• اقامت همسر یا دیگر اعضای خانواده

    Bringing a Spouse or Family Members

ویزای همراه تحصیلی کانادا

آیا در فکر دعوت از همسر یا سایر اعضای خانواده خودتان هستید تا به شما در کانادا بپیوندند؟ سیاست مهاجرتی کانادا را می‌توان سیاستی سخاوتمندانه به شمار آورد. این قوانین به برخی از اعضای خانواده دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد که ویزای همراه تحصیلی کانادا را دریافت کنند. با داشتن ویزای همراه کانادا ، آن‌ها هم می‌توانند برای کار یا تحصیل به کانادا مهاجرت کنند.

تعریف عضو خانواده در قوانین مهاجرتی کانادا

عبارت “عضو خانواده” در این قوانین به همسر و فرزندان دانشجویان خارجی اشاره دارد.

ویزای توریستی

قبل از هر چیز باید بدانید که ویزای همراه تحصیلی کانادا از جنس ویزای توریستی است. حال که متوجه شدید ویزای همراه کانادا به نوعی ویزای توریستی محسوب می‌شود لازم است شرح مختصری درباره آن بدانید. شهروندان برخی از کشورها برای ورود به کانادا به عنوان گردشگر باید یک ویزای اقامت موقت موسوم به TRV را تهیه کنند. ویزای کانادا نمی‌تواند در مبداهای ورود به مرز این کشور صادر شود. علاوه بر این، در برخی موارد احتمال دارد که انجام معاینه پزشکی و دریافت گواهی آن نیز الزامی باشد. این اتفاق می‌تواند زمان قابل توجهی را به مدت زمان مورد نیاز برای رسیدگی به درخواست ویزای شما اضافه کند.

شهروندان برخی کشورهای خاص نیازی به اخذ ویزای موقت ندارند. با این حال، از تاریخ دهم نوامبر 2016، بیشتر این افراد ملزم به دریافت “مجوز الکترونیکی سفر” (eTA) هستند. شهروندان ایالات متحده مهمترین مورد استثنا در این قانون هستند که به ویزای موقت یا مجوز الکترونیکی سفر برای ورود به خاک کانادا نیازی ندارند.

ویزای همراه تحصیلی کانادا

مجوز و ویزای کاری برای همسران

دانشجویان خارجی تمام وقت تا زمانی که مجوز تحصیلی معتبر دارند، علاوه بر دریافت ویزای همراه تحصیلی کانادا، می‌توانند به همسر خود کمک کنند تا وی موفق به اخذ ویزای کاری کانادا شود. معمولا طول اعتبار این ویزای کاری به اندازه تمام طول مدتی است که مجوز تحصیلی خود دانشجو معتبر است. در این مدت، همسر دانشجو مجوز فعالیت حرفه‌ای و تمام وقت را در کانادا دارد.

برای این که دانشجو واجد چنین شرایطی شناخته شود، باید هم به صورت تمام وقت به تحصیل بپردازد و هم دارای مجوز تحصیلی معتبری در یکی از مراکز زیر باشد:

  • موسسه آموزشی دولتی برای سطوح دانشگاهی
  • موسسه آموزشی خصوصی برای سطوح دانشگاهی که تحت قوانین و مقررات مشابه موسسات دولتی اداره می‌شود و نیمی از بودجه اداره آن از طریق دریافت کمک مالی از سوی دولت تامین می‌شود
  • موسسه آموزشی خصوصی مجاز برای سطوح دانشگاهی که تحت قوانین ایالتی مدرک اعطا می‌کند

این ویزای کاری به عنوان مجوز کاری باز (Open Work Permit) یا بدون محدودیت شناخته می‌شود. دارنده این مجوز کاری اجازه دارد برای هر کارفرمایی در کانادا مشغول به کار شود. بنابراین، برای اشتغال چنین فردی نیاز به “پیشنهاد شغلی” (Job Offer) یا “ارزیابی تاثیرات بازار کار” (Labour Market Impact Assessment یا LMIA) وجود ندارد. این بهترین موقعیت برای همسری است که با ویزای همراه کانادا وارد این کشور شده است.

ارزیابی تاثیرات بازار کار یا LMIA چیست ؟

لازم به ذکر است که “ارزیابی تاثیرات بازار کار” یا LMIA سندی است که در برخی موارد کارفرمایان کانادایی پیش از استخدام کارمند خارجی به آن نیاز دارند. البته به خاطر داشته باشید که این مجوز کاری باز نیز ممکن است کاملا بدون محدودیت نباشد و شرایطی به آن تعلق گیرد. برای مثال، ممکن است استخدام در مشاغل خاصی نظیر اشتغال در مدارس یا بیمارستان‌ها تنها با داشتن این مجوز امکان‌پذیر نباشد. معمولا متقاضی برای پذیرفته شدن در این مشاغل باید علاوه بر مجوز کاری باز، نسبت به دریافت گواهی سلامت پزشکی نیز اقدام کند.

ویزای همراه کانادا

روش درخواست و زمان‌بندی ویزای کاری وابسته به همسر

معمولا هم‌زمان با درخواست ویزای تحصیلی می‌توانید برای همسر خود نیز درخواست ویزای کاری را ارائه دهید. در چنین مواردی باید علاوه بر تامین هزینه دریافت ویزای تحصیلی، هزینه ویزای کاری را نیز پرداخت کنید.

علاوه بر این، همسر شما می‌تواند با ویزای همراه تحصیلی کانادا وارد خاک کانادا شود و پس از ورود به این کشور، درخواست ویزای کاری کند. این کار برای شهروندان کشورهایی که نیازی به دریافت “ویزای اقامت موقت” (TRV) ندارند (مانند شهروندان ایالات متحده آمریکا)، می‌تواند در همان مبداهای ورود به مرز به کانادا انجام شود. در برخی موارد نیز حتی شهروندان دیگر کشورها که به دریافت ویزای اقامت موقت نیاز دارند هم می‌توانند در مبداهای ورود به مرز کانادا درخواست صدور ویزای کاری کنند.

کودکان و قوانین دریافت مجوز تحصیل در کانادا

اگر دانشجو هستید و همسرتان با ویزای همراه تحصیلی کانادا به شما ملحق شده و به صورت قانونی در کانادا اقامت دارید، کودکان شما بدون نیاز به دریافت مجوز تحصیلی می‌توانند در سطوح پیش‌دبستانی و ابتدایی به تحصیل بپردازند. با این حال، هنگامی که فرزند شما به سن مشخص در قوانین ایالتی برسد، باید برای دریافت مجوز تحصیلی او اقدام کنید. این درخواست را از درون خاک کانادا نیز می‌توانید ارائه دهید و نیازی به ترک این کشور نیست. در صورتی که خارج از خاک کانادا هستید، می‌توانید از طریق یکی از سفارتخانه‌های این کشور برای دریافت ویزای تحصیلی فرزندتان اقدام کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید جدولی که پایین‌تر می‌آید را بررسی کنید.

ویزای همراه کانادا

ارائه هم‌زمان درخواست پذیرش برای کل خانواده

شاید تصمیم داشته باشید که در زمان تحصیل در کانادا، خانواده خود را هم به این کشور ببرید. در صورتی که می‌خواهید آن‌ها هم هم‌زمان با شما وارد خاک کانادا شوند، می‌توانید درخواست ویزای خود را برای کل خانواده ارائه دهید. در این حالت، اگر به مجوزهای اقامتی گوناگون نیاز داشته باشید (برای مثال، ویزای تحصیلی برای خودتان، ویزای همراه تحصیلی کانادا و ویزای کاری برای همسرتان)، ارائه تمامی اسناد و مدارک لازم برای دریافت این مجوزها الزامی است. همچنین، باید هزینه‌های مجوزهای اضافی را نیز پرداخت کنید.

تمدید ویزا

ممکن است پس از اقامت در کانادا، تمایل داشته باشید که شرایط اقامت خود را در این کشور تغییر دهید یا ویزای خود را تمدید کنید. در این حالت باید یک درخواست مجزای دیگر ارائه دهید.

اگر قصد تمدید ویزای تحصیلی خود را دارید، حتما به خاطر بسپارید که حداقل 30 روز پیش از پایان اعتبار آن اقدام به ارسال درخواست تمدید کنید. به این ترتیب، می‌توانید مطمئن باشید پیش از این که اعتبار مجوز فعلی منقضی شود، مراحل تمدید ویزا به پایان می‌رسد.

آیا کودکان هم به دریافت مجوز تحصیلی نیاز دارند؟

برخی کودکان به این دلیل در کانادا زندگی می‌کنند که والدین آن‌ها از طریق مجوز تحصیلی یا کاری در این کشور اقامت دارند. این کودکان می‌توانند بدون اخذ مجوز تحصیلی در سطوح پیش‌دبستانی و ابتدایی به تحصیل بپردازند.

برای آگاهی از شرایط این مسئله به جدول زیر دقت کنید:

وضعیت حقوقی کودکمدارک مورد نیازنیاز به مجوز تحصیلی
شهروند کاناداییپاسپورت، کارت شهروندی یا گواهی تولدندارد
دارای مجوز اقامت دائم کانادافرم لندینگ (IMM 1000)، تاییدیه اقامت دائم (IMM 5292) یا کارت اقامت دائمندارد
دارای یک ملیت خارجی همراه با یکی از والدین که با وضعیت اقامت به صورت ویزای توریستی در کانادا ساکن استمهری که در پاسپورت کودک یا والد او (پدر یا مادر کودک که نام و مشخصات کودک در پاسپورت او آمده است) ثبت گردیده است.دارد
تنها یا همراه با یکی از والدین است که دارای اقامت موقت بوده و مجوز تحصیلی یا کاری داردپاسپورت کودک یا پاسپورت والد او (پدر یا مادر کودک که نام و مشخصات کودک در پاسپورت او آمده است). ممکن است کودک به عنوان توریست ثبت شده باشد و پدر یا مادر او دارای مجوز تحصیلی یا کاری باشند (به نکته ذکر شده در پایین جدول توجه کنید)ندارد
متقاضی پناهندگی باشد (صرف‌نظر از این که به همراه والدینش باشد یا آن‌ها همراهش نباشند)نامه تعیین وضعیت پناهندگی از سوی اداره “مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا” (IRCC).
پاسپورت کودک، یا پاسپورت والد او (پدر یا مادر کودک که نام و مشخصات کودک در پاسپورت او آمده است)، یا هرگونه مدارک هویتی یا تاییدیه مسافرت. می‌توان یک نامه از سوی IRCC که تاریخ آن منقضی شده را نیز ارائه نمود.
ندارد
مقیم کانادا باشد بدون این که وضعیت اقامت او از نظر قانونی مشخص شده باشدپاسپورت کودک، یا پاسپورت والد او (پدر یا مادر کودک که نام و مشخصات کودک در پاسپورت او آمده است)، یا هرگونه مدارک هویتی یا تاییدیه مسافرت. می‌توان یک نامه از سوی IRCC که تاریخ آن منقضی شده را نیز ارائه نمود.ندارد

نکته: هنگامی که کودک می‌خواهد وارد خاک کانادا شود، می‌تواند دارای یک ویزای توریستی یا یک ویزای تحصیلی باشد. در مواردی که کودک فقط دارای ویزای توریستی باشد یا مهر ورود به کانادا در پاسپورت او ثبت شده باشد، می‌تواند بدون اخذ مجوز تحصیلی به تحصیل بپردازد.

آیا می توانم در زمانی که با ویزای تحصیلی در کانادا اقامت دارم، والدین خود را هم به این کشور بیاورم؟

شاید در حال حاضر با اخذ مجوز تحصیلی در کشور کانادا اقامت داشته باشید. در این شرایط می‌توانید از والدین خود برای بازدید از کانادا دعوت کنید. به این ترتیب، آن‌ها می‌توانند با دریافت ویزای اقامت موقت (TRV) یا مجوز الکترونیکی سفر (eTA) به کانادا سفر کنند.

ویزای همراه تحصیلی کانادا

ادامه همین موضوع …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *