ویزای اقامت موقت کانادا

  • اقامت موقت کانادا چیست ؟

    Temporary Resident Visa – TRV

آنچه باید در مورد اقامت موقت کانادا بدانید

سوال بسیاری از متقاضیان سفر به کانادا این است که ویزای اقامت موقت کانادا چیست و چرا باید آن را دریافت کنیم؟ اما قبل از آن جالب است بدانید که کانادا دومین کشور بزرگ جهان است و مساحتی بالغ بر 10 میلیون کیلومتر مربع دارد. این کشور از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از جنوب به کشور آمریکا منتهی می‌شود. در کل، کانادا دارای بیش از 200,000 کیلومتر خط ساحلی بوده و همچنین دارای دو مرز با ایالات متحده آمریکا است: یک مرز بسیار طولانی در جنوب و یک مرز بلند دیگر در شمال غربی.

پیشنهاد می‌کنیم پس از خواندن این مطلب، مقاله‌ی معرفی استان ها و قلمروهای کشور کانادا را نیز مطالعه کنید.

ویزای اقامت موقت کانادا

با توجه به اندازه‌ی بزرگ آن، کانادا دارای انواع مختلفی از چشم اندازهای زیبا و منحصر بفرد است. مناطقی با کوه‌های بلند، انواع جنگل‌های سرسبز و انبوه و همچنین مراتع و چمنزارهایی که زمین همواره در آنها یخ زده است. علاوه بر آن کانادا منزلگاه تعداد بسیار زیادی رودخانه، دریاچه و آبشار است که نه تنها باعث بوجود آمدن جاذبه‌های توریستی شده بلکه بر اقلیم آب و هوایی کشور و شرایط مساعد آن برای کشاورزی نیز تاثیر مستقیم دارد به طوریکه در تمام جهان به کانادا لقب انبار غله را داده‌اند.

اقامت موقت کانادا

انواع اقامت در کشور کانادا

کانادا هر ساله مقصد میلیون‌ها بازدید کننده از سراسر دنیا است. در یک سال بیش از 35 میلیون نفر وارد خاک این کشور می‌شوند تا از فرصت‌ها و جاذبه‌های آن دیدن کنند، خانواده و دوستان خود را ملاقات کنند و یا به تحصیل یا انجام کار بپردازند. برای ورود به خاک کانادا راه‌های بسیار مختلفی وجود دارد که بسته به نیاز هر فرد باید از یک روش خاص استفاده نمود اما به طور کلی روش‌های ورود به کانادا اساساً به 2 دسته‌ی اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند:

1- ویزای اقامت موقت کانادا (TRV) – (Temporary Resident Visa)

2- ویزای اقامت دائم کانادا (Permanent Resident Visa) – پدیده مهاجرت

ویزای اقامت موقت کانادا چیست؟

شهروندان (Citizens) یا ساکنان دائم (Permanent Residents) کانادایی حق دارند آزادانه وارد این کشور شوند. این در حالی است که سایر افرادی که می‌خواهند برای مقاصد توریستی، تحصیلی و یا کاری وارد کانادا شوند باید ویزای اقامت موقت کانادا را دریافت کنند.

ویزای اقامت موقت کانادا یا همان Temporary Resident Visa، به نوعی از اقامت این کشور گفته می‌شود که فرد طی زمانی مشخص و محدود اجازه ورود به خاک کانادا را خواهد داشت. بدیهی است که پس از اتمام زمان تعیین شده، فرد باید خاک این کشور را ترک کند و یا درخواست تمدید دوره‌ی خود را، تسلیم اداره مهاجرت کانادا نماید. اما در هر صورت باید به این نکته دقت داشته باشید که با هر تعداد بار تمدید، باز هم این نوع اقامت از جنس موقت بوده و برای مهاجرت به این سرزمین زیبا و پیشرفته حتما باید از روش‌های اقامت دائم کانادا اقدام نمائید.

ویزای اقامت موقت کانادا اشاره به افرادی دارد که برای بازدید، تحصیل و یا کار به کانادا می‌آیند. شما می‌توانید در قسمت زیر هر 3 گروه را مشاهده کرده و با کلیک بر روی هر کدام، اطلاعات بیشتری نسبت به آنها کسب نمائید.

آیا تمام کسانی که می‌خواهند به کانادا سفر کنند نیاز به دریافت ویزای اقامت موقت دارند؟

خیر، اگر شما از یک کشور معاف از ویزا باشید (ایران شامل این کشورها نمی‌باشد)، نیازی به اخذ ویزای اقامت موقت کانادا ندارید. در رابطه با این موضوع، افراد معاف از ویزا که به کانادا سفر می‌کنند، باید قبل از اقدام به پرواز، درخواست مجوز سفر الکترونیک (eTA) خود را ارائه داده و آن را دریافت کرده باشند. چنین افرادی در صورت مسافرت زمینی به کانادا، نیازی به دریافت TRV یا eTA نیز ندارند.
در نهایت شهروندان سایر کشورها باید قبل از ورود به این کشور درخواست ویزای اقامت موقت کانادا خود را ارائه کنند، مگر اینکه مشمول معافیت‌های دیگری باشند.

چگونه می‌توانیم موفق به دریافت ویزای اقامت موقت کانادا (TRV) شویم؟

اگر جزو شهروندان کانادا (Citizens) یا ساکنان دائمی (Permanent Residents) آن نیستید و جزو کشورهای معاف از ویزا نیز نمی‌باشید برای ورود به کانادا حتما نیاز به دریافت ویزای اقامت موقت دارید. هیچ راهی وجود ندارد که بدون دریافت آن بتوانید وارد این کشور شوید. بنابراین یکی از دغدغه‌های مسافران برای ورود، گرفتن ویزای اقامت موقت کانادا یا همان (TRV) است.

چنانچه می‌خواهید در راه اخذ ویزای اقامت موقت کانادا موفق شوید باید از یک اصل ساده پیروی کنید. شما باید بتوانید در تمام مدارک ارسالی خود نشان دهید که شرایط‌تان کاملا سازگار با قانون حفاظت از مهاجرت و پناهندگی کانادا (IRPA) می‌باشد و تنها برای اقامت موقت در این کشور خواهید ماند.

اگر بخواهیم اصل ساده‌ی فوق را بیشتر شرح دهیم، باید بتوانید افسر اداره مهاجرت را قانع کنید:

1– در پایان زمان اقامت خود در کانادا، خاک این کشور را ترک خواهید کرد.

2– تمکن مالی خوبی دارید و علاوه بر برآورده کردن نیاز مالی خود در مدت اقامت، پول کافی برای بازگشت به کشور خود را نیز خواهید داشت.

3– قصد انجام کار یا تحصیل در کانادا را ندارید مگر آنکه مجوزهای لازم را از پیش تهیه کرده و مجاز به انجام آنها باشید.

4– هیچگونه سابقه فعالیت جنایی نداشته و برای امنیت ملی کانادا خطری ندارید.

5– آمادگی کامل برای ارائه هرگونه سند اضافه‌تر بنا به درخواست افسر اداره مهاجرت کانادا را دارید.

6– در سلامت کامل به سر می‌برید و در صورت نیاز حاضر به انجام آزمایشات پزشکی می‌باشید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *