• برنامه‌ها و رشته‌های تحصیلی

  Programs and Areas of Study

انتخاب برنامه تحصیلی صحیح رمز اصلی موفقیت است

دانش آموزان کانادایی برای انتخاب برنامه تحصیلی خود پس از مقطع دبیرستان، امکان انتخاب‌های بسیار متنوعی دارند. هر برنامه تحصیلی الزامات منحصر به فردی نظیر آزمون‌ها و پروژه‌های عملی خود را دارد که به عنوان دانشجو لازم است آنها را بگذرانید.

پس از تکمیل موفقیت آمیز این الزامات، دانشگاه یا کالج مدرکی دال بر اتمام دوره مانند گواهینامه، دیپلم یا مدرک پایان دوره را برای شما صادر می‌کند. مدرک تحصیلی شما در تقاضای‌تان برای کار یا ادامه تحصیلات تکمیلی در آینده بسیار مهم است.

رشته‌های تحصیلی موجود

برای انتخاب برنامه تحصیلی در کانادا تعداد بیشماری کالج، دانشگاه و رشته تحصیلی وجود دارد اما در نهایت بیشتر آنها زیر مجموعه‌ی دسته‌ها و رشته‌های کلی‌تر هستند. که شامل موارد زیر است:

 • هنر و علوم انسانی
 • کسب و کار و مدیریت
 • علوم رایانه
 • آموزش
 • هنرهای زیبا
 • مهندسی و فناوری
 • ریاضیات
 • پزشکی
 • علوم طبیعی
 • علوم اجتماعی
انتخاب برنامه تحصیلی

دروس و واحدها

با انتخاب برنامه تحصیلی در هر رشته‌ای باید توجه کنید که هر برنامه‌ی تحصیلی متشکل از چندین واحد درسی مجزا است که به عنوان دانشجو باید آنها را بخوانید. برای مثال فرض کنید در رشته کسب و کار و مدیریت مشغول به تحصیل می‌شوید. در این صورت باید دروس مربوط به اقتصاد، حسابداری و کارآفرینی را مطالعه کنید. ممکن است از دانشجویان این برنامه با توجه به زمینه تخصصی مطالعات‌شان خواسته شود که درس‌های دیگری را نیز مطالعه کنند. برای مثال دانشجویی که در رشته‌ی بازاریابی املاک و مسکن شرکت کرده درس‌های متفاوتی نسبت به دانشجوی حسابداری می‌گذراند. این در حالی است که هر دوی آنها در دانشکده کسب و کار و مدیریت مشغول به تحصیل هستند.

بیشتر واحدهای درسی ارائه شده در کانادا شامل درس‌های مختلف، آزمون‌های هفتگی و پروژه‌های عملی در رشته خاص خود هستند و تقریبا 12 هفته طول می‌کشند. پس از انتخاب برنامه تحصیلی و اتمام موفقیت آمیز همه‌ی دروس، مدرکی به دانشجو اعطا می‌شود که نشان می‌دهد برنامه را پشت سر گذاشته است. برای مثال مدرک لیسانس در کانادا شامل 120 واحد است و هر درس معمولا سه واحد دارد.

نیمسال تحصیلی

سال تحصیلی در کانادا معمولا در قالب همان نیم سال برگزار می‌شود. بیشتر موسسات آموزشی کانادا از سیستم شش ماهه یا سه ماهه استفاده می‌کنند. این یعنی سال تحصیلی به دو نیم سال با مدت زمان برابر یا سه دوره سه ماهه تقسیم می‌شود.

به دلایل مختلف دانشجویان نباید فراموش کنند که سپتامبر اولین ماه آغاز سال تحصیلی است. بنابراین در انتخاب برنامه تحصیلی و فراهم کردن مدارک مورد نیاز باید به مولفه زمان توجه زیادی کنید. چرا که دیر رسیدن به آغاز سال تحصیلی می‌تواند برنامه‌های شما را برای یکسال به تعویق بیاندازد.

انتخاب برنامه تحصیلی

گام بعد

پس از تصمیم گیری در مورد برنامه تحصیلی، جستجو برای موسسه آموزشی ایده‌آل تان را شروع کنید. البته عوامل مهم دیگری هم در انتخاب شما نقش دارند. به عنوان یک دانشجو ممکن است موسسات را بر اساس شهرت، مکان، فرصت‌های تحصیلی بهتر یا قیمت مناسب انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و جستجو در خصوص این موسسات از قسمت Study Hub استفاده کنید.

باید بخاطر داشته باشید که هنگام انتخاب برنامه تحصیلی خود به علایق، توانمندی‌ها و آینده شغلی رشته‌ای که می‌خوانید توجه کنید. تحصیل در رشته‌ای که تناسب خوبی با خواسته‌های شما ندارد می‌تواند اشتباه بزرگی محسوب شود (از نظر هزینه مالی و زمانی).

برای تصمیم گیری در مورد گرایش تخصصی خود نگران نباشید. بسیاری از برنامه‌های تحصیلی به دانشجویان این امکان را می‌دهند که رشته یا تخصص خود را بعدا انتخاب کنند. این موضوع در مورد برنامه‌های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) مشهودتر است زیرا دانشجو باید تخصص اصلی و فرعی تحصیلاتش را در این مقطع انتخاب نماید.

با این حال شکی نیست که دانشجویی با ایده‌های روشن در مورد برنامه تحصیلی اش این امکان را خواهد داشت که از تمام گزینه‌های موجود برای تجربه کاری و پیشرفت در جامعه‌ی کانادایی استفاده کند. به عنوان دانشجوی بین المللی، قبل از ارسال تقاضانامه خود به دقت در انتخاب برنامه تحصیلی تان تحقیق و جستجو کنید.

ادامه همین موضوع …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *