• موسسات آموزشی منتخب

  Designated Learning Institution
  (DLI)

موسسات آموزشی منتخب

دانشجویان بین المللی که قصد دارند در مقاطع پس از دبیرستان مشغول به تحصیل شوند، باید نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی منتخب (Designated Learning Institution) ارائه کنند. تنها در این صورت است که دانشجویان می‌توانند برای اخذ مجوز تحصیل (Study Permit) در کانادا درخواست دهند.

موسسه آموزشی منتخب چیست و چه فرقی با سایر موسسات دارد؟

موسسه آموزشی منتخب به دانشگاه یا کالجی گفته می‌شود که توسط دولت فدرال و یا استانی ارزیابی شده و برای میزبانی از دانشجویان بین المللی تائیدیه گرفته است.

پس می‌توان نتیجه گرفت که برخی از موسسات آموزشی کانادا چنین تائیدیه‌ای را ندارند. بنابراین هنگام اقدام برای تحصیل در یک دانشگاه یا کالج در کانادا، حتما باید به این نکته توجه داشته باشید.

موسسه آموزشی منتخب

دانستن شماره DLI چه فایده‌ای برای من دارد؟

برای گرفتن ویزای تحصیلی در کانادا به طور کلی باید 2 کار اساسی انجام دهید:

 • گرفتن نامه پذیرش (Letter of Acceptance) از دانشگاه یا کالج مورد نظر
 • گرفتن مجوز تحصیل (Study Permit) از اداره مهاجرت کانادا

هنگامی که قصد گرفتن مجوز تحصیل را دارید باید شماره DLI کالج یا دانشگاه مورد نظر خود را به اداره مهاجرت کانادا ارائه کنید. شماره DLI، همان شماره‌ی موسسه آموزشی منتخب است که با حرف O بر روی فرم درخواست مجوز تحصیل آغاز می‌شود. برای اطلاع از فهرست DLI ها در هر استان کلیک کنید.

در چه صورتی افراد نیازی به ارائه نامه‌ی DLI به اداره مهاجرت کانادا ندارند؟

در بعضی موارد ممکن است افراد از ارائه نامه DLI یا درج شماره‌ی آن در فرم درخواست خود معاف باشند. در زیر به برخی از این موارد اشاره کرده‌ایم:

 • دانش آموزان موسسات ابتدایی یا راهنمایی. این مدارس همگی به صورت خودکار تایید شده هستند و نیازی به شماره DLI برای ارائه به اداره مهاجرت نیست.
 • بعضی از موسسات در کبک توسط دولت استانی ارزیابی می‌شوند و جزو موسسه های آموزشی منتخب هستند اما شماره اختصاصی DLI ندارند. 
موسسه آموزشی منتخب

دانشگاه یا کالج مورد نظر من مجوز DLI خود را از دست داده است. باید چه کار کنم؟

گاهی اوقات ممکن است موسسه آموزشی منتخب تاییدیه خود را از دست بدهد. با توجه به زمان این سلب امتیاز، شرایط دانشجوی بین المللی ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد و تایید نشود.

 • اگر یک نفر درخواستش برای مجوز تحصیل همراه با نامه پذیرش از موسسه‌ای باشد که DLI نیست، درخواست او رد خواهد شد.
 • اگر درخواست دانشجو برای مجوز تحصیل همراه با نامه پذیرش از جانب یک موسسه آموزشی برگزیده باشد اما این موسسه امتیازش را قبل از صدور مجوز تحصیل از دست بدهد، دانش آموز سه گزینه پیش رو دارد:

     1-  از درخواست خود برای تحصیل در آن موسسه انصراف دهد

     2- نامه پذیرشی از یک موسسه آموزشی برگزیده (DLI) دیگر ارائه دهد

     3- کاری انجام ندهد! در این حالت درخواست دانشجو بنابر اطلاعات ارائه شده بررسی خواهد شد و در نهایت نیز رد می‌گردد.

 • اگر مجوز تحصیل برای یک موسسه آموزشی منتخب DLI صادر شود و آن موسسه امتیازش را پس از صدور مجوز از دست بدهد، دانشجو دو گزینه دارد:

     1- به یک DLI دیگر انتقالی بگیرد

     2- تحصیل در آن موسسه را ادامه دهد تا زمانی که تاریخ انقضای مجوز تحصیلی اش به اتمام برسد. در این صورت مجوز تحصیل برای موسسه تایید نشده، قابل تمدید نخواهد بود.

ادامه همین موضوع …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *