• مجوز تحصیل در کانادا

  Study Permit

مجوز تحصیل (Study Permit) یا همان ویزای تحصیلی چیست ؟

مجوز تحصیل در کانادا سندی صادر شده از جانب اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) است. این سند به فردی با تابعیت خارجی اجازه می‌دهد که برای مدت زمان مشخصی در کانادا به تحصیل مشغول شود.

اکثریت دانشجویان بین المللی به مجوز تحصیل در کانادا نیاز دارند. برای اینکه در مورد امکان تحصیل؛ بدون مجوز تحصیل بیشتر بدانید، بر روی این لینک کلیک کنید.

معیارهای لازم برای دریافت مجوز

برای اینکه مجاز به ثبت درخواست مجوز تحصیل در کانادا باشید، باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • دریافت نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی مجاز برای ثبت درخواست مجوز تحصیل.
 • اثبات اینکه پشتیبان مالی کافی برای پرداخت شهریه و هزینه های زندگی در سال اول و همچنین مخارج بازگشت به کشور خود را دارید.
 • کسب گواهینامه پذیرش مخصوص ایالت کبک یا CAQ در صورتی که می‌خواهید در مونترال یا هر جای دیگری از ایالت کبک مشغول به تحصیل شوید.
 • عدم سوء سابقه. درخواست متقاضی که سابقه جنایی دارد یا ممکن است برای امنیت کانادا ایجاد دردسر کند، رد خواهد شد. IRCC از متقاضی می‌خواهد تا گواهی عدم سوء پیشینه را از پلیس کشورش دریافت کند.
 • وضعیت سلامت جسمانی مناسب باشد. ممکن است IRCC از متقاضی بخواهد که آزمایشات پزشکی بدهد.
 • متقاعد ساختن مامور مهاجرت در مورد خروج فوری از کانادا پس از اتمام دوره تحصیلات.
مجوز تحصیل در کانادا

همچنین در برخی موارد لازم است که متقاضی دریافت مجوز تحصیل در کانادا اسناد و مدارک زیر را ارائه دهد:

 • پاسپورت متقاضی و هر کدام از اعضای خانواده که نامشان در درخواست ذکر شده است
 • دو عکس پاسپورتی برای متقاضی و اعضای خانواده اش به همراه نام و نام خانوادگی و تاریخ تولد که پشت عکس ها نوشته می شود
 • عکس از گواهی ازدواج در صورت پذیرش و
 • هرگونه مدارکی که دفاتر صدور ویزا از متقاضی بخواهند.

به همراه داشتن اعضای خانواده

متقاضی مجوز تحصیل در کانادا ممکن است نام اعضای خانواده اش را هم در فرم تقاضا ذکر کند تا آنها هم بتوانند با او وارد کانادا شوند. همسر متقاضی می تواند مجوز کار بگیرد و فرزند کوچکش در مدارس کانادایی به تحصیل مشغول شود. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

مجوز تحصیل در کانادا

درخواست برای مجوز تحصیل در کانادا

پس از اینکه دانشجو شرایط لازم برای ارسال درخواست را بدست آورد و مدارک را آماده نمود، زمان ثبت درخواست برای مجوز تحصیل در کانادا فرا می‌رسد. اینکار را می‌توان هم به صورت آنلاین و هم با ارسال نامه انجام داد. فرم تقاضای کاغذی باید به دفتر صدور ویزا در خارج از کانادا ارسال شود.

پس از دریافت نامه پذیرش باید فورا برای مجوز تحصیل اقدام گردد. مدت زمان رسیدگی به درخواست متغیر است و به ویژه در ماه های تابستان ممکن است چند روزی با تاخیر رسیدگی شود.

حمایت مالی

متقاضیان مجوز تحصیل در کانادا باید اثبات کنند که برای پرداخت شهریه و هزینه های زندگی سال اول حضورشان در این کشور پول کافی دارند. آنها به منابع مالی برای حمایت از خود و هر کدام از اعضای خانواده که همراهشان است، نیاز دارند. جدول زیر مقدار پولی است که دانشجو برای زندگی با توجه به افرادی که با او زندگی می‌کنند نیاز دارد (تمام مقدارها به دلار کانادا محاسبه شده اند)

تعداد افرادتمام ایالات به غیر از کبک
دانشجوی تنهاشهریه به علاوه‌ی 10000 دلار برای یک دوره 12 ماهه (یا 833 دلار در هر ماه)
برای یک عضو از خانواده که با دانشجو همراه شده است4000 دلار برای یک دوره 12 ماهه (یا 333 دلار در هر ماه)
برای سایر اعضای خانواده3000 دلار در یک دوره 12 ماهه برای هر کدام از فرزندان (255 دلار در هر ماه)

در کبک مقدار پول لازم برای تحصیل در کانادا متفاوت است. علاوه بر شهریه، دانشجو باید با توجه به موقعیت خود و افرادی که با او همراه هستند، نشان دهد که دارای منابع مالی زیر است.

تعداد افرادمقدار کلی پول مورد نیاز
یک نفر زیر 18 سال$ 6,270
یک نفر 18 ساله یا بزرگتر$ 12,538
دو نفر 18 ساله یا بزرگتر$ 18,388
یک نفر بزرگتر از 18 سال و یک نفر زیر 18 سال$ 16,849
دو نفر بزرگتر از 18 سال و یک نفر زیر 18 سال$ 20,598
دو نفر بزرگتر از 18 سال و دو نفر زیر 18 سال$ 22,231

منابع مالی برای دریافت مجوز تحصیل در کانادا با ترکیبی از اقدامات زیر قابل اثبات هستند:

 • گزارش حساب متقاضی در بانک کانادایی مبنی بر انتقال پول به کانادا
 • گواهی دریافت وام دانشجویی یا تحصیلی از موسسه مالی
 • گزارش گردش حساب چهار ماه گذشته متقاضی
 • حواله بانکی به ارز قابل تغییر
 • گواهی پرداخت شهریه و هزینه های مسکن
 • نامه ای از شخص یا موسسه ای که شما را از نظر مالی حمایت می‌کند و یا
 • گواهی بورس آموزشی یا پرداخت هزینه تحصیل در کانادا.
مجوز تحصیل - Study Permit

اگر درخواست پذیرفته شد

اگر درخواست مجوز تحصیل برای دانشجو پذیرفته شود، یک معرفی نامه به همراه تایید پذیرش برای او ارسال خواهد شد. این نامه مجوز تحصیل نیست. دانشجو باید این معرفی نامه را با ورودش به خاک کانادا به اداره مهاجرت تحویل بدهد. مسئولین اداره مهاجرت پس از انجام بررسی‌های مورد نظر مجوز تحصیل در کانادا را صادر خواهند کرد.

تمدید مجوز تحصیل

دانشجویان پس از اینکه مجوز تحصیل خود را دریافت می‌کنند، ممکن است نیاز داشته باشند آن را تمدید کنند یا با توجه به مقاطع مختلف تحصیلی شان در کانادا آن را تغییر دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تمدید یا تغییر شرایط دریافت مجوز تحصیل بر روی این لینک کلیک کنید.

اگر دانش آموز در یکی از موسسات آموزشی پس از دبیرستان بخواهد موسسه یا مقطع تحصیلی اش را تغییر دهد نیاز به درخواست برای دریافت مجوز تحصیل جدید ندارد. با این حال باید در صورت تغییر موسسه آموزشی، مدارکش در IRCC (دفتر مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا) را به روز رسانی کند. برای مثال دانشجویی که از مقطع کارشناسی وارد کارشناسی ارشد می شود یا از رشته جغرافیا به رشته فسلفه می‌رود یا از کالج وارد دانشگاه می‌شود نیاز به دریافت مجوز تحصیل جدید ندارد. تغییرات این چنینی در شرایط مجوز تحصیل بلامانع است. دانشجو می‌تواند تا زمان اعتبار مجوز تحصیل در کانادا به تحصیلش ادامه دهد.

با این حال دانش آموز بین المللی که از مقطع دبستان به دبیرستان می‌رود و یا می‌خواهد از مقطع دبیرستان به مقاطع پس از دبیرستان برود باید برای تغییر در شرایط مجوز تحصیل خود، درخواست دهد. برای این کار او باید به مرکز پردازش و رسیدگی IRCC در ورگرویل، آلبرتا مراجعه کند.

مجوز تحصیل در کانادا

ممکن است پس از پایان تحصیلات دانشجو تصمیم بگیرد که برای کار و زندگی در کانادا بماند

مدت زمان اعتبار مجوز تحصیل در کانادا معمولا 90 روز پس از فارغ التحصیلی به پایان می‌رسد. ظرف 90 روز دانشجو باید در صورت تمایل این مجوز را با هماهنگی IRCC تمدید کند، در غیر اینصورت باید فورا این کشور را ترک کند.

بعضی دانشجویان شرایط لازم برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) را دارند. با این مجوز فرد می‌تواند در هر جایی از کانادا به مدت بیش از سه سال مشغول به کار شود. تجربه کاری، تسهیل کننده روند دریافت اقامت دائم در کانادا خواهد بود. به ویژه اگر فرد مورد نظر در برنامه هایی مانند کسب تجربه کانادایی و برنامه‌های مخصوص استانی شرکت کند.

اگر دانشجوی فارغ التحصیل نتواند PGWP را بدست آورد، برای حفظ وضعیت قانونی اش در کانادا می‌تواند یکی از موارد زیر را دنبال کند:

 • درخواست برای تغییر وضعیت خود به بازدیدکننده یا همان ویزای توریستی
 • درخواست برای مجوز تحصیل جدید به جهت ادامه‌ی برنامه آموزشی متفاوت. برای مثال او ممکن است بخواهد پس از مقطع کارشناسی ارشد در مقطع دکتری مشغول به تحصیل شود یا
 • خروج از کانادا.

ادامه همین موضوع …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *