• کار در حین تحصیل در کانادا

  Working While Studying

کار در حین تحصیل در کانادا

آیا می‌دانستید در حالی که به عنوان دانشجو در کانادا تحصیل می‌کنید، می‌توانید سابقه کاری معتبر خود را نیز افزایش دهید؟ کار در حین تحصیل در کانادا از جهات مختلفی اهمیت دارد. هنگامی که در کانادا تحصیل می‌کنید، به چند روش مختلف می‌توانید بدون نیاز به دریافت ویزای کاری کانادا به صورت پاره وقت به فعالیت حرفه‌ای بپردازید. البته، اشتغال به کار بدون دریافت ویزای کاری کانادا و در زمان تحصیل، نیازمند داشتن شرایطی است. در صورتی که این شرایط لازم را داشته باشید، می‌توانید در دانشگاه یا حتی بیرون از آن مشغول به کار شوید.

اگر می‌خواهید در مورد همه شرایط و الزامات اشتغال به کار در حین تحصیل در کانادا مطلع شوید و سابقه کاری خود را افزایش دهید، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

کار در حین تحصیل در کانادا به عنوان همکاری یا کارآموزی

تعدادی از رشته‌های تحصیلی وجود دارند که کسب تجربه کاری به عنوان بخشی از برنامه تحصیلی آن‌ها به شمار می‌آید. این نوع اشتغال به کار با نام همکاری یا کارآموزی شناخته می‌شود. دانشجویان خارجی که می‌خواهند در کنار تحصیل مشغول یک برنامه کارآموزی یا همکاری شوند، باید مجوز کاری را هم همانند مجوز تحصیلی دریافت کنند. بنابراین، درخواست برای دریافت ویزای کاری کانادا نیز در این شرایط لازم است.

در برخی مواقع شما واجد شرایط کار در حین تحصیل در کانادا نخواهید بود. این شرایط عبارتند از این که:

 • در حال تحصیل زبان انگلیسی یا فرانسوی به عنوان زبان دوم خود باشید (یعنی در حال سپری کردن دوره‌های ESL  یا FSL باشید)
 • به طور کلی مشغول شرکت در دوره‌های مقدماتی و آماده‌سازی برای تحصیلات دانشگاهی هستید و هنوز برنامه تحصیلی اصلی خود را آغاز نکرده‌اید

آیا واجد شرایط اشتغال به کار هستید؟

در صورتی که بخواهید واجد شرایط کار در حین تحصیل در کانادا شوید، باید الزامات زیر را برآورده سازید:

 • مجوز تحصیلی معتبر دریافت کنید
 • در زمانی که در کانادا تحصیل می‌کنید، اشتغال به کار یکی از بخش‌های الزامی برنامه تحصیلی شما باشد
 • اشتغال به کار باید بخشی از برنامه دانشگاهی، فنی یا حرفه‌ای باشد که توسط یک موسسه آموزشی ارائه شده باشد. برای این منظور، باید یک نامه تاییدیه از سوی یک مقام رسمی علمی آن موسسه آموزشی دریافت کنید
 • کارآموزی یا همکاری نباید بیش از 50 درصد از کل زمان برنامه تحصیلی شما را اشغال کند

همچنین، در موارد زیر نمی‌توانید واجد شرایط کار در حین تحصیل در کانادا باشید:

 • در حال تحصیل زبان انگلیسی یا فرانسه به عنوان زبان دوم باشید
 • در حال تحصیل در دوره‌های عمومی یا دوره‌های آماده‌سازی (پیش‌نیاز تحصیل در دانشگاه) باشید
کار در حین تحصیل در کانادا

اشتغال به کار پاره وقت در دانشگاه

در برخی مواقع می‌توانید با داشتن مجوز تحصیلی معتبر به کار پاره وقت در دانشگاه مشغول شوید و سابقه کاری معتبری به دست آورید. در صورتی که شریط لازم را احراز کنید، نیازی به دریافت ویزای کاری کانادا برای اشتغال در محیط دانشگاه نخواهید داشت.

برای احراز این شرایط، باید در یکی از موسسات یا نهادهای زیر دانشجوی تمام وقت باشید:

 • یک موسسه آموزشی دولتی برای سطوح پس از دوره متوسطه نظیر کالج یا دانشگاه، یا کالج‌های دولتی CEGEP یا سژپ (collège d’enseignement général et professionnel) در ایالت کبک
 • موسسه آموزشی خصوصی برای سطوح پس از دوره متوسطه که تحت قوانین و مقررات مشابه موسسات دولتی اداره می‌شود و نیمی از بودجه اداره آن از طریق دریافت کمک مالی از سوی دولت تامین می‌شود (در حال حاضر فقط موسسات آموزشی خصوصی در سطح کالج در ایالت کبک)
 • موسسه آموزشی خصوصی مجاز برای سطوح دانشگاهی که تحت قوانین ایالتی مدرک اعطا می‌کند

اشتغال به کار پاره وقت در خارج از دانشگاه

هر دانشجوی خارجی همزمان با تحصیل در کانادا می‌تواند خارج از دانشگاه برای کسب سابقه کاری معتبر مشغول به فعالیت حرفه‌ای شود. برای کار در خارج از دانشگاه نیازی به دریافت ویزای کاری کانادا نخواهید داشت. البته این آزادی عمل در مورد اشتغال در کارهای پاره وقت است.

زمان کاری شما چگونه خواهد بود؟

برای کار در حین تحصیل در کانادا به صورت پاره وقت و بدون نیاز به دریافت ویزای کاری کانادا، باید حدود زمانی آن را رعایت کنید. حدود زمانی مجاز به این شرح است:

 • در طول زمان رسمی ترم‌های دانشگاهی: حداکثر تا 20 ساعت در هفته
 • در طول وقفه‌های برنامه‌ریزی شده تحصیلی (نظیر تعطیلات تابستانی و زمستانی یا وقفه تعطیلات بهار): به صورت تمام وقت

شرایط لازم برای دریافت ویزای کاری کانادا:

 • داشتن مجوز تحصیلی معتبر
 • ثبت نام به صورت دانشجوی تمام وقت
 • ثبت نام در یک موسسه آموزشی مورد تایید در سطوح پس از دوره متوسطه
 • تحصیل در یک رشته آموزشی دانشگاهی، فنی یا حرفه‌ای که در نهایت منجر به کسب مدرک رسمی می‌شود
 • دوره تحصیلی شما برای دریافت مدرک یا گواهی‌نامه، حداقل 6 ماه زمان ببرد

 

کار در حین تحصیل در کانادا

تایید اشتغال در خارج از دانشگاه

دولت کانادا اعلام کرده است که “اداره شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC)” از تاریخ دوم فوریه 2015 به بعد دیگر مدارک اشتغال در خارج از دانشگاه را تایید نمی‌کند. اگر پیش از این تاریخ مدارک تحصیلی اشتغال در خارج از دانشگاه را به تایید CIC رسانده‌اید، همچنان می‌توانید آن را به اداره خدمات کانادا ارسال کنید تا برای درخواست شماره بیمه اجتماعی مورد استفاده قرار گیرد.”

توجه: هر زمان که تحصیلات شما به پایان می‌رسد، باید از کار در داخل دانشگاه یا بیرون از آن دست بکشید. در صورتی که تمایل دارید از شرایط کار در حین تحصیل در کانادا پس از فارغ التحصیلی مطلع شوید، مطلب مربوط به آن را مطالعه کنید.

کار در حین تحصیل در کانادا

شماره بیمه اجتماعی

در صورتی که بخواهید در هر کدام از این نوع کارها استخدام شوید، باید یک شماره بیمه اجتماعی (Social Insurance Number  یا SIN) داشته باشید. شماره بیمه اجتماعی را باید از اداره خدمات کانادا (Service Canada) دریافت کنید تا بتوانید از خدمات و مزایایی که دولت کانادا ارائه می‌دهد، بهره ببرید.

هر دانشجوی خارجی باید یکی از شرایط زیر را (که در مجوز تحصیلی او چاپ شده است) داشته باشد تا بتواند برای دریافت شماره بیمه اجتماعی درخواست خود را ارائه دهد.

برای اشتغال در دانشگاه:

 • اشتغال در داخل دانشگاهی که در آن به صورت دانشجوی تمام وقت ثبت نام کرده‌اید، می‌تواند مورد پذیرش قرار گیرد.
 • اشتغال در داخل یا خارج از دانشگاه در صورتی که ضوابط الزامی مشخص در R186(f)، یا (v) یا (w) را احراز کنید، می‌تواند مورد پذیرش قرار گیرد. توجه داشته باشید که در هر زمانی که این ضوابط و شرایط نقض شود، باید ادامه کار را متوقف کنید.

برای اشتغال خارج از دانشگاه:

 • حداکثر تا 20 ساعت کار در هفته برای اشتغال در خارج از دانشگاه می‌تواند مورد پذیرش قرار گیرد. همچنین، کار به شکل تمام وقت در طی وقفه‌های برنامه‌ریزی شده تحصیلی در صورت رعایت ضوابط و شرایط بخش R186(v) از مقررات حمایت از مهاجران و پناهندگان (IRPR) نیز قابل پذیرش است.
 • اشتغال در خارج از دانشگاه در صورتی که ضوابط الزامی مشخص در R186(f)، یا (v) یا (w) را احراز کنید، می‌تواند مورد پذیرش قرار گیرد. توجه داشته باشید که در هر زمانی که این ضوابط و شرایط نقض شود، باید ادامه کار را متوقف کنید.

ممکن است مجوز تحصیلی شما فاقد یکی از شرایط و ضوابط فوق باشد. در این حالت، پیش از این که درخواست دریافت شماره بیمه اجتماعی را ارائه دهید، باید برای اصلاح مجوز تحصیلی خود اقدام کنید. درخواست اصلاح مجوز تحصیلی هزینه‌ای نخواهد داشت.

کار در حین تحصیل در کانادا

آیا کودکان هم به دریافت مجوز تحصیلی نیاز دارند؟

برخی کودکان به این دلیل در کانادا زندگی می‌کنند که والدین آن‌ها از طریق مجوز تحصیلی یا کاری در این کشور اقامت دارند. این کودکان می‌توانند بدون اخذ مجوز تحصیلی در سطوح پیش‌دبستانی و ابتدایی به تحصیل بپردازند.

برای آگاهی از شرایط این مسئله به جدول زیر دقت کنید:

وضعیت حقوقی کودکمدارک مورد نیازنیاز به مجوز تحصیلی
شهروند کاناداییپاسپورت، کارت شهروندی یا گواهی تولدندارد
دارای مجوز اقامت دائم کانادافرم لندینگ (IMM 1000)، تاییدیه اقامت دائم (IMM 5292) یا کارت اقامت دائمندارد
دارای یک ملیت خارجی همراه با یکی از والدین که با وضعیت اقامت به صورت ویزای توریستی در کانادا ساکن استمهری که در پاسپورت کودک یا والد او (پدر یا مادر کودک که نام و مشخصات کودک در پاسپورت او آمده است) ثبت گردیده است.دارد
تنها یا همراه با یکی از والدین است که دارای اقامت موقت بوده و مجوز تحصیلی یا کاری داردپاسپورت کودک یا پاسپورت والد او (پدر یا مادر کودک که نام و مشخصات کودک در پاسپورت او آمده است). ممکن است کودک به عنوان توریست ثبت شده باشد و پدر یا مادر او دارای مجوز تحصیلی یا کاری باشند (به نکته ذکر شده در پایین جدول توجه کنید)ندارد
متقاضی پناهندگی باشد (صرف‌نظر از این که به همراه والدینش باشد یا آن‌ها همراهش نباشند)نامه تعیین وضعیت پناهندگی از سوی اداره “مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا” (IRCC).
پاسپورت کودک، یا پاسپورت والد او (پدر یا مادر کودک که نام و مشخصات کودک در پاسپورت او آمده است)، یا هرگونه مدارک هویتی یا تاییدیه مسافرت. می‌توان یک نامه از سوی IRCC که تاریخ آن منقضی شده را نیز ارائه نمود.
ندارد
مقیم کانادا باشد بدون این که وضعیت اقامت او از نظر قانونی مشخص شده باشدپاسپورت کودک، یا پاسپورت والد او (پدر یا مادر کودک که نام و مشخصات کودک در پاسپورت او آمده است)، یا هرگونه مدارک هویتی یا تاییدیه مسافرت. می‌توان یک نامه از سوی IRCC که تاریخ آن منقضی شده را نیز ارائه نمود.ندارد

نکته: هنگامی که کودک می‌خواهد وارد خاک کانادا شود، می‌تواند دارای یک ویزای توریستی یا یک ویزای تحصیلی باشد. در مواردی که کودک فقط دارای ویزای توریستی باشد یا مهر ورود به کانادا در پاسپورت او ثبت شده باشد، می‌تواند بدون اخذ مجوز تحصیلی به تحصیل بپردازد.

آیا می توانم در زمانی که با ویزای تحصیلی در کانادا اقامت دارم، والدین خود را هم به این کشور بیاورم؟

شاید در حال حاضر با اخذ مجوز تحصیلی در کشور کانادا اقامت داشته باشید. در این شرایط می‌توانید از والدین خود برای بازدید از کانادا دعوت کنید. به این ترتیب، آن‌ها می‌توانند با دریافت ویزای اقامت موقت (TRV) یا مجوز الکترونیکی سفر (eTA) به کانادا سفر کنند.

ادامه همین موضوع …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *