• دوره های تحصیلی در کانادا

    Levels of Study in Canada

دوره های تحصیلی در کانادا

دوره های تحصیلی در کانادا همچنان یکی از بهترین راه‌های ورود به این کشور و اخذ اقامت دائم آن است. قانون اساسی کانادا به هر ایالت و منطقه‌ای اجازه می‌دهد که برنامه‌های آموزشی مخصوص به خود را ارائه دهند. با این حال علیرغم تفاوت‌های منطقه‌ای، کالج ها، دانشگاه ها و موسسات آموزشی گوناگون از اصطلاحات مشابهی برای توصیف رویه‌های آموزشی و مدارک تحصیلی استفاده می‌کنند.

مدت زمان و ترکیب این برنامه‌ها، عوامل تاثیرگذار و مهمی در تصمیم‌گیری دانشجویان بین المللی هستند و ممکن است بر روی آینده شغلی و فرصت‌های مهاجرت آنها به کانادا تاثیر مستقیم بگذارند.

دوره های تحصیلی در کانادا

تفاوت بین کالج و دانشگاه چیست ؟

برای اینکه بهتر بتوانید مقاطع مختلف و دوره های تحصیلی در کانادا را درک نمائید بهتر است در ابتدا به تعریف کالج و دانشگاه بپردازیم. بسیاری از افرادی که به دنبال تحصیلات پس از مقطع دبیرستان هستند در مقابل کلمات کالج و دانشگاه گیج می‌شوند. شاید برای شما هم جالب باشد که تفاوت این دو را بدانید.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که به موسسات آموزشیِ خصوصی، کالج و به موسسات آموزشیِ دولتی، دانشگاه گفته می‌شود. عده‌ای نیز فکر می‌کنند که دانشگاه، آموزش‌های بهتری نسبت به کالج ارائه می‌کند. اما در حقیقت مرز بین دانشگاه و کالج بسیار باریک است، به طوریکه در خیلی از مواقع با یکدیگر همپوشانی دارند.

کالج چیست ؟

بسیار از دوره های تحصیلی در کانادا در یک کالج برگزار می‌گردند. کالج یک موسسه آموزشی است که به لحاظ ابعاد و اندازه از دانشگاه کوچکتر است. در کالج‌ها معمولا دوره‌های کارشناسی و پائین‌تر از آن (Undergraduate) ارائه می‌گردد. اگر به مدت 4 سال در یک رشته تحصیل کنید، مدرک کارشناسی و در صورت تحصیل به مدت 2 سال، مدرک فوق دیپلم به شما داده خواهد شد. در صورت تحصیل در برخی دوره‌های کوتاه مدت نیز می‌توانید مدارکی با عنوان گواهینامه یا دیپلم دریافت کنید. در نهایت تا زمانی که مدرک کارشناسی خود را دریافت نکنید یک Undergraduate محسوب می‌شوید.

البته برخی از کالج‌های معتبر، دوره‌های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) یا همان Postgraduate را ارائه می‌کنند اما تعداد این کالج‌ها در سراسر کانادا بسیار کم هستند.

دانشگاه چیست ؟

دانشگاه یک موسسه آموزشی بزرگ‌تر از کالج است که در آن هم دوره‌های کارشناسی و پائین‌تر از آن (Undergraduate) ارائه می‌گردد هم دوره‌های مربوط به تحصیلات تکمیلی (Postgraduate) مانند کارشناسی ارشد و دکتری. به طور کلی دانشگاه‌ها به دلیل شمار بیشتر دانشجویان، فضاها و کلاس بیشتر همراه با برنامه‌های متنوع‌تر نسبت به کالج‌ها دارند.

اگر علاقه به برنامه و کلاس‌های متنوع دارید دانشگاه برای شما بهتر است. اگر اندازه کوچکتر کلاس‌ها و ارتباط نزدیک‌تر با استادان برای شما ارزشمندتر است، شاید کالج گزینه‌ی بهتری باشد. در نهایت اگر با دید بلند مدت و اخذ اقامت دائم به دوره های تحصیلی در کانادا نگاه می‌کنید به شما اطمینان می‌دهیم که هم کالج و هم دانشگاه شما را به مقصد نهایی‌تان خواهند رساند.

دوره های تحصیلی در کانادا

تحصیلات مقطع کارشناسی و پائین‌تر (Undergraduate Education)

تحصیلات مقطع کارشناسی در کانادا پس از تکمیل دوره‌های آموزشیِ مقطع دبیرستان آغاز می‌شود. مدت زمان این دوره (برای دریافت مدرک لیسانس) بین سه تا پنج سال است. دانشجویان بین المللی باید حداقل در طی چهار سال، دوره کارشناسی را به پایان برسانند. با مدرک کارشناسی و ترکیب مناسبی از تجربه کاری و مهارت‌های زبانی، می‌توانید برای تعدادی از برنامه‌های مهاجرتی فدرال و استانی واجد شرایط باشید. ممکن است تصمیم داشته باشید که دوره های تحصیلی در کانادا را تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهید. فراموش نکنید که برای اینکار اول از همه باید مدرک کارشناسی‌تان را اخذ نمائید.

همانطور که در بالا گفته شد، کانادا گواهینامه، دیپلم و مدارک معتبری را در مقطع Undergraduate صادر می‌کند. علیرغم اینکه این مدارک نمی‌توانند تضمینی بر ورود شما به مقطع کارشناسی ارشد باشند، اما برای اهدافی مانند مهاجرت یا استخدام، گزینه‌های مناسبی محسوب می‌شوند.

دوره‌های همراه با دریافت گواهینامه

کمتر از یک سال، یا یک تا دو نیمسال کامل

گواهینامه صادره در کانادا معمولا شامل سه تا هشت ماه تحصیل در یک رشته و پس از مقطع دبیرستان می‌باشد. رشته‌های متداول در این مقطع کسب و کار، IT، مدیریت، بهداشت و سلامت هستند. هدف از صدور گواهینامه و اعطای آن به دانشجویان در این سبک از دوره های تحصیلی در کانادا ، پرورش مهارت‌ها و دانش لازم برای آمادگی حضور در بازار کار کانادا است.

تمام کالج ها و دانشگاه های کانادا برنامه‌های اعطای گواهینامه را با مدت زمان‌های مختلف برگزار می‌کنند. برای پذیرش در برنامه‌های همراه با دریافت گواهینامه لازم است که دوره دبیرستان را پشت سر گذاشته و یا پیش نیازهای لازم را طی کرده باشید.

دوره های تحصیلی در کانادا

دیپلم کالج یا دانشگاه

حداقل دو سال، یا دو تا شش نیمسال کامل

دیپلم های کالج در کانادا شامل حداقل دو سال تحصیلِ تمام وقت در یک رشته مشخص پس از مقطع دبیرستان هستند. همچون دوره‌های همراه با گواهینامه، دوره‌های دیپلم نیز در راستای تامین نیاز به مشاغل فنی یا حرفه‌ای برگزار می‌شوند و بنابر شغل مورد نیاز، مدت زمان دوره متفاوت خواهد بود.

در برنامه‌های دیپلم دوره های کارآموزی و دستیاری برگزار می‌گردد و دیپلم را می‌توان به مدرک کارشناسی تبدیل کرد. برای پذیرش در برنامه‌ی دیپلم کالج لازم است که دوره دبیرستان در کانادا را پشت سر گذاشته باشید.

فوق دیپلم

معمولا دو سال، یا چهار نیم سال کامل

فوق دیپلم در کانادا شامل 60 واحد است و برنامه مقدماتی برای دوره کارشناسی در یک رشته خاص محسوب می‌شود (مانند علوم تجربی یا هنر). برخلاف سایر دوره های تحصیلی در کانادا مانند دیپلم و گواهینامه، فوق دیپلم انواع مختلفی از رشته‌های دانشگاهی و تخصص‌های متفاوت را در بر می‌گیرد.

با استفاده از این مدرک دانشجویان می‌توانند تحصیلات خود را در یک کالج یا دانشگاه شروع کنند و آنرا به دوره سه ساله دانشگاهی وصل کنند. البته برای انتقال مدرک باید موسسه دریافت کننده موسسه صادرکننده را به رسمیت بشناسد.

مدرک کارشناسی

تقریبا چهار تا پنج سال یا هشت نیم سال تحصیلی کامل

مدرک کارشناسی در کانادا پس از اتمام دوره چهار ساله صادر می‌شود. رشته‌های موجود در این مقطع معمولا همان رشته‌های علمی قدیمی در کسب و کار، علوم پایه، مهندسی، هنر یا علوم انسانی هستند. بدین ترتیب دانشجویان در طول یک یا دو سال اول در حال فراگیری دانش پایه هستند و سپس در یک زمینه خاص که تخصص نامیده می‌شود، تحصیل خود را ادامه می‌دهند. بعضی دانشکده ها سال پنجم را به عنوان سال حرفه‌ای برگزار می‌کنند که متشکل از آموزش عملی در رشته مورد تحصیل است (برای مثال برای اعطای گواهینامه به معلمان).

پذیرش در برنامه مقطع کارشناسی نیازمند گذراندن دوره دیپلم پس از دبیرستان در کانادا یا معادل آن است.

دوره های تحصیلی در کانادا

تحصیلات تکمیلی در کانادا (Graduate Education)

دیپلم ها و گواهینامه های تحصیلات تکمیلی

کمتر از یک سال، یا یک یا دو نیم سال تحصیلی کامل

در دوره های تحصیلی در کانادا پس از اتمام مقطع کارشناسی، دیپلم ها و گواهینامه های مختلفی صادر می‌شود. چنین برنامه‌هایی ممکن است دو تا سه نیم سال تحصیل به صورت تمام وقت، زمان بخواهد. دیپلم ها و گواهینامه های تحصیلات تکمیلی را می توان به مدارک کارشناسی ارشد تبدیل کرد.

این مدارک می‌توانند به عنوان یک مکمل اضافی برای مدرک لیسانس شما عمل کنند و تخصص کامل‌تان را در یک حوزه نشان دهند. رشته های متداول در این مقطع مدیریت کسب و کار، فروش و بازاریابی و مدیریت منابع هستند.

مدرک کارشناسی ارشد

تقریبا یک تا سه سال، یا سه تا نه نیم سال کامل

یکی دیگر از دوره های تحصیلی در کانادا مقطع کارشناسی ارشد است. این دوره شامل یک تا سه سال تحصیلات عالی و تخصصی می‌باشد. این مدارک توسط دانشگاه ها اهدا می‌شوند و بر اساس حوزه‌های تخصصی گذرانده شده در مقطع کارشناسی صادر می‌گردند. در این برنامه ها از دانشجویان خواسته می شود که طرح تحقیقاتی خود را در زمینه تخصصی‌شان در قالب پایان نامه ارائه دهند. برنامه‌های مقطع کارشناسی ارشد نیازمند تکمیل دوره کارشناسی هستند.

مدرک دکتری

تقریبا چهار تا شش سال

به طور کلی مدرک دکتری در کانادا شامل حداقل دو تا سه سال تحصیل تمام وقت در زمینه تخصصی است که پس از آن باید رساله دکتری تحویل داده شود. PHD و سایر مدارک دکتری کمی متفاوت‌تر از دیگر دوره های تحصیلی در کانادا هستند. تحصیل در این مقطع برای انتخاب مشاغلی مانند استاد دانشگاه، پزشک یا پست‌های مدیریتی در دولت، بهداشت و سلامت و آموزش ضروری هستند. متوسط زمانی که برای دریافت مدرک دکتری لازم است بین چهار تا شش سال است.

دوره های تحصیلی در کانادا

سوالاتی که معمولا پرسیده می شود؟

آیا کالج ها و دانشگاه های کانادا مدارک علمی یکسانی صادر می‌کنند؟

به طور کلی زمانی که تصمیم به درس خواندن در دوره های تحصیلی در کانادا دارید به یاد داشته باشید که کالج های فنی دیپلم و گواهینامه اعطا می‌کنند. در حالیکه دانشگاه ها صادرکننده مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند. با این حال بعضی کالج های دولتی نیز مدارک کارشناسی و چند گواهینامه و دیپلم تحصیلات تکمیلی نیز اعطا می‌نمایند. بسیاری از دانشگاه ها هم گواهینامه تحصیلات تکمیلی و دیپلم تخصصی صادر می‌کنند.

برنامه های انتقالی دانشگاه چیست؟

خیلی از دانشجویان مستقیما پس از اتمام مقطع دبیرستان وارد دانشگاه می‌شوند در حالیکه دیگران ابتدا در مورد کالج تصمیم گیری می‌کنند. بسیاری از کالج ها با دانشگاه ها همکاری دارند تا دانشجو بتواند پس از یک یا دو سال تحصیل تمام وقت در کالج، وارد دانشگاه شود.

دوره های تحصیلی در کانادا

آیا می‌توان واحدهای درسی را از یک مدرسه، کالج یا دانشگاه خارج از کانادا منتقل کرد؟

به طور کلی مدارک و گواهینامه های صادره از کشورهای دیگر به صورت رسمی برای تکمیل تحصیلات کارشناسی در کانادا پذیرفته نیستند. با این حال بعضی موسسات آموزشی ممکن است قراردادهایی تنظیم کرده باشند که بنابر آنها دانشجویان بتوانند مقطع کارشناسی خود را از سال دوم در کانادا ادامه دهند.

بعضی برنامه‌های دبیرستان‌های خارج از کانادا مانند گواهینامه International Baccalaureate یا A-level می‌توانند در راستای مدرک کارشناسی استفاده شوند. بدین ترتیب دانشجوی بین المللی می‌تواند مستقیما وارد سال دوم مقطع کارشناسی شود.

با این حال گذراندن برنامه‌های درسی مقطع کارشناسی در کشورهای دیگر (برنامه های چهار ساله) به عنوان پیشنیاز برای پذیرش در تحصیلات تکمیلی این کشور ضروری است.

اگر نیازمند مشاوره‌ی دقیق و تخصصی در خصوص دوره های تحصیلی در کانادا هستید فرم ارزیابی رایگان را پر نمائید تا کارشناسان ما شرایط شما را بررسی کنند.

ادامه همین موضوع …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *