‌های ویژه از جمله امتیازات فرهنگی دانشگاه مک مستر به شمار می‌آید.

دانشگاه مک مستر کانادا

خدمات ویژه

یک مشاور مطالعات بومی و کارمندان بخش یاری‌رسانی در دانشگاه مک مستر وظیفه دارند خدمات لازم را به دانشجویان بومی و همچنین دانشجویان دارای معلولیت جسمی ارائه دهند.

علاوه بر این، یک افسر مبارزه با آزار و اذیت جنسی و یک افسر حقوق بشر در این دانشگاه حضور دارند تا دانشجویان (به ویژه دانشجویان دختر) با امنیت خاطر به تحصیل بپردازند.

مرکز رشد و توسعه دانشجویی دانشگاه مک مستر کانادا نیز در موارد بسیاری نظیر دسترسی به امکانات دانشگاه، تهیه تجهیزات ویژه و قالب‌های رسانه‌ای جایگزین و همچنین ارجاع خدمات شغلی و حرفه‌ای می‌تواند به دانشجویان این دانشگاه کمک کند.

دانشگاه مک مستر کانادا

موسسات علمی و آموزشی مرتبط و وابسته

دانشگاه مک مستر کانادا با مراکز و موسسات علمی تحقیقاتی بسیاری در سراسر دنیا همکاری تنگاتنگ دارد. برخی از این موسسات عبارتند از:

 • پروژه مقاله برتراند راسل (Bertrand Russell)
 • پژوهشکده تحقیقات مواد براک هاوس (Brockhouse)
 • مرکز بیوتکنولوژی ضد میکروبی
 • مرکز ژنتیک درمانی
 • مرکز مطالعات صلح
 • مرکز تحقیقات کاغذ و خمیر کاغذ
 • مرکز ارزیابی داروها
 • مرکز تحقیقاتی کودکان در معرض خطر
 • آزمایشگاه تحقیقاتی ارتباطات
 • آزمایشگاه اقتصاد تجربی
 • مرکز تحقیقات پدر شان او سالیوان (Sean O’Sullivan) و بیمارستان سنت جوزف ( Joseph)
 • آزمایشگاه سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی
 • مرکز تحقیقاتی بیمارستان‌های شهری همیلتون (Hamilton)
 • پژوهشکده تحقیقات بالینی همیلتون
 • پژوهشکده تحقیقاتی انرژی
 • پژوهشکده محیط زیست و سلامتی
 • پژوهشکده زیست‌شناسی مولکولی و بیوتکنولوژی
 • پژوهشکده فناوری تولید پلیمر
 • راکتور هسته‌ای مک مستر
 • مرکز اثربخشی و کارایی پرستاران
 • آزمایشگاه تحقیقاتی نیرو
 • پژوهشکده تحقیقات کمّی در زمینه اقتصاد و جمعیت
 • مرکز تحقیقات فولاد
 • واحد تحقیقاتی پشتیبانی از سرطان
 • رصدخانه ویلیام جی. مک کالیون (William J. McCallion)

دانشگاه مک مستر کانادا

همکاری‌های بین‌المللی

دانشگاه مک مستر کانادا به شکل مستمر در حال عقد توافق‌نامه‌های تبادل دانشجو، ایجاد ارتباطات نهادی و راه‌اندازی پروژه‌ها و برنامه‌های بین‌المللی است. این پروژه‌ها با بودجه‌های خارجی تامین مالی می‌شوند و در زمینه تحقیقات مشترک، آموزش و توسعه منابع انسانی و همچنین بهبود ارائه خدمات در بخش‌هایی نظیر کسب و کار، حفاظت از محیط زیست، سلامت و بهداشت جامعه، مهندسی، توسعه فناوری و … اجرا می‌شوند.

دفتر امور بین‌الملل دانشگاه مک مستر نقش گسترده‌ای را در این همکاری‌های بین‌المللی بر عهده گرفته است. مسئولیت هماهنگی و تسهیل این همکاری‌های دانشگاه مک مستر در یک محیط کاملا پیچیده و در حال تغییر جهانی بر عهده این مرکز است. دفتر امور بین‌الملل با تسهیل این ارتباطات و همکاری‌های بین‌المللی، فعالیت‌هایی را هماهنگ می‌کند که باعث شده است دانشگاه مک مستر کانادا برای تحقیقات، آموزش و خدمات اجتماعی مورد تحسین بین‌المللی واقع شود.

دانشگاه مک مستر کانادا

به هر صورت، دانشگاه مک مستر در چهار زمینه اصلی همچنان به رشد همکاری‌های بین‌المللی خود ادامه می‌دهد:

 • پروژه‌های توسعه بین‌المللی
 • برنامه‌های بین‌المللی
 • جذب دانشجویان خارجی
 • برقرار ارتباط با فارغ‌التحصیلان خارجی

یک مشاور بین‌المللی دانشجویی به ‌دانشجویان خارجی و دیگر دانشجویان دانشگاه مک مستر کانادا که تمایل دارند دوره کوتاهی را در خارج از کشور کانادا تحصیل کنند، خدمات مشاوره و اجرایی ارائه می‌دهد.

دانشگاه مک مستر کانادا

تور دانشگاه

در دانشگاه مک مستر کانادا برای آشنایی متقاضیان و والدین آن‌ها تورهایی برگزار می‌شود. جهت رزرو وقت باید چند روز کاری پیش از زمان مورد نظر خود اقدام کنید. در هنگام رزرو تور همه اطلاعات لازم از قبیل زمان شروع و پایان تور، محل پارک خودرو و … در اختیار شما قرار می‌گیرد.

این تورها با بازدیدهای رایج از دانشگاه نزدیک به یک ساعت و نیم زمان می‌برد و نمای کلی از دانشگاه مک مستر به شرکت‌کنندگان نشان داده می‌شود. تور دانشگاه مک مستر کانادا شامل بازدید از خوابگاه دانشجویی نیز می‌گردد. این بازدیدها در روزهای دوشنبه تا جمعه در ساعت 10:30 صبح و 1:30 بعد از ظهر و توسط یک راهنمای تور دانشجویی برگزار می‌شود. بازدید در روزهای دیگر نیز ممکن است امکان‌پذیر باشد که در این مورد با اطلاع‌رسانی قبلی از طریق وب‌سایت خواهد بود.

مقررات پذیرش دانشجویان خارجی

متقاضیان ورود به دانشگاه مک مستر کانادا در صورتی که زبان مادری آن‌ها انگلیسی نباشد، باید توانایی خود را در زمینه تسلط کافی به زبان انگلیسی به اثبات برسانند. این کار از طریق شرکت در آزمون‌های معتبر نظیر تافل، آیلتس، CAE، PTE، CAEL و MELAB امکان‌پذیر است. کسب نمرات لازم در این آزمون‌ها الزامی است. برای آگاهی از جزییات نمرات لازم می‌توانی به آدرس اینترنتی زیر مراجعه کنید:

https://future.mcmaster.ca/admission/language

در صورتی که متقاضیان نمرات لازم در یکی از این آزمون‌ها را کسب نکرده باشند، باید دوره موسوم به MELD را با موفقیت سپری کنند. در این دوره که یک سال (دو ترم دانشگاهی) زمان می‌برد، زبان انگلیسی به متقاضیان آموزش داده می‌شود. در صورت موفقیت در این دوره، دیپلم MELD به متقاضی اعطا می‌شود که برای پذیرش در دانشگاه مورد قبول است.

به جز زبان انگلیسی، الزامات دیگری نیز وجود دارد. این الزامات با توجه به رشته‌ای که متقاضی انتخاب می‌کند، متفاوت است. برای کسب اطلاعات دقیق در این زمینه می‌توانید به آدرس اینترنتی دانشگاه مک مستر کانادا که در زیر آمده است مراجعه کنید:

https://future.mcmaster.ca/admission/requirements

دانشگاه مک مستر کانادا

پذیرش دانشجویان خارجی

گام اول: گزینه‌های مورد علاقه خود را جستجو کرده و برای درخواست پذیرش برنامه‌ریزی کنید. برای این که اطلاعات به‌روزی داشته باشید، می‌توانید @MacAdmit را در اینستاگرام، توییتر، اسنپ چت یا فیسبوک فالو کنید.

گام دوم: درخواست پذیرش خود را به صورت آنلاین از طریق وب‌سایت دانشگاه مک مستر ارائه دهید.

گام سوم: منتظر نتیجه درخواست بمانید. در صورت موافقت با درخواست پذیرش، برای شما ایمیلی از سوی دانشگاه ارسال می‌شود. بهتر است @mcmaster.ca را در ایمیل خود به عنوان ایمیل امن تعریف کنید تا ایمیل ارسالی از سوی دانشگاه مک مستر کانادا به پوشه اسپم منتقل نشود.

گام چهارم: بر اساس مهلت تعیین شده در ایمیلی که برایتان ارسال می‌شود، مدارک لازم را ارسال کنید.

گام پنجم: زمانی که باید در دانشگاه حضور داشته باشید را پیگیری کنید. کارهای لازم را پیش از این زمان انجام دهید.

نوع سیستمترمی
زمان‌های پذیرش ورودیماه‌های می، ژوئن و سپتامبر
زبان آموزشیانگلیسی

نکات قابل توجه:

 • دوره تحصیلی در دانشگاه مک مستر کانادا با سیستم سه ترمی اجرا می‌شود. این سیستم در واقع ترکیبی از قالب‌های “ترمی” و “غیر ترمی” است. زمان‌بندی این دوره‌ها و ترم‌های تحصیلی به این شرح است:
 • دوره پاییزی / زمستانی:

ترم اول: از ماه سپتامبر تا دسامبر

ترم دوم: از ماه ژانویه تا آوریل

ترم سوم: از ماه سپتامبر تا آوریل

 • دوره بهاری / تابستانی:

ترم اول: اوایل ماه می تا اواسط ژوئن

ترم دوم: اواسط ماه ژوئن تا اوایل آگوست

ترم سوم: اوایل ماه می تا اوایل آگوست

 • دانشجویان تمام وقت فقط در ماه سپتامبر می‌توانند دوره تحصیلی خود را آغاز کنند (زمان پذیرش دانشگاه آن‌ها تنها ماه سپتامبر خواهد بود).
 • دانشجویان پاره وقت می‌توانند تحصیلات خود را در یکی از ماه‌های سپتامبر، ژانویه، می یا جولای آغاز کنند.
 • توجه داشته باشید که رشته‌های ثبت نام محدود فقط در ماه سپتامبر اقدام به پذیرش دانشجوی جدید می‌کنند.
 • برای دریافت اطلاعات بیشتر با دفتر پذیرش دانشگاه مک مستر کانادا تماس بگیرید.

هزینه‌های تحصیلی دانشگاه مک مستر کانادا

دانشجویان خارجی: از 13,123 تا 43,123 دلار

هزینه‌های تکمیلی سالیانه

هزینه گروه تحقیقاتی علاقه‌مندی‌‌های عمومی انتاریو (OPIRG)

حداقل هزینه: 7 دلار

حداکثر هزینه: 7 دلار

توجه: پرداخت این هزینه اجباری نیست.

هزینه خدمات درمانی دانشجویان

حداقل هزینه: 55 دلار

حداکثر هزینه: 55 دلار

توجه: پرداخت این هزینه اجباری نیست.

هزینه فعالیت‌های ورزشی و تفریحی

حداقل هزینه: 107 دلار

حداکثر هزینه: 107 دلار

توجه: پرداخت این هزینه اجباری است.

هزینه پشتیبانی و انجمن ویژه اساتید

حداقل هزینه: 25 دلار

حداکثر هزینه: 195 دلار

توجه: پرداخت این هزینه اجباری است.

هزینه اتحادیه دانشجویان دانشگاه مک مستر کانادا

حداقل هزینه: 117 دلار

حداکثر هزینه: 117 دلار

توجه: پرداخت این هزینه اجباری است.

تور دانشگاه مک مستر کانادا

همه ساله دانشجویانِ کالج‌ها و مدارس مختلف بین المللی این فرصت را دارند که برای دستیابی به اطلاعات دست اول در مورد امکانات و زندگی دانشجویی، در یک مجموعه از دانشگاه ها گشت و گذار کنند.

در طول تور دانشگاه مک مستر کانادا، دانشجویان فرصتی برای کاوش در محوطه دانشگاه دارند. در طول این سفر دانش‌آموزان یاد می‌گیرند که چگونه دانشگاه مک مستر می‌تواند از آنها فردی جدید در مسیر پیشرفت و توسعه بسازد.

بحث و گفتگو در مورد این دانشگاه را شما آغاز کنید!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *