• محل اقامت دانشجویی

    Student Accommodation

محل اقامت دانشجویی

برای بسیاری از افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، پیدا کردن محل اقامت دانشجویی مناسب یک دغدغه است. موسسات آموزشی کانادا با توجه به بودجه، انتظارات و سایر شرایط فردی شما، می‌توانند محل های اقامت مختلفی را در داخل و خارج از محیط خود به شما معرفی کنند.

اگر دانشجوی بین المللی هستید، اولین جایی که باید در آن به دنبال محلی برای اقامت خود باشید، اداره دانشجویان بین المللی یا وب سایت کالج یا دانشگاهی است که قصد تحصیل در آن را دارید.

انواع اصلی محل های اقامت دانشجویی

محل اقامت دانشجویی استاندارد برای دانشجویان بین المللی شامل یکی از گزینه های زیر است:

1- اقامتگاه های دانشجویی: خوابگاه یا واحدهای آپارتمانی

برخی موسسات آموزشی برای دانشجویان خود، اقامتگاه هایی در داخل و یا نزدیک به محیط آموزشی‌شان محیا می‌کنند. خوابگاه ها معمولا دارای ساختمان های بزرگی هستند که دانشجویان زیادی را می‌توانند در خود جای دهند. در حالیکه واحدهای آپارتمانی مستقل بوده و تنها می‌توانند پذیرای سه تا شش نفر باشند.

خوابگاه ها دارای محیط مناسبی برای انجام فعالیت‌های تفریحی، آشپزی و ورزشی هستند و در آن امکانات حمام و سرویس‌های بهداشتی مشترک است. در خوابگاه ها در هر اتاق یک یا چند نفر زندگی می‌کنند و مستقیما تحت مدیریت دانشگاه یا کالج اداره می‌شوند. خوابگاه ها گزینه خوبی برای دانشجویان سال اول کالج و دانشگاه هستند.

واحدهای آپارتمانی ممکن است شامل سه تا شش اتاق خواب با اتاق های تک نفره و واحد همکف به عنوان آشپزخانه و اتاق نشیمن باشند. این سبک از اقامتگاه ها در اختیار دانشجویان سال دوم تا چهارم و دانشجویان تحصیلات تکمیلی قرار داده می‌شود.

در هر دو مورد، این سبک از اقامتگاه ها ممکن است دارای امکاناتی مانند رستوران یا سلف سرویس باشند که بتوانید غذایتان را در آنجا بخورید. همچنین ممکن است محل اقامت دانشجویی شما نزدیک به مکان‌های غذاخوری داخل و خارج از پردیس موسسه آموزشی باشد. هر دو از امکاناتی مانند سیستم گرمایشی، آب گرم و اینترنت برخوردار هستند و با هزینه کم این خدمات را عرضه می‌کنند.

محل اقامت دانشجویی

2- آپارتمان های مشترک یا مستغلاتی در خارج از کمپ

در آپارتمان های مشترکِ خارج از کمپ به هر دانشجو یک اتاق می‌دهند و در فضای کلی آن یک یا چند نفر دیگر هم زندگی می‌کنند. مانند واحدهای آپارتمانی که در قسمت قبل گفته شد، این سبک از محل‌های اقامت نیز ممکن است اتاق خواب یک نفره داشته باشند در حالیکه قسمت های آشپزخانه، حمام، غذاخوری و نشیمن مشترک است.

مهم: الزاما تمام موسسات آموزشی موجود در کانادا نمی‌توانند در پیدا کردن محل اقامت دانشجویی خارج از محیط خود به شما کمک کنند. در این موارد آنها شما را به یک یا چند آژانس املاک معرفی می‌کنند تا خودتان جستجو کرده و مکان مناسب را پیدا نمائید.

هزینه اجاره‌ی مکان های خارج از محیط موسسه آموزشی، تفاوت قیمت زیادی دارد به ویژه اگر در شهرهای بزرگی مانند ونکوور، تورنتو و مونترال تحصیل کنید.

محل اقامت دانشجویی

3- میزبان خانوادگی / اقامت خانگی (Homestay)

زندگی با خانواده های میزبان این حس را به شما منتقل می‌کند که در خانه خودتان و با امنیت کامل زندگی می‌کنید. خانواده های میزبان معمولا یک اتاق تک نفره را به همراه سه وعده غذایی در روز و دسترسی به اینترنت در اختیار دانشجو قرار می‌دهند.

خانواده میزبان به سوالات شما در مورد شهر پاسخ می‌دهند، شما را با فرهنگ و آداب و رسوم کانادایی آشنا می‌کنند و با شما غذا می‌خورند. محل های اقامت اشتراکی گزینه‌ی دیگری می‌باشند و به صورت اتاق های تک نفره (بدون وعده ی غذایی) در دسترس هستند. دانشجویانی که در خانه های میزبان اقامت دارند باید با اتوبوس یا قطار 30 تا 50 دقیقه مسافت را طی کنند تا به موسسه آموزشی خود برسند. این مدت زمان برای رفت و آمد به مکان‌های مختلف در کانادا کاملا طبیعی است.

میزبان خانوادگی - Homestay

4- آپارتمان های اجاره ای مبله و یا بدون تجهیزات

برای پیدا کردن محل اقامت دانشجویی خود قبل از رسیدن به کانادا، می‌توانید از طریق روش‌های مختلف و استفاده از وب سایت هایی مانندAirbnb, Craigslist, HouseTrip یا Wimdu آپارتمان مجهزی را برای خود اجاره کنید. معمولا در این آپارتمان ها مبلمان و وسایل کامل وجود دارد. در این نوع از وبسایت ها نظرات قبلی درباره اجاره واحدها را با دقت بخوانید و ببینید که نظر دیگران در مورد اقامت در آن محل چه بوده است.

اجاره کردن آپارتمان بدون وسایل نیز امکان پذیر است اما برای دانشجویان بین المللی که برای اولین بار وارد کانادا می‌شوند، سخت خواهد بود.

آپارتمان های اجاره ای مبله

نکته هایی که باید بخاطر داشته باشید

جستجوی زود هنگام

پس از دریافت نامه پذیرش و قبل از حرکت شما، بسیاری از موسسات بسته راهنمایی را ارسال می کنند و در آن در مورد گزینه‌های مختلف محل اقامت دانشجویی توضیح می‌دهند. این گزینه‌ها معمولا بر روی وب سایت های موسسات آموزشی، بروشورها یا سایر موارد تبلیغاتی آنها لیست شده‌اند. به همین دلیل باید قبل از اینکه هرگونه درخواست رسمی را برای موسسه آموزشی ثبت کنید تحقیقات لازم را انجام دهید.

پس از اینکه آماده ثبت نام و پرداخت هزینه محل اقامت دانشجویی خود شدید، برای دریافت خدمات اقدام کنید. بهترین محل اقامت های خانگی و آپارتمانی معمولا بین چهار تا هشت هفته قبل از تاریخ ورودتان در دسترس هستند به ویژه اگر نزدیک به شروع ترم و اوج شلوغی ها یعنی ماه های آگوست و سپتامبر باشد.

برنامه های غذایی

بسیاری از دانشجویانی که در محل کمپ زندگی می‌کنند برنامه غذایی مخصوص خود را دارند. در این برنامه ها دانشجویان با پرداخت هزینه مناسب از قبل، می‌توانند در رستوران های طرف قرارداد موسسه آموزشی غذاهای مختلف را انتخاب کنند.

خدمات شهری (آب، برق، گاز)

در محل اقامت دانشجویی شما ممکن است خدماتی مانند آب گرم، برق و اینترنت شامل تخفیف باشند و یا نباشند. در اینباره تحقیق کنید و قبل از ایجاد هرگونه تعهدی ببینید که آیا هزینه‌های مازاد برای این خدمات را باید پرداخت کنید یا خیر.

خوابگاه دانشجویی

خدمات ویژه معلولین

دانشجویان معلول باید زودتر با کالج یا دانشگاه خود تماس بگیرند و برای دریافت خدمات خاص مورد نیاز خود اقدام کنند.

زمان مناسب برای حرکت

بهتر است زمان کافی داشته باشید تا با محیط اطراف و امکانات محل اقامت دانشجویی خود آشنا شوید. اگر در تابستان می‌رسید، این را در نظر بگیرید که بسیاری از تسهیلات تا اولین هفته سپتامبر تعطیل هستند. در عین حال بسیاری از دانشجویان نیز در تعطیلات تابستانی به سر می‌برند. بنابراین بهتر است زودتر از شروع ترم حرکت کنید اما نه چنان زود که احساس تنهایی کنید.

امضای اجاره نامه

وقتی آپارتمان مشترکی را اجاره می‌کنید، ممکن است از شما خواسته شود که اجاره نامه اش را امضا کنید. اجاره نامه ها معمولا بین شش ماه تا یک سال انقضا دارند.

ودیعه

ممکن است لازم باشد که اجاره + پول آب و برق + اینترنت یا تلوزیون به همراه ودیعه‌ای معادل یکماه از اجاره را پرداخت نمائید.

خوابگاه مستقل دانشجویی

نکات:

  • از موسسه آموزشی یا کارگزار خود بخواهید که در پیدا کردن اقامتگاه مناسب به شما کمک کنند.
  • مراقب کلاهبرداری ها در بعضی سایت ها مانند Craigslist باشید و هرگز قبل از مشاهده آپارتمان و دیدن مالک آن به صورت رو در رو، پولی را واریز نکنید.
  • موسسات آموزشی ممکن است خدمات معرفی محل اقامت دانشجویی عرضه کنند یا اینکه از دانشجویان بخواهند که خودشان اینکار را انجام دهند. حتما بررسی کنید که موسسه مورد نظر شما چگونه است.
  • انتخاب اقامتگاه هایی که موسسه آموزشی پیشنهاد می‌دهد اجباری نیست.
  • در نهایت هر تصمیمی که می‌گیرید باید در جهت احساس امنیت و آرامش شما باشد. مکانی را انتخاب کنید که در طول اقامت خود در کانادا بتوانید به راحتی مطالعه کرده و به موفقیت برسید.

ادامه همین موضوع …

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *