معرفی استان ها و قلمروهای کشور کانادا – بخش اول

استان های کشور کانادا

شرح مختصری از تاریخچه کشور کانادا

اطلاع از شرایط گوناگون استان های کشور کانادا برای افرادی که قصد سفر و یا زندگی در کشور کانادا را دارند بسیار مهم است. اما بد نیست که قبل از پرداختن به ایالت های مختلف کانادا، نگاهی به تاریخچه آن بیندازیم.

 نخستین مردمانی که در کشور کانادا سکونت می‌کردند، بومیانی بودند که اعتقاد داشتند هزاران سال پیش پدران آن‌ها از آسیا و از طریق پلی زمینی میان سیبری و آلاسکا پا به این سرزمین گذاشته‌اند و زندگی در کشور کانادا را آغاز نموده‌اند. در سال 1497 میلادی نخستین کاوشگران از کشورهای فرانسه و بریتانیای کبیر وارد کانادا شدند. از جمله این کاوشگران می‌توان به “جان کابوت” (John Cabot، کاوشگری که در استخدام شاه هنری هفتم بود)، “ژاک کارتیه” (Jacques Cartier)، “ساموئل دِ چمپلین” (Samuel de Champlain) و “هنری هادسون” (Henry Hudson) اشاره کرد.

استان های کشور کانادا

رسمیت یافتن کانادا

دو کشور فرانسه و بریتانیا در نخستین سال‌های قرن هفدهم به توافقی پایدار در مورد کانادا دست یافتند. سرزمین کانادا در تاریخ اول جولای 1867 به عنوان یک کشور شناخته شد. در آن زمان، قلمرو کانادا (Dominion of Canada) از تجمیع چهار ایالت یا استان شکل گرفت. چهار ایالت اُنتاریو (Ontario)، کِبِک (Quebec)، نُوا اِسکوشیا (Nova Scotia) و نیوبرانزویک (New Brunswick)، استان های کشور کانادا در آن زمان بودند.

“سر جان ای. مک دونالد” (Sir John A. MacDonald) اولین نخست وزیر کشور جدید کانادا لقب گرفت. در سال‌های بعد، دیگر استان های کشور کانادا و قلمروهای باقی‌مانده نیز به این کشور پیوستند. در سال 1885 نخستین اقدامات برای احداث راه‌آهن پاسیفیک کانادا (Canadian Pacific Railway) انجام شد. تکمیل پروژه راه‌آهن ملی کانادا به معنی راه پر پیچ و خمی بود که سرزمین‌های گوناگون این کشور جوان را از شرق به غرب متصل می‌کرد.

تا زمانی که جنگ جهانی دوم آغاز شد، بیشتر مهاجران این کشور را مردمان جزایر بریتانیایی یا اروپای شرقی تشکیل می‌دادند. با این حال، با پایان جنگ و از سال 1945، ساختار فرهنگی کانادا با افزایش تعداد مهاجرینی از مردمان جنوب اروپا، آسیا، آمریکای جنوبی و جزایر کارائیب که زندگی در کشور کانادا را انتخاب کرده بودند، تغییر کرد. البته، بیشتر این مهاجران از منطقه آسیا پاسیفیک به کانادا مهاجرت کرده بودند.

ایالت انتاریو (Ontario)

مرکز: تورنتو (Toronto)

ایالت انتاریو دومین ایالت بزرگ کانادا و یکی از مهترین استان های کشور کانادا است. آبشار نیاگارا به عنوان مشهورترین آبشار دنیا در این ایالت قرار دارد. همچنین، پایتخت کشور کانادا یعنی شهر اتاوا (Ottawa) نیز در این ایالت واقع شده است. مرزهای این ایالت از شرق به ایالت کبک، از غرب به ایالت مانیتوبا، از شمال به خلیج هادسون (Hudson Bay) و خلیج جیمز (James Bay)، و از جنوب به رود سنت لارنس (St. Lawrence River) و دریاچه‌های بزرگ یا “گریت لیکس” (Great Lakes: پنج دریاچه‌ای که در مرز کانادا و ایالات متحده قرار دارند) محدود می‌شود. مساحت ایالت انتاریو برابر با 1,1 میلیون کیلومتر مربع است.

در این ایالت بیش از نیم میلیون کیلومتر مربع دریاچه و نزدیک به 60,000 کیلومتر رودخانه وجود دارد. اگر استان انتاریو را برای زندگی در کشور کانادا انتخاب کرده‌اید جالب است بدانید که مساحت این ایالت بیش از مجموع مساحت دو کشور اسپانیا و فرانسه است! طبق آخرین آمار منتشره در سال 2018، انتاریو بالغ بر 14 میلیون و 320 هزار نفر جمعیت دارد. و یکی از پر جمعیت ترین استان های کشور کانادا است.

اُتاوا و تورنتو، مهمترین شهرهای ایالت انتاریو

از جمله دیدنی‌های اتاوا می‌توان به پارلمان هیل (Parliament Hill) اشاره کرد که می‌توانید آن را در تصویر زیر ببینید. همچنین، می‌توانید از بزرگ‌ترین جشنواره گل لاله، موزه تمدن کانادا (Canadian Museum of Civilization) و گالری هنری ملی (National Art Gallery) نیز لذت ببرید.

استان های کشور کانادا

مهمترین جذابیت شهر تورنتو –صرف‌نظر از رستوران‌هایی عالی، مراکز خرید و فعالیت‌های هنری گوناگون- برج سی ان (CN Tower) است. این برج در سال 1973 احداث شده است و بزرگ‌ترین سازه ایستا در قاره آمریکا به شمار می‌رود.

فرانسوی زبانان انتاریو بخش مهمی از فرهنگ زندگی در این ایالت را شکل داده‌اند. آن‌ها بزرگ‌ترین اقلیت زبانی در این کشور هستند. نام “انتاریو” بر گرفته از واژه “اسکانداریو” (Skanadario) به زبان ایروکویی (Iroquois) و به معنی “آب زیبا” است. در صورتی که تمایل به گشت و گذار در طبیعت داشته باشید، این ایالت یکی از بهترین استان های کشور کانادا است که گزینه‌های زیادی را پیش روی شما قرار می‌دهد.

ایالت کبک (Québec)

مرکز: شهر کبک (Québec City)

ایالت کبک یکی دیگر از استان های کشور کانادا است و با ایالت‌های نیوفاندلند و لابرادور، انتاریو و نیوبرانزویک هم‌مرز است. مرزهای این استان در بخش جنوبی نیز به مرزهای ایالات متحده محدود می‌شود. ایالت کبک وسعتی در حدود 1,450,680 کیلومتر مربع دارد. به این ترتیب، این ایالت با مساحتی نزدیک به سه برابر فرانسه و هفت برابر انگلیس، بزرگ‌ترین ایالت در بین تمام استان های کشور کانادا به شمار می‌آید.

در حدود 80 درصد ساکنین کبک در مراکز شهری واقع در خط ساحلی رودخانه تاریخی و خوش منظره سنت لارنس زندگی می‌کنند. طبق آمار سال 2018، جمعیت ایالت کبک 8 میلیون و 390 هزار نفر است. بیش از 6 میلیون و 800 هزار نفر از این جمعیت را افرادی با تبار فرانسوی تشکیل داده‌اند. به این ترتیب، افرادی که برای زندگی در کشور کانادا ، ایالت کبک را انتخاب می‌کنند باید بدانند که زبان مادری 82 درصد از ساکنین کبک فرانسوی است. بنابراین زبان فرانسوی در هیچ یک از استان های کشور کانادا به اندازه استان کبک مهم و حیاتی نیست. از سال 1970، “مهاجرت” بخش جدایی‌ناپذیر ثروت اقتصادی و فرهنگی این ایالت محسوب می‌شود. 78 درصد از افزایش جمعیتی که بین سال‌های 1986 تا 1991 در ایالت کبک رخ داد، حاصل مهاجرت افرادی با ریشه‌هایی غیر از فرانسوی، بریتانیایی یا بومیان کانادا بود.

مونترال و کبک سیتی، مهمترین شهرهای ایالت کبک

شهر مونترال (Montreal) با جمعیتی نزدیک به 4 میلیون و 200 هزار نفر در ایالت کبک قرار دارد. این شهر شهرت خود را به خاطر تاریخ غنی و فرهنگ سر زنده و فعال خود به دست آورده است. جشنواره‌های فیلم و فستیوال‌های کمدی و جاز، فروشگاه‌های لباس‌های مد روز و رستوران‌هایی با کیفیت غذایی در سطح جهانی از جمله مواردی هستند که در مونترال برای بازدیدکنندگان فراهم آورده شده است.

شهر کبک (Québec City)، مرکز ایالت کبک و سومین شهر بزرگ آن است. محله‌ها و بناهای تاریخی این شهر به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای کانادا بسیار دیدنی است. علاوه بر این، نمایشگاه‌های هنر معاصر و همچنین، وجود مراکز تئاتر و موسیقی این شهر به جذابیت‌های آن افزوده است.

ایالت بریتیش کلمبیا (British Columbia)

مرکز: ویکتوریا (Victoria)

بریتیش کلمبیا یا BC، یکی از استان های کشور کانادا است که در جنوب ایالت یوکان واقع شده و غربی‌ترین ایالت کشور کانادا می‌باشد. این منطقه، یکی از مناطق کوهستانی آمریکای شمالی به شمار می‌رود. این ایالت با موقعیت ساحلی که دارد، دروازه‌ای به سوی اقیانوس آرام و آسیا محسوب می‌شود. بریتیش کلمبیا با ایالت‌های آلبرتا و یوکان از کانادا و چند ایالت از کشور ایالات متحده (از جمله آلاسکا) هم‌مرز است. منطقه بریتیش کلمبیا از آب و هوایی نسبتا معتدل بهره می‌برد. در اوایل ماه فوریه گل‌های زعفران زینتی (Crocus) در این ایالت شکوفا می‌شوند.

بریتیش کلمبیا همچنان به عنوان یک مکان جذاب برای خارجی‌ها و حتی خود مردم کانادا شناخته می‌شود. این منطقه هر سال از نزدیک به 40 هزار گردشگر پذیرایی می‌کند. جمعیت ایالت BC در سال 2018 نزدیک به 5 میلیون نفر (4,992,000 نفر) اعلام شده است.

ونکوور و ویکتوریا، مهمترین شهرهای ایالت بریتیش کلمبیا

شهر پر رونق و بین‌المللی ونکوور (Vancouver) نیز در ایالت بریتیش کلمبیا قرار دارد. بالغ بر 2 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت برای این شهر در سال 2018 ثبت شده است. ونکوور سومین شهر بزرگ کانادا به شمار می‌آید. بسیاری از ایرانیان برای زندگی در کشور کانادا این شهر را انتخاب می‌کنند.

همچنین، مردم چینی‌تبار در این شهر دومین جامعه بزرگ چینی را در آمریکای شمالی تشکیل داده‌اند. علاوه بر جمعیت چینی‌ها، بیش از 60,000 نفر با تبار هندی و 24,000 نفر با تبار ژاپنی در ونکوور ساکن هستند.

مرکز ایالت بریتیش کلمبیا، شهر ویکتوریا است. این شهر در یکی از جنوبی‌ترین نقاط جزیره ونکوور از این ایالت قرار دارد. موقعیت شهر ویکتوریا در فاصله‌ای برابر با 85 مایل از شمال غربی سیاتل ایالات متحده است. حدود 350 هزار نفر در این شهر دیدنی ساکن هستند. آب و هوای ویکتوریا از نوع مدیترانه‌ای است. “دولت” و “گردشگری” را باید دو قطب مهم کارآفرینی در این شهر به شمار آورد.

از جذابیت‌های ایالت بریتیش کلمبیا به عنوان یکی از برجسته‌ترین استان های کشور کانادا می‌توان به پست‌های زیبای اسکی و اسنوبورد که در کوه‌هایی نظیر ویسلر بلک کمب (Whistler-Blackcomb) ایجاد شده‌اند، اشاره کرد. در بخش‌های مرکزی این ایالت، زمین‌های جلگه‌ای و حاصل‌خیزی وجود دارد که انواع میوه‌ها و سبزیجات با کیفیتی بی‌نظیر در آن‌ها پرورش می‌یابند. در امتداد خط ساحلی خلیج‌ها و جزیره‌های کوچکی قرار دارد. گردشگران در این بخش‌ها می‌توانند در ساحل قدم بزنند، موج سواری کنند، یا به تماشای نهنگ‌ها بپردازند و لذت ببرند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *