ایجاد فرصت ‌های شغلی برای مهاجران کانادا در شهرهای کوچک

فرصت ‌های شغلی برای مهاجران کانادا

به باور عموم؛ فرصت های شغلی برای مهاجران کانادا تنها در شهرهای بزرگ قابل دستیابی است. اما تجربه نشان داده است که مهاجرت به کانادا در شهرهای کوچک‌، فرصت‌های شغلی بهتر، مسکن مناسب‌تر و کیفیت زندگی بالاتری به دنبال خواهد داشت.

طی بیست سال گذشته، کانادا به دنبال تشویق مهاجران برای حرکت به سمت شهرهای کوچک‌تر خود بوده است. اصلی‌ترین برنامه‌ای که برای دستیابی به این هدف طراحی شد، برنامه انتخاب استانی (PNP) است.

در این برنامه (PNP) ایالت‌ها و استان‌های مختلف کشور، صلاحیت‌های خود را برای طبقه‌بندی اقتصادی مهاجران اعلام می‌کنند. درنهایت نیز مهاجرانی که قادر به تأمین نیازهای بازار کار آن‌ها هستند، برای اخذ اقامت دائم کانادا معرفی می‌شوند.

PNP سهم مهاجرت به سه استان بزرگ کانادا (اونتاریو، کبک و بریتیش کلمبیا) را از 85% با شروع برنامه در سال 1999، به حدود 70% در حال حاضر کاهش داده است.

پارک ملی بنف

دولت فدرال کانادا و استان‌ها و ایالت‌های مختلف معتقدند، علاوه بر برنامه‌هایی که تا به حال برای ترویج مهاجرت به شهرهای کوچک‌تر اجرا شده، می‌توان کارهای بیشتری نیز در این زمینه انجام داد. شاهد این ادعا نیز برنامه‌های جدید بسیاری است که در سال‌های اخیر اجرا شده‌اند. از مهم‌ترین این برنامه‌ها می‌توان به برنامه مهاجرت آتلانتیک (AIP)، برنامه مهاجرت روستایی و شمالی (RNIP) و برنامه متقاضیان شهرداری (MNP) اشاره کرد.

استان‌های مختلف برای کمک به شهرهای غیرمرکزی خود، به دنبال جذب مهاجران بیشتری هستند. به عنوان مثال، اونتاریو تحت برنامه PNP در اوایل سال 2020 یک قطب مهاجرتی جدید را راه‌اندازی خواهد کرد. درحال حاضر تقریباً 80% مهاجرت به کانادا در مرکز این ایالت (منطقه بزرگ تورنتو) متمرکز است. بسیاری از شهرهای این استان تلاش می‌کنند، تا با برنامه‌های مختلف و افزایش فرصت ‌های شغلی برای مهاجران کانادا نیروی انسانی مورد نیاز خود را به دست آورند.

اگر به شناخت بیشتر کشور کانادا علاقه‌مند هستید پیشنهاد می‌کنیم مطلب استان ها و قلمروهای کشور کانادا (بخش اول) را حتما مطالعه نمائید.

64 درصد از مهاجران جدید در سال 2018 به تورنتو، مونترال، ونکوور و کلگری رفتند

در سال 2018، 64 درصد از مهاجران جدید کانادا در بزرگترین شهرهای این کشور (تورنتو، مونترال، ونکوور و کلگری) مستقر شدند. چنین پدیده‌ای چندان هم دور از ذهن نیست. به طور معمول مهاجران دنبال چهار عامل هستند و شهرهای بزرگ، امتیاز بالایی در این چهار زمینه دارند: جوامع مهاجران موجود، پشتیبانی از اسکان، زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی مناسب و فرصت ‌های شغلی برای مهاجران کانادا.

بنابراین مشخص است که کانادا باید اقدامات بیشتری درجهت افزایش منافع مهاجران، برای زندگی در خارج از شهرهای بزرگ انجام دهد.

شهر کلگری کانادا

فرصت ‌های شغلی برای مهاجران کانادا در بسیاری از شهرهای کوچک‌تر

اولویت اصلی افراد برای مهاجرت به کانادا، یافتن شغل مناسب است. تازه‌واردان جذب چشم‌انداز اقتصادی شهرهای بزرگ می‌شوند، اما باید بدانند که شهرهای کوچک‌تر نیز می‌توانند فرصت‌های شغلی بسیار خوبی را برای آن‌ها فراهم کنند. درحقیقت، ممکن است شهرهای کوچک از نظر تأمین فرصت ‌های شغلی برای مهاجران کانادا بهتر عمل کنند. علت این امر آن است که اکثر این شهرها نیاز بیشتری به نیروی کار دارند.

شهرهای کوچک همچنین ظرفیت بیشتری برای جذب کانادایی‌های جوان، مهاجران و کانادایی‌های مناطق دیگر کشور، به منظور پر کردن جای خالی بسیاری از کانادایی‌های پیر و بازنشسته دارند.

نرخ بیکاری در کانادا 7/5 درصد است که به لحاظ تاریخی بسیار کم است. علت این امر به پیری جمعیت و پایین بودن نرخ تولد در این کشور برمی‌گردد.

شهر کلونا در ایالت بریتیش کلمبیا

نرخ بیکاری در مقاصد اصلی مهاجران به شرح زیر است:

 • تورنتو: 6/5 درصد
 • مونترال: 0/6 درصد
 • کلگری: 1/7 درصد
 • ونکوور: 8/4 درصد

در حال حاضر فقط تورنتو و ونکوور از میانگین ملی بهتر هستند. با این حال، همان‌طور که در ادامه خواهیم دید، اسکان در این دو شهر، هزینه بسیار بالایی دارد.

بسیاری از شهرهای کوچک‌تر کانادا، از نرخ بیکاری پایین‌تری نسبت به میانگین ملی برخوردار هستند. این نکته مهمی است که مهاجران جدید باید هنگام انتخاب محل زندگی خود در نظر داشته باشند:

 • مونکتون، نیوبرانزویک: 1/5 درصد
 • شهر کبک، کبک: 5/3 درصد
 • شربروک، کبک: 5/3 درصد
 • ترویز ریوریس، کبک: 2/5 درصد
 • اوتاوا- گاتینو، اونتاریو / کبک: 4/4 درصد
 • همیلتون، اونتاریو: 5/4 درصد
 • کاترینز – نیاگارا ، اونتاریو: 8/4 درصد
 • کیچنر – کمبریج – واترلو، اونتاریو: 2/5 درصد
 • برانتفورد، اونتاریو: 8/3 درصد
 • گلف، اونتاریو: 6/5 درصد
 • لندن، اونتاریو: 6/5 درصد
 • باری، اونتاریو: 2/5 درصد
 • سادبری بزرگ، اونتاریو: 4/5 درصد
 • تندربی، اونتاریو: 0/5 درصد
 • وینیپگ، ساسکاچوان: 7/5 درصد
 • کلونا، بریتیش کلمبیا: 2/4 درصد
 • ابوسفورد – میژن، بریتیش کلمبیا: 9/4 درصد
 • ویکتوریا، بریتیش کلمبیا: 4/3 درصد

مزیت مهم دیگر شهرهای کوچک این است که فضای رقابتی کمتری در بازار کار آن‌ها وجود دارد. این مسئله می‌تواند نقش مهمی در پیدا کردن فرصت ‌های شغلی برای مهاجران کانادا داشته باشد. درنتیجه مهاجران تازه‌وارد قادر خواهند بود خیلی سریع‌تر از شهرهای بزرگ، شغل مورد نظر خود را پیدا کنند.

قیمت مسکن

اگرچه تورنتو و ونکوور برای تازه‌واردان جذابیت بسیاری دارند، اما هزینه‌های زندگی در این شهرها بسیار بالاست. بیشترین هزینه، چه برای کانادایی‌ها و چه برای مهاجران، مربوط به مسکن است. در سال‌های اخیر تورنتو و ونکوور به شهرهای گران قیمتی تبدیل شده‌اند. متوسط هزینه اجاره یک آپارتمان دو خوابه در تورنتو در حال حاضر 1600 دلار و در ونکوور حدود 1800 دلار است. اگر یک فرد تازه‌کار بتواند شغل پر درآمدی در این شهرها پیدا کند، ممکن است هزینه‌های بیشتری نیز برای مسکن خود بپردازد.

برای مقایسه، متوسط اجاره آپارتمان دو خوابه در مکتون حدود 900 دلار، در ترویز ریوریس 600 دلار، در اوتاوا – گاتیتیو 1300 دلار، وینیپگ 1200 دلار و در ساسکاتون 1100 دلار است. حتی اگر حقوق کمتری در این شهرها به دست آورید، درآمد شما اجازه اداره بهتر معیشت زندگی را نسبت به تورنتو و ونکوور می‌دهد. البته با توجه به تعداد بیشتر فرصت ‌های شغلی برای مهاجران کانادا در چنین شهرهایی، مدت زمان بیکاری تا پیدا کردن شغل مناسب نیز نسبت به شهرهای بزرگ کوتاه‌تر است.

توصیه می‌کنیم که پس از مطالعه‌ی این مطلب سری هم به مقاله هزینه زندگی در کانادا بزنید. در این مطلب شما با انواع هزینه‌ها در شهرهای بزرگ کانادا آشنا می‌شوید.

مسکن در کانادا

کیفیت زندگی

یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت‌های اسکان در شهرهای کوچک این است که مهاجران می‌توانند کیفیت زندگی بالاتری نسبت به شهرهای بزرگ داشته باشند. ممکن است زمان رفت و آمدهای شهری کمتری باشد، چون ترافیک کمتری در این شهرها وجود دارد. از طرف دیگر تازه‌واردان می‌توانند بر اساس توانایی‌ها و برنامه‌های خود به طیف وسیع‌تری از فعالیت‌ها دسترسی داشته باشند.

بسیاری از شهرهای کوچک امکانات فرهنگی و تفریحی مشابهی با شهرهای بزرگ دارند. ضمن این‌که فعالیت‌های مربوط به فضاهای باز مانند اسکی، پیاده‌روی و دسترسی به سواحل نیز در این شهرها فراهم است. از طرف دیگر، ارتباط برقرار کردن با دیگران در این شهرها ساده‌تر است، زیرا ممکن است اجتماعات کوچکتر و صمیمانه‌تر باشند.

فرصت ‌های شغلی خوب در کانادا

بیش از 80 برنامه مهاجرت برای انتخاب وجود دارد

علی‌رغم جذابیت تورنتو، مونترال، کلگری و ونکوور، مهاجران جدید باید توجه بیشتری به اسکان در شهرهای کوچک‌تر این کشور داشته باشند. در این شهرها طیف وسیعی از فرصت ‌های شغلی برای مهاجران کانادا وجود دارد. بسیاری از برنامه‌های مهاجرت به کانادا نیز برای ترغیب مهاجران به زندگی در شهرهای کوچک ایجاد شده‌اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *