• اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی

  Post Graduation Work Permit

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

تعداد بسیار زیادی از دانشجویان خارجی که تحصیلات تکمیلی خود را در کانادا به پایان رسانده و فارغ التحصیل شده‌اند، تمایل دارند با ویزای کار پس از تحصیل در کانادا ،  به اقامت خود در این کشور ادامه دهند.

دانشجویان خارجی فارغ التحصیل شده در کانادا می‌توانند درخواست خود را برای دریافت ویزای کار کانادا ارائه دهند. مهمترین مسئله برای این درخواست، این است که برنامه تحصیلی آن‌ها طبق شرایط تعیین شده و در موسسه آموزشی واجد ضوابط و شرایط قانونی انجام شده باشد. به این ترتیب، پس از پایان یافتن تحصیلات خود می‌توانید اقامت خود را در کانادا تمدید کنید و به فعالیت شغلی و حرفه‌ای بپردازید.

اداره “مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا” (IRCC) سعی دارد دانشجویان خارجی را پس از فارغ التحصیل شدن نیز در این کشور نگه دارد. به همین منظور، آن‌ها مجری برنامه مجوز کاری فارغ التحصیلان هستند.

بر اساس این برنامه، دانشجویان خارجی فارغ التحصیل شده می‌توانند ” مجوز کاری باز ” ( open work permit ) سه ساله را دریافت کنند. افرادی که این نوع از ویزای کار کانادا را به دست می‌آورند، می‌توانند تقریبا برای هر کارفرمای کانادایی در هر صنعتی مشغول به کار شوند. از مزایای مجوز کاری باز ، این است که برای تکمیل فرم استخدام نیازی به ارائه پیشنهاد شغلی در کانادا ( Canadian job offer ) نیست.

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

معیارهای واجد شرایط شناخته شدن برای دریافت ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

برای این که دانشجویان خارجی فارغ التحصیل شده بتوانند مجوز کاری باز را دریافت کنند، لازم است واجد شرایط شناخته شوند. این شرایط به شرح زیر است:

 • تکمیل تحصیلات در کانادا طی یک برنامه تحصیلی انجام شود که این برنامه حداقل به 8 ماه مستمر و به صورت تحصیل تمام وقت، زمان نیاز داشته باشد.
 • دانشجو در سطوح پس از دوره متوسطه از یک موسسه آموزشی خصوصی فارغ التحصیل شده باشد که این موسسه خصوصی تحت همان قوانین و مقررات موسسات آموزشی دولتی عمل می‌کند.
 • دانشجو در سطح دوره متوسطه یا بالاتر از آن در یک موسسه آموزشی خصوصی (در ایالت کبک) فارغ التحصیل شده باشد. البته این در شرایطی است که ارائه برنامه‌های تحصیلی تعیین شده به مدت 900 ساعت یا بیشتر زمان نیاز داشته باشد و در نهایت منجر به دریافت دیپلم آموزش فنی حرفه‌ای (DVS) یا گواهی تخصص فنی (AVS) توسط دانشجو شود؛ یا
 • از یک موسسه خصوصی کانادایی فارغ التحصیل شده باشد که طبق قوانین ایالتی، مجاز به اعطای مدرک دانشگاهی معتبر (نظیر مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) است. البته، شرط مهم این است که دانشجو تنها در یکی از رشته‌های تحصیلی ثبت نام کرده باشد که قوانین ایالتی آن را برای موسسه آموزشی فوق، مجاز و تایید شده بداند. بدیهی است که دیگر برنامه‌های تحصیلی ارائه شده توسط این موسسه آموزشی برای دریافت ویزای کار کانادا قابل پذیرش نیست.
اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی

ادامه‌ی معیارهای واجد شرایط شناخته شدن

 • دانشجوی فارغ التحصیل شده باید در مدت 90 روز پس از دریافت مدرک تحصیلی مکتوب، درخواست خود را برای دریافت مجوز کاری ارائه دهد. مدرک تحصیلی باید از سوی موسسه آموزشی مجاز صادر شده باشد. همچنین، ضوابط و شرایط لازم در دریافت این مدرک باید احراز شود.
 • دانشجو دوره‌های درسی را طی کرده و برنامه تحصیلی خود را به پایان رسانده باشد. علاوه بر این، باید مدرک مکتوب خود را از موسسه‌ای دریافت کرده باشد که واجد شرایط ارائه مدرک دانشگاهی، دیپلم یا گواهینامه باشند.
 • در زمان ارائه درخواست برای ویزای کار پس از تحصیل در کانادا ، دانشجوی فارغ التحصیل شده باید همچنان دارای مجوز تحصیلی معتبر باشد.
مجوز کاری باز

نکاتی برای دانشجویان خارجی فارغ التحصیل شده و متقاضی دریافت ویزای کار کانادا

 • اگر می‌خواهید ویزای کار کانادا را به صورت سه ساله دریافت کنید، طول دوره تحصیلی شما حداقل باید دو سال باشد. با این حال، اگر مدت زمان تحصیل شما تا زمان فارغ التحصیل شدن کمتر از دو سال و بیشتر از 8 ماه باشد، باز هم می‌توانید درخواست دریافت مجوز کاری خود را ارائه دهید. در این شرایط، مدت اعتبار مجوز کاری شما برابر با مدت زمان تحصیلتان خواهد بود. برای مثال، اگر تحصیل شما در طول یک سال انجام شده باشد، مجوز کاری شما هم یک ساله خواهد بود.
 • ممکن است در مواردی، دانشجو دوره تحصیلی یک ساله‌ای را در طی دو سال به پایان برساند. در صورتی که این دوره در موسسه آموزشی مجاز طی شده باشد و در نهایت منجر به اخذ مدرک دانشگاهی یا گواهی معتبر شود، باز هم دانشجو پس از فارغ التحصیل شدن می‌تواند درخواست خود را برای دریافت مجوز کاری باز سه ساله ارائه دهد.
 • ممکن است دانشجویی تمام شرایط لازم را احراز کرده باشد و فقط در ترم آخر تحصیلی به صورت تمام وقت به تحصیل نپرداخته باشد. در این صورت، باز هم دانشجو می‌تواند پس از فارغ التحصیل شدن، درخواست صدور مجوز کاری برای خود را ارائه دهد. برای مثال، ممکن است یک دانشجو در ترم آخر تحصیلی خود فقط دو واحد درسی داشته باشد، اما تمامی ترم‌های قبلی را به عنوان دانشجوی تمام وقت سپری کرده باشد. در این شرایط، دانشجو می‌تواند درخواست دریافت مجوز کاری باز برای خود را ارائه دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه یا درخواست ویزای کار پس از تحصیل در کانادا با ما تماس بگیرید.

مطالب قبلی در همین رابطه …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *