• مجوز الکترونیکی سفر کانادا (eTA)

    Electronic Travel Authorization

مجوز الکترونیکی سفر (eTA)

بیشتر اتباع خارجی برای ورود به خاک کانادا باید ویزای معتبری داشته باشند. با این حال، شهروندان برخی از کشورها نیازی به دریافت ویزا ندارند. این کشورها به اصطلاح “کشورهای معاف از ویزا” نامیده می‌شوند. دولت کانادا در سال 2016 شرط جدیدی را برای اتباع کشورهای معاف از ویزا جهت مسافرت هوایی و ورود به خاک این کشور معرفی کرد. در قانون جدید، این افراد باید مجوز الکترونیکی سفر (eTA) داشته باشند.

مجوز الکترونیکی سفر کانادا

چه کسی به مجوز الکترونیکی سفر (eTA) نیاز دارد؟

به طور کلی، بیشتر اتباع خارجی کشورهای معاف از ویزای توریستی به مجوز الکترونیکی سفر نیاز دارند. این افراد در موارد زیر باید مجوز الکترونیکی سفر داشته باشند:

  • از طریق هوایی به کانادا مسافرت کنند
  • از طریق هوایی از کشور کانادا عبور کنند

تنها مورد استثناء در خصوص شرایط این مجوز، شهروندان ایالات متحده هستند. اتباع این کشور در سفر به کانادا فقط باید گذرنامه معتبر به همراه داشته باشند.

سفر از ایالات متحده به کانادا

همان‌طور که گفته شد، شهروندان ایالات متحده از شرط همراه داشتن مجوز الکترونیکی سفر کانادا نیز معاف هستند. بنابراین، اتباع این کشور در هر نوع سفری به کانادا (زمینی، دریایی یا هوایی) فقط به یک گذرنامه معتبر نیاز دارند.

افراد دارنده گرین کارت یا افرادی که مجوز اقامت دائم ایالات متحده را دارند (بدون در نظر گرفتن کشوری که تبعه آن هستند)، از ارائه ویزای توریستی کانادا معاف هستند. با این حال، این افراد در هنگام مسافرت هوایی به کانادا باید مجوز الکترونیکی سفر، گرین کارت معتبر و گذرنامه معتبر را به همراه خود داشته باشند.

برخی افراد ممکن است تابعیت دوگانه کانادایی و آمریکایی داشته باشند. این افراد در زمان سفر به کانادا می‌توانند با ارائه یکی از گذرنامه‌های کانادایی یا آمریکایی خود وارد خاک این کشور شوند.

برخی افراد تابعیت دوگانه کانادا و کشوری دیگر (به جز ایالات متحده) را دارند. این افراد برای مسافرت هوایی به کانادا ملزم به استفاده از گذرنامه کانادایی خود هستند.

مجوز الکترونیکی سفر کشور کانادا

موارد استثنا در مجوز الکترونیکی سفر (eTA)

در برخی موارد استثنایی، مسافران کشورهای معاف از ویزا به گرفتن مجوز الکترونیکی سفر کانادا نیز نیازی ندارند. این موارد به این شرح است:

  • شهروندان فرانسوی که در “سنت پیر و میکلون” ( Pierre and Miquelon) زندگی می‌کنند و پرواز آن‌ها به کانادا مستقیما از این مبدا است.
  • دیپلمات‌هایی که توسط دولت کانادا به رسمیت شناخته شده‌اند.
  • اتباع خارجی که از طریق فرودگاه‌های کانادا تحت قوانین عبور یا ترانزیت بدون ویزا یا ترانزیت چین از خاک کشور کانادا عبور می‌کنند.

قانون ترانزیت بدون ویزا

مسافرانی که به صورت هوایی از کانادا عبور می‌کنند و مبدا یا مقصد آن‌ها کشور ایالات متحده است، ممکن است نیازی به مجوز الکترونیکی سفر نداشته باشند. البته این شرایط فقط اتباع برخی کشورهای خاص که با شرکت‌های هواپیمایی مشخصی از فرودگاه‌های کانادایی عبور می‌کنند را شامل می‌شود.

قانون ترانزیت چین

شهروندان چینی که به صورت هوایی از کانادا عبور می‌کنند و مبدا یا مقصد آن‌ها کشور ایالات متحده است، ممکن است نیازی به مجوز الکترونیکی سفر (eTA) نداشته باشند. این افراد باید دارای ویزای معتبر ایالات متحده باشند و با شرکت‌های هواپیمایی تعیین شده از فرودگاه‌های کانادایی گذر کنند.

مجوز الکترونیکی سفر کشور کانادا

نحوه درخواست مجوز الکترونیکی سفر کانادا (eTA)

برای درخواست این مجوز باید به اینترنت دسترسی داشته باشید تا بتوانید اطلاعات فردی خود (نظیر آدرس و اطلاعات گذرنامه) را ارسال کنید. برای این کار باید یک فرم را به صورت آنلاین تکمیل کنید. همچنین، هزینه 7 دلاری صدور این مجوز نیز باید از طریق کارت اعتباری به حساب دولت کانادا پرداخت شود.

زمان تایید این مجوز بین چند دقیقه تا چند روز متغیر است. در نتیجه، بهتر است پیش از سفر نسبت به درخواست این مجوز اقدام کنید. در صورتی که صلاحیت شما تایید شود، مجوز الکترونیکی سفر کانادا به مدت پنج سال یا تا زمان انقضای گذرنامه شما (هر کدام که زودتر اتفاق بیفتد) اعتبار خواهد داشت.

ممکن است شما چند تابعیتی و دارای بیش از یک گذرنامه باشید. در این حالت، باید با گذرنامه‌ای که اطلاعات آن را برای دریافت مجوز الکترونیکی سفر ارسال کرده‌اید، به کانادا سفر کنید.

سؤالات متداول در مورد مجوز الکترونیکی سفر (eTA)

1- آیا برای مسافرت به کانادا باید مجوز الکترونیکی سفر (eTA) داشته باشم؟

همه مسافران با هر سنی که دارند، باید برای مسافرت هوایی به کانادا مجوز الکترونیکی سفر داشته باشند. افراد زیر نیازی به این مجوز ندارند:

  • شهروندان کانادایی یا دارندگان مجوز اقامت دائمی این کشور
  • شهروندان ایالات متحده
  • موارد استثناء

2- من گذرنامه‌ای جدید گرفته‌ام. آیا باید برای مجوز الکترونیکی سفر فرم درخواست جدیدی را پر کنم؟

مجوز الکترونیکی سفر با گذرنامه شما در ارتباط است. هنگام مسافرت هوایی به کانادا باید همیشه گذرنامه مربوط به این مجوز همراه شما باشد. بنابراین، اگر به مجوز الکترونیکی سفر نیاز دارید و گذرنامه جدیدی گرفته‌اید، دوباره باید برای یک مجوز جدید درخواست خود را ارائه کنید.

3- من برای دریافت مجوز الکترونیکی سفر درخواست خود را ارائه داده‌ام. آیا اکنون می‌توانم به صورت هوایی به کانادا مسافرت کنم یا از فرودگاه‌های آن بگذرم؟

پیش از این که مسافرت هوایی خود را آغاز کنید، باید درخواست شما برای مجوز الکترونیکی سفر به طور کامل تکمیل، دریافت و تایید شود. به خاطر داشته باشید که صرف داشتن  این مجوز، تضمینی برای ورود به خاک کانادا نیست. هنگامی که در فرودگاه می‌خواهید وارد کانادا شوید، باید با یک مامور مرزی این کشور ملاقات داشته باشید. پس از تایید صلاحیت شما از سوی این مامور، می‌توانید وارد کانادا شوید.

ادامه همین موضوع …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *