• تحصیل بدون مجوز تحصیلی

    Study without a Study Permit

تحصیل در کانادا بدون نیاز به دریافت مجوز تحصیلی

معمولا اتباع خارجی برای تحصیل در کانادا و در هر سطحی، باید برای دریافت مجوز تحصیلی اقدام کرده و این مجوز را دریافت کنند. با این حال، برخی شرایط وجود دارد که دانشجوی خارجی از این شرط معاف خواهد بود. در این مطلب به شرایطی می‌پردازیم که تحصیل در کانادا بدون نیاز به مجوز تحصیلی امکان‌پذیر است.

تحصیل کوتاه مدت در کانادا

در برخی موارد، ادامه و پیگیری تحصیل افراد به مدت زمانی کمتر از شش ماه نیاز دارد. در این صورت، احتیاجی به دریافت مجوز تحصیلی در کانادا نیست. این دوره‌های آموزشی می‌توانند در هر موضوعی باشند. همچنین، پاره‌وقت یا تمام‌وقت بودن تحصیل در این دوره‌ها نیز اهمیتی از منظر دریافت مجوز تحصیلی ندارد. تنها شرط لازم برای معافیت از دریافت مجوز تحصیلی در کانادا این است که دوره تحصیلی حداکثر در مدت شش ماه به پایان برسد.

توجه داشته باشید که تنها با هدف تکمیل یک دوره آموزشی کوتاه مدت نمی‌توانید اقدام به تمدید ویزای کانادا کنید. ممکن است اتباع خارجی در زمان سفر به کانادا بخواهند با ویزای توریستی خود اقدام به ثبت نام در یک دانشگاه یا یک دوره آموزشی کنند. این ثبت نام به دریافت مجوز تحصیلی نیاز دارد و برای درخواست مجوز تحصیلی نیز باید از خارج کشور کانادا اقدام کرد. تنها مورد استثنا در این حالت، این است که دوره آموزشی به صورت کوتاه مدت باشد و در همان مدت زمان اعتبار ویزای فعلی به پایان برسد. به این ترتیب، پس از ورود به خاک کانادا و بدون نیاز به مجوز تحصیلی می‌توان در این دوره کوتاه مدت ثبت نام کرد.

ممکن است برخی اتباع خارجی بخواهند در طی این دوره آموزشی شش ماهه (یا کمتر) در دانشگاه مشغول به کار شوند یا تحصیلات خود را پس از پایان این دوره آموزشی اولیه ادامه دهند. توصیه اداره مهاجرت و شهروندی کانادا به این افراد، این است که به دنبال دریافت مجوز تحصیلی کانادا باشند.

کودکان مقیم در کانادا

در برخی شرایط فرزندان اتباع خارجی در کشور کانادا اقامت دارند. همه کودکان مقیم کانادا بدون نیاز به مجوز تحصیلی می‌توانند در مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی یا متوسطه به تحصیل بپردازند. این قضیه در مورد فرزندان دانشجویان و کارگران موقت خارجی صدق می‌کند و آن‌ها نیز همانند شهروندان کانادایی یا دارندگان اقامت دائمی این کشور می‌توانند تحصیل کنند.

تنها مورد استثنا در این قانون، فرزندان افرادی هستند که با ویزای توریستی، اقامت موقت در کانادا دارند و دارای مجوز تحصیلی یا کاری در این کشور نیستند.

دریافت مجوز تحصیلی

اعضای خانواده و کارکنان شخصی دیپلمات‌ها

اعضای خانواده دیپلمات‌های خارجی و نمایندگان معتبر خارجی به دریافت مجوز تحصیلی در کانادا نیازی ندارند. همچنین، اعضای خانواده کارکنان شخصی آن‌ها نیز بدون نیاز به مجوز تحصیلی می‌توانند در کانادا تحصیل کنند. برای این که این قانون به روشنی مشخص شود، اعضای خانواده یا کارکنان شخصی دیپلمات‌ها که معاف از دریافت ویزای تحصیلی کانادا هستند، به این شرح تعریف شده‌اند:

  • همسر شخص
  • فرزند خود شخص یا فرزند همسر قانونی او
  • نوه شخص
دریافت مجوز تحصیلی

اعضای نیروهای مسلح خارجی در کانادا

اعضای نیروهای مسلح برخی کشورها که تحت قانون Visiting Forces Act در کشور کانادا اقامت دارند، برای تحصیل در این کشور نیازی به دریافت مجوز تحصیلی ندارند. در جدول زیر لیست این کشورها آمده است.

اتیوپیپرتغالکویت
ازبکستانتانزانیاگرجستان
اسپانیاترینیداد و توباگوگویان
استرالیاجامائیکالتونی
استونیجمهوری چکلهستان
اسلواکیدانمارکلوکزامبورگ
اسلوونیرومانیلیتوانی
السالوادورزامبیامالاوی
امارات متحده عربیزیمبابوهمالزی
اوکراین
ژاپنمجارستان
اوگانداساحل عاجمولدووا
ایالات متحدهسنگاپورنپال
ایتالیاسوداننروژ
ایسلند
سوئدنیجر
السالوادورسوئیزلندنیجریه
استونیسیرالئوننیکاراگوئه
اتیوپیعماننیوزیلند
آذربایجانغناونزوئلا
آلبانیفرانسهیونان
آنتیگوا و باربودافنلاندبنگلادش
باربادوسقزاقستانکنیا
برونئیکامرونبلغارستان
بلژیککره جنوبیکرواسی

ادامه همین موضوع …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *