• تمدید ویزای تحصیلی

    Renew or Change a Study Permit

تمدید ویزای تحصیلی

ممکن است در طول مدت زمانی که در کانادا به تحصیل می‌پردازید، مجبور به تمدید ویزای تحصیلی خود شوید. این کار می‌تواند به دلیل تکمیل تحصیلات یا ادامه تحصیل در سطوح بالاتر باشد. مسئله بسیار مهم برای انجام این کار، این است که وضعیت اقامت قانونی (Legal Status) خود را حفظ و شرایط آن را نیز رعایت کنید.

وضعیت اقامت خود در کانادا را قانونی نگه دارید

هنگامی که برای اولین بار جهت تحصیل در کانادا پذیرش می‌شوید، مجوز و ویزای تحصیلی برای شما صادر می‌گردد. این مجوز تحصیلی دارای مدت زمان مشخصی است که در طی این زمان، اقامت شما در خاک کانادا از نظر قانونی مجاز شناخته می‌شود. به عبارت دیگر، گفته می‌شود که “وضعیت” (Status) شما قانونی است.

به هر حال، ممکن است شما در طی مدت زمان تعیین شده در پذیرش اولیه، تحصیل خود را تکمیل نکنید یا بخواهید در سطوح بالاتر به ادامه تحصیل بپردازید. در این صورت لازم است که نسبت به تمدید ویزای تحصیلی خود اقدام کنید. مسئله مهم در زمانی که قصد تمدید ویزای تحصیلی را دارید، این است که مدت زمان مجاز تعیین شده در پذیرش اولیه شما برای اقامت در کانادا تمام نشده باشد.

علاوه بر این، نکته مهم دیگری هم وجود دارد: ممکن است در هنگام پذیرش اولیه و صدور مجوز تحصیلی از سوی اداره “مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا” (IRCC) برای شما شرایطی در نظر گرفته شود. این شرایط می‌تواند شامل تعیین محدودیت‌هایی برای شما در نوع کار، حداکثر ساعت مجاز برای فعالیت شغلی در طول هفته، طول مدت تحصیل و … باشد.

توجه داشته باشید که در طول اقامت خود، همیشه باید شرایط تعیین شده در این مجوز تحصیلی فعلی را رعایت کنید و دچار تخلف نشوید. بنابراین، پس از این که موفق به دریافت اولین مجوز تحصیلی می‌شوید، باید شرایط موجود در این مجوز را به دقت مطالعه کنید. مطمئن شوید که همه شرایط تعیین شده در مجوز تحصیلی خود را درک کرده‌اید و آن‌ها را به خاطر سپرده‌اید.

تمدید ویزای تحصیلی

تمدید ویزای تحصیلی پس از انقضای تاریخ آن

ممکن است پیش از انقضای وضعیت قانونی اقامت (یعنی زمان پایان ویزای تحصیلی خود)، برای تمدید ویزای تحصیلی اقدام نکنید. در چنین حالتی، قبل از ارسال درخواست برای تمدید ویزای تحصیلی باید خاک کانادا را ترک کنید.

در نتیجه، بهتر است پیش از این که تاریخ انقضای ویزای تحصیلی برسد و وضعیت قانونی اقامت شما به وضعیت غیر مجاز تغییر کند، درخواست تمدید ویزای تحصیلی خود را ارائه دهید. همین ارائه درخواست باعث به وجود آمدن حالتی به نام “وضعیت معین” (Implied Status) برای شما می‌شود. تا زمانی که در مورد درخواستتان تصمیم‌گیری می‌شود، این وضعیت به معنی در نظر گرفتن “مجوز اقامت موقت” (Temporary Resident) برای شما خواهد بود. بنابراین، می‌توانید به اقامت خود در کشور کانادا ادامه دهید.

نکته مهم این است که در این حالت باید مدارکی در اختیار داشته باشید که ثابت کند درخواست تمدید ویزای تحصیلی خود را ارائه داده‌اید. در نتیجه، حتما یک نسخه کپی از اسنادی (نظیر رسید پستی، قبض پیک، رسید ارسال اینترنتی و …) که ارسال درخواست تمدید ویزای تحصیلی توسط شما را تایید می‌کند، برای مواقع لزوم تهیه و نگهداری کنید.

انقضای تاریخ مجوز تحصیلی پیش از تصمیم‌گیری IRCC

ممکن است پیش از این که در مورد درخواستتان تصمیم‌گیری شود، ویزای تحصیلی شما منقضی گردد. باید بدانید که در این حالت، تنها در صورتی می‌توانید به تحصیل خود ادامه دهید که خاک کانادا را ترک نکنید. به عبارت دیگر، در صورت ترک کشور کانادا، قادر به بازگشت به این کشور نخواهید بود.

توجه داشته باشید که این قانون فقط برای دریافت مجوز اقامت موقت اعمال می‌گردد. در نتیجه، اگر درخواست خود را برای دریافت مجوز اقامت دائم ارائه داده‌اید، شرایط متفاوت است. در این حالت، تا زمان اعلام تصمیم IRCC در مورد درخواست اقامت دائم، شما اجازه اقامت در خاک کانادا را نخواهید داشت و باید این کشور را ترک کنید. تنها استثنا در این مورد، شرایطی است که شما دارای یک وضعیت قانونی موقتی معتبر باشید. برای مثال، اگر ویزای تحصیلی، ویزای توریستی یا ویزای کاری معتبر داشته باشید، در صورت درخواست اقامت دائم نیز می‌توانید همچنان در خاک کانادا بمانید.

نقض شرایط مجوز تحصیلی

مسئله دیگری که ممکن است رخ دهد، حالتی است که نتوانسته‌اید شرایط ذکر شده در مجوز تحصیلی اولیه را به طور کامل رعایت کنید. برای مثال، در مجوز تحصیلی شما زمان و مکانی برای آزمایش‌های پزشکی مشخص شده باشد، ولی نتوانید در آن زمان به مکان مورد نظر مراجعه کنید. در این حالت، شما وضعیت قانونی اقامت خود را از دست می‌دهید. اگر دچار چنین وضعیتی شده باشید، حداکثر تا 90 روز پس از نقض شرایط وضعیت اقامت قانونی می‌توانید درخواست تجدید این وضعیت را ارائه دهید.

تمدید ویزای تحصیلی

تغییر یا تمدید ویزای تحصیلی

احتمال دارد پیش از این که برنامه تحصیلی خود را به پایان برسانید، اعتبار زمانی ویزای تحصیلی شما منقضی شود. در این شرایط باید درخواستی را مبنی بر تمدید ویزای تحصیلی ارائه دهید. به یاد داشته باشید قبل از این که مدت قانونی مجوز تحصیلی فعلی به پایان برسد، باید اقدام به دریافت مجوز تحصیلی جدید کنید. توصیه می‌شود که حداقل 30 روز پیش از انقضای مجوز تحصیلی فعلی اقدام به ارسال درخواست جدید کنید تا با مشکلی مواجه نشوید.

ارسال این درخواست هم به صورت آنلاین و هم از طریق پست امکان‌پذیر خواهد بود. همچنین، در صورت لزوم می‌توانید پس از تمدید مجوز تحصیلی خود، برای دریافت “ویزای اقامت موقت” (TRV) نیز اقدام کنید.

علاوه بر موارد ذکر شده، باید بدانید که اگر در حال تحصیل در ایالت کبک کانادا هستید، احتمالا لازم است که یک “گواهی پذیرش کبک” (CAQ) نیز دریافت کنید. در حالت کلی، اگر ملزم به دریافت مجوز تحصیلی هستید، پس اقدام برای دریافت CAQ نیز ضروری است.

درتمدید ویزای تحصیلی

تغییرات تحصیلی

بر اساس قوانین اداره “مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا” (IRCC)، دانشجویان خارجی در زمان انتقال به دیگر موسسات آموزشی یا تغییر در برنامه‌های تحصیلی یا تغییر سطوح تحصیلی، نیازی به دریافت مجوز تحصیلی جدید ندارند. بنابراین، تا زمانی که مجوز تحصیلی یک دانشجوی خارجی معتبر است، می‌تواند در خاک کانادا به تحصیل بپردازد.

چنان‌چه سوالاتی در مورد تغییر یا تمدید ویزای تحصیلی دارید، با ما تماس بگیرید.

ادامه همین موضوع …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *