• برنامه‌های انتقالی

    Transfer Programs

برنامه های انتقالی دانشگاه در کانادا

برنامه های انتقالی دانشگاه به طور کلی زمانی معنی پیدا می‌کند که دانشجو تحصیل خود را در یک موسسه شروع کرده و در دیگری به پایان می‌رساند.

دانشجویان به دلایل مختلفی مانند صرفه جویی در هزینه‌ها، نزدیک شدن به محل سکونت و یا به دلیل الزامات ورودی دانشگاه، این کار را انجام می‌دهند. عده‌ای هم به دنبال کلاس‌های متفاوت یا امکانات خاص هستند. در نهایت به هر دلیلی که باشد، برنامه های انتقالی دانشگاه فرصتی خوبی برای کمک به آنها محسوب می‌شود.

برنامه های انتقالی کالج به دانشگاه

برای بسیاری از دانشجویان بین المللی شروع تحصیلات در کالج و اتمام آن در دانشگاه نوعی انتخاب استراتژیک است زیرا بیشتر کالج های کانادایی دارای ویژگی‌های زیر هستند:

  • شهریه کمتر
  • کلاس‌های کوچکتر
  • الزامات ورود آسان‌تر و
  • تاریخ شروع قابل تغییر

به علاوه کالج‌ها تنها بر روی آموزش‌های تئوری تمرکز نمی‌کنند. آنها به دانشجویان این امکان را می‌دهند که تجربیات عملی داشته و در برنامه علمی تحت نظارت دانشگاه‌ها نیز مشارکت داشته باشند. برای افرادی که به دنبال دریافت چندین مدرک، گواهینامه یا دیپلم هستند، این روش از برنامه های انتقالی دانشگاه می‌تواند کار ساز باشد.

مهم: بیشتر دانشگاه های مقصد برای اعطای مدرک، دانشجو را ملزم به گذراندن دو سال آخر برنامه تحصیلی در محل خود می‌کنند.

برنامه های انتقالی دانشگاه

برنامه های انتقال دانشگاه به دانشگاه

گاهی اوقات دانشجو با توجه به نیاز خود تصمیم می‌گیرد که از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر برود. این به معنی حرکت از یک مکان به مکان دیگر برای گذراندن دوره آموزشی متفاوت یا متناسب‌تر است و البته گاهی هم دلیلش پذیرش مستقیم در برنامه آموزشی دیگری است که قبلا در سال اول ممکن نبوده است.

در هر صورت قوانین و برنامه های انتقالی دانشگاه ها در بین یکدیگر فرق می‌کند و لازم است که مفاد آن به طور کامل بررسی شود.

مهم: بیشتر دانشگاه های مقصد برای اعطای مدرک، دانشجو را ملزم به گذراندن دو سال آخر برنامه تحصیلی در محل خود می‌کنند.

برنامه های انتقالی دانشگاه

برنامه های مخصوص استانی

بعضی ایالت‌ها سیستم‌های انتقال بسیار هماهنگ و پیشرفته‌ای دارند. در این حالت دانشجو می‌تواند خیلی راحت از برنامه های انتقالی دانشگاه ها استفاده کرده و در میان موسسات مختلف انتقالی بگیرد. برای مثال در سیستم انتقالی بریتیش کلمبیا، 40 موسسه آموزشی شرکت دارند. این سیستم شامل مهمترین دانشگاه‌های تحقیقاتی، موسسات آموزشیِ اعطا کننده‌ی مدرک و کالج‌های کوچک می‌شود. ایالت‌های دیگری هم وجود دارند که سعی می‌کنند همین برنامه‌ها را اجرا کنند که شامل آلبرتا و اُنتاریو می‌شوند.

مدل 2+2

مدلی که توسط کالج های آمریکایی و کانادایی در سال 1960 پیشنهاد شد شامل دو سال تحصیل تمام وقت در یک کالج و سپس دو سال دیگر در یک دانشگاه است. موسسات مقصد بیشتر از دو سال انتقالی را قبول نخواهند کرد.

مدل 1+3

این مدل شامل یک سال تحصیل تمام وقت در کالج و سپس سه سال در دانشگاه می‌باشد. موسسات هدف کمتر از یک سال برای انتقال را نمی پذیرند.

برنامه های انتقالی دانشگاه

شرایط و سوالات متداول

من می‌خواهم به کانادا مهاجرت کنم، آیا برنامه های انتقالی دانشگاه ها به من کمک می‌کند؟

احتمالا بله. در کانادا برنامه های اقامتی مختلفی وجود دارند که داشتن مدرک دو ساله در یک کالج برایشان بسیار اهمیت دارد.

بسیاری از دانشجویان سعی می‌کنند تا یک دوره‌ی دانشگاهی و یا دیپلم دو ساله را به اتمام رسانده و پس از آن وارد بازار کار شوند و آغاز به کار کنند. این افراد با توجه به سابقه تحصیل و کار کانادایی که برای خود کسب کرده‌اند افراد مناسب و واجد شرایطی برای مهاجرت هستند.

برای دانشجویانی که بعدا به عنوان مقیم دائم وارد سال سوم دانشگاه می‌شوند، میزان شهریه بسیار کمتر خواهد بود.

استانداردهای پذیرش در کالج / دانشگاه مورد نظر من بسیار بالا است. آیا فایده‌ای دارد که بخواهم سال دوم یا سوم وارد موسسه مورد نظر خود بشوم؟ برای مثال از یک کالج یا دانشگاه دیگر با الزامات آسانتر انتقالی بگیرم؟

بله. الزامات پذیرش موسسات آموزشی در سال دوم و سوم بسیار راحت‌تر است. همچنین وقتی از برنامه های انتقالی دانشگاه استفاده کنید و در حال انتقال باشید، نیازی به ثبت نتایج آزمون زبان هم ندارید. زیرا موسسه ارسال کننده شما قبلا بر اساس جزئیات علمی و زبانی تان شما را پذیرش کرده است.

ادامه همین موضوع …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *