کار همزمان با تحصیل در کانادا

کار همزمان با تحصیل در کانادا

آیا می‌دانستید در حالی که به عنوان دانشجو در کانادا تحصیل می‌کنید، می‌توانید سابقه کاری معتبر خود را نیز افزایش دهید؟ کار همزمان با تحصیل در کانادا از جهات مختلفی اهمیت دارد. هنگامی که در کانادا تحصیل می‌کنید، به چند روش مختلف می‌توانید بدون نیاز به دریافت مجوز کاری به صورت پاره وقت به فعالیت حرفه‌ای بپردازید. البته، اشتغال به کار بدون دریافت مجوز کاری و در زمان تحصیل، نیازمند داشتن شرایطی است. در صورتی که این شرایط لازم را داشته باشید، می‌توانید در دانشگاه یا حتی بیرون از آن مشغول به کار شوید. اگر می‌خواهید در مورد همه شرایط و الزامات اشتغال به کار همزمان با تحصیل در کانادا مطلع شوید و سابقه کاری خود را افزایش دهید، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

کار همزمان با تحصیل در کانادا

کار همزمان با تحصیل در کانادا به عنوان همکاری یا کارآموزی

تعدادی از رشته‌های تحصیلی وجود دارند که کسب تجربه کاری به عنوان بخشی از برنامه تحصیلی آن‌ها به شمار می‌آید. این نوع اشتغال به کار با نام همکاری یا کارآموزی شناخته می‌شود. دانشجویان خارجی که می‌خواهند در کنار تحصیل مشغول یک برنامه کارآموزی یا همکاری شوند، باید مجوز کاری را هم همانند مجوز تحصیلی دریافت کنند. بنابراین، درخواست برای دریافت مجوز کاری نیز در این شرایط لازم است.

در برخی مواقع شما واجد شرایط کار همزمان با تحصیل در کانادا نخواهید بود. این شرایط عبارتند از این که:

 • در حال تحصیل زبان انگلیسی یا فرانسوی به عنوان زبان دوم خود باشید (یعنی در حال سپری کردن دوره‌های ESL  یا FSL باشید).
 • به طور کلی مشغول شرکت در دوره‌های مقدماتی و آماده‌سازی برای تحصیلات دانشگاهی هستید و هنوز برنامه تحصیلی اصلی خود را آغاز نکرده‌اید.
ویزای کاری در کانادا

آیا واجد شرایط اشتغال به کار هستید؟

در صورتی که بخواهید واجد شرایط کار همزمان با تحصیل در کانادا شوید، باید الزامات زیر را برآورده سازید:

 • مجوز تحصیلی معتبر دریافت کنید.
 • در زمانی که در کانادا تحصیل می‌کنید، اشتغال به کار یکی از بخش‌های الزامی برنامه تحصیلی شما باشد.
 • اشتغال به کار باید بخشی از برنامه دانشگاهی، فنی یا حرفه‌ای باشد که توسط یک موسسه آموزشی ارائه شده باشد. برای این منظور، باید یک نامه تاییدیه از سوی یک مقام رسمی علمی آن موسسه آموزشی دریافت کنید.
 • کارآموزی یا همکاری نباید بیش از 50 درصد از کل زمان برنامه تحصیلی شما را اشغال کند.

همچنین، در موارد زیر نمی‌توانید واجد شرایط کار همزمان با تحصیل در کانادا باشید:

 • در حال تحصیل زبان انگلیسی یا فرانسه به عنوان زبان دوم باشید.
 • در حال تحصیل در دوره‌های عمومی یا دوره‌های آماده‌سازی (پیش‌نیاز تحصیل در دانشگاه) باشید.
مجوز کاری در کانادا

اشتغال به کار پاره وقت در دانشگاه

در برخی مواقع می‌توانید با داشتن مجوز تحصیلی معتبر به کار پاره وقت در دانشگاه مشغول شوید و سابقه کاری معتبری به دست آورید. در صورتی که شریط لازم را احراز کنید، نیازی به دریافت مجوز کاری برای اشتغال در محیط دانشگاه نخواهید داشت.

برای احراز این شرایط، باید در یکی از موسسات یا نهادهای زیر دانشجوی تمام وقت باشید:

 • یک موسسه آموزشی دولتی برای سطوح پس از دوره متوسطه نظیر کالج یا دانشگاه، یا کالج‌های دولتی CEGEP یا سژپ (collège d’enseignement général et professionnel) در ایالت کبک.
 • موسسه آموزشی خصوصی برای سطوح پس از دوره متوسطه که تحت قوانین و مقررات مشابه موسسات دولتی اداره می‌شود و نیمی از بودجه اداره آن از طریق دریافت کمک مالی از سوی دولت تامین می‌شود (در حال حاضر فقط موسسات آموزشی خصوصی در سطح کالج در ایالت کبک).
 • موسسه آموزشی خصوصی مجاز برای سطوح دانشگاهی که تحت قوانین ایالتی مدرک اعطا می‌کند.
کار دانشجویی

اشتغال به کار پاره وقت در خارج از دانشگاه

هر دانشجوی خارجی هم‌زمان با تحصیل در کانادا می‌تواند خارج از دانشگاه برای کسب سابقه کاری معتبر مشغول به فعالیت حرفه‌ای شود. برای کار در خارج از دانشگاه نیازی به دریافت مجوز کاری نخواهید داشت. البته این آزادی عمل در مورد اشتغال در کارهای پاره وقت است.

زمان کاری شما چگونه خواهد بود؟

برای کار همزمان با تحصیل در کانادا به صورت پاره وقت و بدون نیاز به دریافت مجوز کاری، باید حدود زمانی آن را رعایت کنید. حدود زمانی مجاز به این شرح است:

 • در طول زمان رسمی ترم‌های دانشگاهی: حداکثر تا 20 ساعت در هفته
 • در طول وقفه‌های برنامه‌ریزی شده تحصیلی (نظیر تعطیلات تابستانی و زمستانی یا وقفه تعطیلات بهار): به صورت تمام وقت

 شرایط لازم برای دریافت مجوز کاری:

 • داشتن مجوز تحصیلی معتبر
 • ثبت نام به صورت دانشجوی تمام وقت
 • ثبت نام در یک موسسه آموزشی مورد تایید در سطوح پس از دوره متوسطه
 • تحصیل در یک رشته آموزشی دانشگاهی، فنی یا حرفه‌ای که در نهایت منجر به کسب مدرک رسمی می‌شود
 • دریافت مدرک یا گواهی‌نامه حداقل 6 ماه زمان ببرد
کار در حین تحصیل

تایید اشتغال در خارج از دانشگاه

دولت کانادا اعلام کرده است که اداره شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) از تاریخ دوم فوریه 2015 به بعد دیگر مدارک اشتغال در خارج از دانشگاه را تایید نمی‌کند. اگر پیش از این تاریخ مدارک تحصیلی اشتغال در خارج از دانشگاه را به تایید CIC رسانده‌اید، همچنان می‌توانید آن را به اداره خدمات کانادا ارسال کنید تا برای درخواست شماره بیمه اجتماعی مورد استفاده قرار گیرد.”

توجه: هر زمان که تحصیلات شما به پایان می‌رسد، باید از کار در داخل دانشگاه یا بیرون از آن دست بکشید. در صورتی که تمایل دارید از شرایط کار همزمان با تحصیل در کانادا پس از فارغ التحصیلی مطلع شوید، از اینجا مطلب مربوط به آن را مطالعه کنید.

کار همزمان با تحصیل در کانادا

شماره بیمه اجتماعی

در صورتی که بخواهید در هر کدام از این نوع کارها استخدام شوید، باید یک شماره بیمه اجتماعی (Social Insurance Number  یا SIN) داشته باشید. شماره بیمه اجتماعی را باید از اداره خدمات کانادا (Service Canada) دریافت کنید تا بتوانید از خدمات و مزایایی که دولت کانادا ارائه می‌دهد، بهره ببرید. در صورتی که می‌خواهید از نحوه درخواست شماره بیمه اجتماعی مطلع شوید، مطلب مربوط به آن را مطالعه کنید.

هر دانشجوی خارجی باید یکی از شرایط زیر را (که در مجوز تحصیلی او چاپ شده است) داشته باشد تا بتواند برای دریافت شماره بیمه اجتماعی درخواست خود را ارائه دهد.

برای اشتغال در دانشگاه:

 • اشتغال در داخل دانشگاهی که در آن به صورت دانشجوی تمام وقت ثبت نام کرده‌اید، می‌تواند مورد پذیرش قرار گیرد.
 • اشتغال در داخل یا خارج از دانشگاه در صورتی که ضوابط الزامی مشخص در R186(f)، یا (v) یا (w) را احراز کنید، می‌تواند مورد پذیرش قرار گیرد. توجه داشته باشید که در هر زمانی که این ضوابط و شرایط نقض شود، باید ادامه کار را متوقف کنید.

برای اشتغال خارج از دانشگاه:

 • حداکثر تا 20 ساعت کار در هفته برای اشتغال در خارج از دانشگاه می‌تواند مورد پذیرش قرار گیرد. همچنین، کار به شکل تمام وقت در طی وقفه‌های برنامه‌ریزی شده تحصیلی در صورت رعایت ضوابط و شرایط بخش R186(v) از مقررات حمایت از مهاجران و پناهندگان (IRPR) نیز قابل پذیرش است.
 • اشتغال در خارج از دانشگاه در صورتی که ضوابط الزامی مشخص در R186(f)، یا (v) یا (w) را احراز کنید، می‌تواند مورد پذیرش قرار گیرد. توجه داشته باشید که در هر زمانی که این ضوابط و شرایط نقض شود، باید ادامه کار را متوقف کنید.

ممکن است مجوز تحصیلی شما فاقد یکی از شرایط و ضوابط فوق باشد. در این حالت، پیش از این که درخواست دریافت شماره بیمه اجتماعی را ارائه دهید، باید برای اصلاح مجوز تحصیلی خود اقدام کنید. درخواست اصلاح مجوز تحصیلی هزینه‌ای نخواهد داشت.

کار همزمان با تحصیل در کانادا

نتیجه گیری

کار همزمان با تحصیل در کانادا به هنگام تحصیل مزایای مختلفی را در پی خواهد داشت. کسب سابقه کاری معتبر و کسب درآمدی که می‌تواند به عنوان کمک هزینه تحصیلی شما استفاده شود، برخی از مزایای این اتفاق هستند. شما تمایل دارید در کجا مشغول به کار شوید؟ آیا فکر می‌کنید کار در دانشگاه به روند تحصیلات شما کمک می‌کند؟ آیا کار در خارج از محیط دانشگاه را سرگرم کننده‌تر می‌دانید؟ به هر حال، طبق شرایطی که گفته شد، می‌توانید کار همزمان با تحصیل در کانادا را هم در کنار ادامه تحصیل خود در این کشور تجربه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *