ویزای توریستی کانادا

 • ویزای توریستی کانادا

  Visitor Visa

ویزای توریستی کانادا چیست ؟

ویزای توریستی کانادا یا به عبارت بهتر، ویزای بازدیدکننده (Visitor Visa) در حقیقت یکی از زیرمجموعه‌های ویزای اقامت موقت (TRV) است. این ویزا یک سند مهاجرتی است که اتباع کشورهای دیگر با اخذ آن اجازه دارند به کانادا سفر کنند و وارد مرزهای این کشور شوند. همه اتباع خارجی (به استثنای شهروندان کشورهای معاف از دریافت ویزا) برای ورود به خاک کانادا به این نوع ویزا نیاز دارند. بنابراین، این که شما دانش‌آموز، دانشجو، کارگر موقت یا فقط یک مسافر ساده باشید، در این مسئله تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

ویزای توریستی کانادا به دو نوع تقسیم می‌شود:

 • ویزای یک بار ورود یا ویزای سینگل (Single Entry Visa)
 • ویزای چند بار ورود یا ویزای مالتیپل (Multiple Entry Visa)

اتباع خارجی دارنده ویزای سینگل تنها برای یک مرتبه می‌توانند وارد خاک کشور کانادا شوند. به این ترتیب، آن‌ها پس از ترک کانادا نمی‌توانند (بدون دریافت ویزای مجدد) به این کشور بازگردند. این در حالی است که دارندگان ویزای چند بار ورود یا همان مالتیپل تا زمانی که ویزایشان دارای اعتبار است، به دفعات می‌توانند به کشور کانادا وارد و از آن خارج شوند.

لازم است بدانید که اعتبار ویزای توریستی کانادا به اندازه‌ی اعتبار پاسپورت شماست. به عنوان مثال اگر از اعتبار پاسپورت شما تنها 2 سال باقی مانده باشد، ویزای توریستی شما نیز به همین میزان اعتبار دارد. از آنجایی که اعتبار پاسپورت‌های کشور ایران 5 ساله است به همین خاطر این ویزا، به ویزای مولتی 5 ساله معروف شده است.

به هر صورت، لازم نیست که خود شما نوع ویزای توریستی را انتخاب کنید. معمولا برای متقاضیان در هنگام درخواست ویزا، ویزای چند بار ورود صادر می‌شود. البته این مسئله در شرایط خاص ممکن است متفاوت باشد و مسئولین کانادایی به عللی ویزای تک سفره یا همان سینگل صادر کنند.

ویزای توریستی کانادا

با ویزای توریستی چه مدت می‌توانم در کانادا بمانم؟

افرادی که دارای ویزای توریستی کانادا هستند معمولا با هر بار ورود خود می‌توانند تا 6 ماه در این کشور بمانند. این در حالی است که افسر کانادایی کاملا مختار خواهد بود تا مدت زمان حضور شما را کمتر از 6 ماه تعیین کند. در این صورت تاریخ خروج شما از خاک کانادا حتما در پاسپورت‌تان درج خواهد گردید.

البته این موضوع در مورد ویزاهای تحصیلی و کاری کانادا کمی متفاوت است. فرض کنیم که فردی دارای یکی از مدارک وضعیت اقامت در کانادا (نظیر ویزای تحصیلی یا ویزای کاری) باشد. در این صورت، اگر این فرد شهروند یکی از کشورهای معاف از ویزا نباشد، باز هم برای او یک ویزای توریستی به طور خودکار صادر می‌شود تا اجازه ورود به کانادا را داشته باشد. معمولا این ویزای توریستی از نوع ویزای چند بار ورود است. به این ترتیب، هنگامی که این فرد در طول دوره تحصیلی یا کار بخواهد به صورت موقت از کانادا خارج شود، بدون نیاز به درخواست مجدد ویزا می‌تواند به این کشور بازگردد. این وضعیت تا موقعی که مجوز و ویزای او (ویزای تحصیلی یا کاری) از نظر زمانی معتبر باشد، برقرار خواهد بود.

برج CN Tower - تورنتو کانادا

چه کسانی به ویزای توریستی کانادا نیاز دارند؟

هر کسی که می‌خواهد به کشور کانادا وارد شود، در حالی که شهروند کانادا یا یکی از کشورهای معاف از ویزا نباشد و مجوز اقامت دائم کانادا را نیز نداشته باشد، نیازمند ویزای توریستی کانادا است.

افرادی که اقامت دائم کانادا را داشته باشند، نمی‌توانند درخواست ویزای توریستی کنند. این مسئله حتی در زمانی که کارت اقامت دائم آن‌ها منقضی شده باشد هم صادق است. در این حالت، آن‌ها باید درخواست خود را برای صدور یک سند مسافرتی اقامت دائم (PRTD) ارائه دهند.

شهروندان کانادایی نیز مجاز به ارائه درخواست برای صدور ویزای توریستی نیستند. این قانون شامل افراد دو تابعیتی نیز می‌شود. این شهروندان باید با گذرنامه معتبر کانادایی مسافرت کنند.

در صورتی که بخواهید برای تجارت (نه به عنوان کارگر موقت خارجی) به کانادا سفر کنید یا از این کشور عبور نمایید، باید درخواستی مبنی بر صدور ویزای تجاری ارائه دهید.

مونترال کانادا

کشورهای معاف از ویزا

مشخص است که خود شهروندان کانادایی و افراد دارای اقامت دائم برای ورود به کانادا نیازی به اخذ ویزای توریستی کانادا ندارند. با این حال، بهتر است بدانید که به جز این افراد، افراد دیگری هم وجود دارند که معاف از ویزا هستند. دولت و کشور کانادا دارای توافقنامه‌هایی با تعدادی از کشورهای مختلف در این زمینه است. به این ترتیب، شهروندان این کشورها برای مسافرت به کانادا و اقامت در این کشور تا مدت شش ماه نیازی به درخواست ویزای توریستی ندارند.

اتباع کشورهای معاف از ویزا برای سفر هوایی به کانادا باید یک “مجوز مسافرت الکترونیکی” (eTA) معتبر دریافت کنند. همچنین، اگر این افراد بخواهند از طریق دریا یا به صورت زمینی وارد خاک کانادا شوند، تنها به ارائه پاسپورت کشور خود نیاز دارند.

تنها مورد استثناء در این قانون، شهروندان ایالات متحده هستند. مرز میان کشور‌های کانادا و ایالات متحده، طولانی‌ترین مرز خشکی محافظت نشده در جهان است. هر روز هزاران نفر از شهروندان کانادایی و ایالات متحده از این مرز عبور می‌کنند. شهروندان ایالات متحده تنها با ارائه گذرنامه معتبر این کشور می‌توانند به کانادا وارد شوند و نیازی به ویزای توریستی یا eTA ندارند. البته این در صورتی است که نخواهند بیش از مدت شش ماه در کانادا اقامت داشته باشند.

دارندگان مجوز اقامت دائم کشور ایالات متحده و دارندگان گرین کارت (بدون توجه به کشوری که تبعه آن هستند)، معاف از اخذ ویزا محسوب می‌شوند. این افراد در هنگام مسافرت هوایی به دریافت مجوز مسافرت الکترونیکی (eTA) معتبر نیاز دارند. در هنگام مسافرت زمینی یا دریایی نیز تنها ارائه پاسپورت و گرین کارت معتبر توسط این افراد برای ورود به خاک کانادا کافی است.

ویزای توریستی کانادا

نحوه درخواست ویزای توریستی

افرادی که متقاضی دریافت ویزای توریستی کانادا هستند، به روش‌های مختلفی می‌توانند درخواست خود را ارائه دهند. این روش‌ها عبارتند از:

 • تکمیل و ارسال فرم به صورت آنلاین
 • تکمیل و ارسال فرم به صورت کاغذی
 • حضور یافتن در مراکز درخواست ویزا (VAC)

اگر می‌خواهید به صورت خانوادگی به کانادا سفر کنید، باید برای هر یک از اعضای خانواده درخواست ویزای توریستی کنید. این مسئله شامل کودکان شما نیز می‌شود. با این حال، ارائه تمامی درخواست‌ها به صورت همزمان نیز امکان‌پذیر است.

ممکن است هنگام ارائه درخواست ویزای توریستی کانادا ، ارائه اطلاعات بیومتریک از سوی متقاضیان نیز لازم باشد. اطلاعات بیومتریک شامل مواردی نظیر اثر انگشت، اسکن صورت و الگوی عنبیه چشم است. الزام در ارائه اطلاعات بیومتریک به کشوری که متقاضی شهروند آن است، بستگی دارد. به هر حال، اگر ارائه اطلاعات بیومتریک مورد نیاز باشد، متقاضی باید به نزدیک‌ترین مرکز درخواست ویزا (VAC) مراجعه کند. در این مرکز اثر انگشت و مجموعه تصاویر مربوط به شما تهیه و به پروفایل‌تان در اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) الصاق می‌گردد. پس از پایان این مرحله مدارک شما تکمیل گردیده و باید منتظر پاسخ اقدام خود باشید.

در نظر داشته باشید که اطلاعات بیومتریک شما نزد اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) کاملا محفوظ است. این اطلاعات تا 10 سال معتبر بوده و چنانچه در طی این بازه زمانی نیاز به دریافت ویزای جدید داشته باشید احتیاجی به انجام تست بیومتریکِ مجدد ندارید.

ویزای توریستی کانادا

رایج‌ترین سوالات در مورد ویزای توریستی کانادا

1- در صورتی که کانادا را ترک کنم و قبل از پایان مدت اعتبار ویزای توریستی بازگردم، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

ویزای توریستی کانادا دارای انواع مختلفی است که هرکدام خصوصیات خود را دارند. بعضی از ویزاها به صورت یک بار ورود یا ویزای تک سفره (Single) هستند. به عبارت دیگر، دارندگان این نوع ویزا تنها یک بار می‌توانند وارد کشور کانادا شوند. اگر شما چنین ویزایی داشته باشید و از کانادا خارج شوید، مجبور خواهید بود که برای ورود به کانادا یکبار دیگر درخواست ویزای توریستی کنید. تنها مورد استثناء زمانی است که کشور کانادا را به مقصد ایالات متحده یا “سنت پیر و میکلون” (St. Pierre and Miquelon) ترک کرده باشید.

با این همه، برخی از ویزاها به صورت ویزای چند بار ورود (Multiple) هستند. دارندگان چنین ویزاهایی در مدت اعتبار ویزای خود به دفعات می‌توانند از کانادا خارج شوند و مجددا به این کشور بازگردند.

2- آیا می‌توانم ویزای توریستی خود را تمدید کنم؟

شاید شما دارای ویزای توریستی کانادا باشید و بخواهید مدت بیشتری را در این کشور اقامت داشته باشید. در چنین حالتی باید اقدام به تمدید ویزای توریستی خود کنید. این کار از داخل خاک کانادا و با حضور در یک دفتر مهاجرتی کانادا امکان‌پذیر است. با این حال، باید پیش از این که مدت اعتبار ویزای شما به پایان برسد، درخواست تمدید آن را ارائه دهید.

در حالت معمولی، ویزای توریستی کانادا برای اقامت شش ماهه در کانادا معتبر است. در صورتی که این مدت به پایان رسیده باشد و شما اقدام به تمدید ویزای خود کرده و منتظر تصمیم‌گیری در این مورد باشید، وضعیت اقامت شما به صورت “وضعیت معین” خواهد بود. این وضعیت تا زمان تصمیم‌گیری نهایی در مورد تمدید ویزای شما باقی است و می‌توانید بدون هیچ مشکلی در کشور کانادا بمانید. اگر درخواست شما برای تمدید ویزا رد شده باشد، در مدت 90 روز از تاریخ رد درخواست می‌توانید خواهان تجدیدنظر در این حکم شوید.

3- مدت زمان لازم برای طی مراحل و دریافت مجوز اقامت موقت چقدر است؟

هیچ‌کس نمی‌تواند با اطمینان تعیین کند که مدت زمان رسیدگی به درخواست دریافت ویزای توریستی شما و تصمیم‌گیری مسئولان دولتی کانادا چقدر خواهد بود. با این حال، توصیه ما این است که حداقل برای مدت دو تا چهار ماه برنامه‌ریزی داشته باشید تا دچار ناامیدی و یأس نشوید. با راهنمایی و کمک‌های کارشناسان حرفه‌ای در امور مهاجرتی، دریافت ویزای توریستی کانادا سرعت بسیار بیشتری پیدا خواهد کرد.

وجود هر کدام از عوامل زیر می‌تواند رسیدگی به درخواست شما را با تاخیر مواجه کند:

 • ارائه فرم درخواست و مدارک لازم به صورت ناقص
 • ضرورت انجام آزمایشات پزشکی
 • بررسی سوابق فرد متقاضی و مسائل امنیتی
 • وجود سابقه کیفری برای فرد متقاضی
 • ضرورت انجام مصاحبه
 • تایید اسناد و مدارک مورد نیاز
ساختمان دولت کانادا - اتاوا

سایر اطلاعات مهم در مورد ویزای توریستی کانادا

برای دریافت ویزای توریستی کانادا (یا به طور کلی، ویزای اقامت موقت)، احراز شرایط و الزاماتی مورد نیاز است. متقاضیان این ویزا باید ثابت کنند که مطابق با الزامات قانون “حفاظت از مهاجرین و پناهندگان” (IRPA) دارای شرایط لازم هستند. در صورتی که افسر اداره “مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا” (IRCC) احراز این شرایط را تایید کند، ویزای اقامت موقت برای فرد متقاضی صادر می‌شود.

شروطی که متقاضی باید دارا باشد، به این شرح است:

 • به افسر اداره مهاجرت ثابت کند که در پایان مدت اقامت، خاک کانادا را ترک می‌کند.
 • توانایی مالی برای پرداخت هزینه‌های خود و اعضای خانواده در مدت اقامت در کانادا و همچنین توانایی مالی پرداخت هزینه‌های بازگشت به کشور خود را به اثبات برساند.
 • ثابت کند که قصد ندارد در کشور کانادا به کار یا تحصیل بپردازد (مگر این که مجوز کاری یا تحصیلی را دریافت کرده باشد).
 • هیچ سوءسابقه‌ای در زمینه فعالیت‌های مجرمانه و جنایی نداشته باشد.
 • برای امنیت کانادا خطری نداشته باشد.
 • از نظر سلامتی دچار مشکل حادی نباشد (در صورت لزوم باید معاینه پزشکی انجام شود).

پارک ملی بنف کانادا

چرا کمک کارشناسان حرفه‌ای مهاجرت اهمیت دارد؟

در نگاه اول روش و مراحل ارائه درخواست برای ویزای توریستی کانادا یا مجوز اقامت موقت، ساده به نظر می‌رسد. برخی از متقاضیان بدون کمک وکیل و کارشناسان مهاجرت، درخواست ویزای خود را ارائه می‌دهند. آن‌ها گمان می‌کنند که خودشان به تنهایی می‌توانند از عهده این کار برآیند. با این حال، باید بدانید خطر رد درخواست در مواردی که درخواست ویزای توریستی به درستی آماده نشده باشد، بسیار زیاد است. استانداردها سطح بسیار بالایی دارند. تنها کارشناسان حرفه‌ای مهاجرت می‌دانند که مهمترین دلیل رد درخواست ویزای توریستی کانادا چه چیزی است؟ این دلیل، عبارت است از “فرم‌هایی که به درستی تکمیل نشده‌اند!”

شاید باور کردنی نباشد که برخی افراد تنها به دلیل این که اشتباهاتی نگارشی داشته‌اند، از رسیدن به آرزوی خود محروم شده‌اند. به هر حال، شما با کمک کارشناسان حرفه‌ای مهاجرت می‌توانید شانس خود را برای دریافت ویزای توریستی کانادا یا هر نوع ویزای اقامت موقت دیگر افزایش دهید.

چرا برای کمک به دریافت ویزای توریستی کانادا ما را انتخاب کنید؟

همه مشتریان ما از این که دردسر تهیه اسناد و مدارک لازم و بررسی آن‌ها را ندارند، خشنود هستند. آن‌ها با برون‌سپاری امور مهاجرتی خود و واگذاری این کار به کارشناسان حرفه‌ای و خبره ما در شرکت ویزاهاب اکسپرس، خیالی آسوده خواهند داشت. این اتفاق بسیار لذت‌بخش است که مشتریان ما بدون هیچ مشکلی در ارائه مدارک، می‌توانند برای بازدید از جاذبه‌های شگفت‌انگیز کشور کانادا یا دیدن دوستان و آشنایان خود به این کشور زیبا مسافرت کنند.

ما به افراد بسیار زیادی در سفر و مهاجرت به کانادا کمک کرده‌ایم. هرچند که هیچ‌کس نمی‌تواند در این زمینه تعهد و تضمینی برای موفقیت دهد، اما مطمئنا شانس موفقیت شما با کمک و مشاوره کارشناسان ورزیده ما و بهره گرفتن از تجارب آن‌ها بسیار بیشتر خواهد بود.

ادامه همین موضوع …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *