کاهش 26 درصدی صدور ویزای اقامت دائم کانادا در مارس 2020

کاهش 26 درصدی صدور ویزای اقامت دائم کانادا

اطلاعات جدید منتشر شده توسط IRCC چگونگی تأثیر شیوع ویروس کرونا را بر سیستم مهاجرت به کانادا نشان می‌دهد. صدور ویزای اقامت دائم کانادا (PR) در مارس 2020 نسبت به ماه قبل، 26 درصد کاهش یافته است.

این اطلاعات که به تازگی توسط اداره مهاجران، پناهندگان و شهروندان کانادا (IRCC) منتشر شده است، تأثیر شیوع ویروس کرونا را در سیستم مهاجرت به کانادا نشان می‌دهد.

باید توجه داشت که استان‌ها، ایالت‌ها و دولت فدرال تا نیمه دوم ماه مارس صدور ویزاهای جدید را کاهش نداده بودند. درنتیجه این اختلال دو هفته‌ای، منجر به کاهش شدید و ناگهانی آمار صدور ویزای اقامت دائم کانادا شد.

سال گذشته، میزان صدور ویزای اقامت دائم کانادا در مارس 2019، در مقایسه با فوریه 2019، 33 درصد افزایش داشته است.

صدور ویزای اقامت دائم کانادا

آمار متفاوت استان‌ها در ماه مارس

تقریباً همه استان‌ها بین فوریه تا مارس 2020، با کاهش 30 درصدی میزان مهاجرت رو به رو بوده‌اند. دو استان از این قاعده مستثنی هستند: نیوبرانزویک (صفر درصد تغییر) و آلبرتا (کاهش 8 درصدی).

مهاجرت طبقه اقتصادی، در سراسر کشور افت کرده است. میزان مهاجرت در بخش پناهندگی و پیوستن مجدد به خانواده (Family Reunification) نیز با نوساناتی رو به رو بوده است. بعضی استان‌ها دچار کاهش شده‌، و بعضی‌های دیگر نیز رشد داشته‌اند.

آلبرتا، کمترین تغییر را در میزان مهاجرت داشته است. این استان 9% مهاجران طبقه اقتصادی، 8% مهاجران طبقه خانواده و 5% پناهندگان خود را از دست داده است.

در حالی که استان نیوبرانزویک تنها 9% مهاجران طبقه اقتصادی خود را از دست داده است. طبقه خانواده و پناهندگان این استان، به ترتیب 40 و 43 درصد رشد داشته‌اند.

صدور ویزای اقامت دائم کانادا

در ماه مارس بیشترین میزان رشد صدور ویزای اقامت دائم کانادا و مهاجرت در طبقه خانواده، مربوط به استان نیوفاندلند و لابرادور بوده است. این استان، نسبت به ماه فوریه 67% افزایش میزان مهاجرت را تجربه کرده‌ است. البته تغییر محسوسی در تعداد پناهندگان این استان مشاهده نشده است. این در حالی است که کاهش 53 درصدی مهاجرت در طبقه اقتصادی این استان، ضربه خیلی بزرگی به سیستم مهاجرت به کانادا وارد کرده است.

بیشترین میزان افزایش پناهندگی در ساسکاچوان، با 67% بود. این استان 35% مهاجران طبقه اقتصادی، و 36% مهاجران طبقه خانواده خود را از دست داده است.

چرا میزان صدور ویزای اقامت دائم کانادا (PR) در سال 2020 افزایش می‌یابد؟

علی‌رغم تمام مشکلات پیش آمده به دلیل شیوع ویروس کرونا، کانادا همچنان به بررسی درخواست‌های اقامت دائم و موقت خود ادامه می‌دهد.

IRCC همچنان قرعه‌کشی Pool اکسپرس انتری را برگزار می‌کند. حتی با وجود اعمال محدودیت‌های مسافرتی جدید در مرزهای کانادا، تعداد دعوت‌نامه‌ها (ITAs) نسبت به زمان مشابه در سال قبل، افزایش داشته است.

علاوه بر این، برنامه انتخاب استانی (PNP) نیز از ماه مارس به طور مساوی در استان‌های نوا اسکوشیا، اونتاریو، مانیتوبا، ساسکاچوان، آلبرتا و بریتیش کلمبیا در حال اجرا است.

مهاجرت طبقه خانواده کمترین تأثیر را از محدودیت‌های ایجاد شده، گرفته است. اعضای خانواده‌ی شهروندان کانادا، ممکن است به دلایل حیاتی به این کشور سفر کنند.

صدور ویزای اقامت دائم کانادا و مهاجرت از طریق پناهندگی، بیش از همه تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته است. زیرا هیئت عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR)، اسکان پناهندگان را تا توقف کامل شیوع این بیماری متوقف کرده است.

مونترال قدیم

با وجود همه اختلالات اخیر، دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد سیستم مهاجرت به کانادا به ثبات خواهد رسید.

مارکو مندیچینو، رئیس اداره مهاجرت به کانادا ، گفته است استقبال از مهاجران جدید به منظور حمایت از اقتصاد کانادا، ضرورت دارد.

کانادا از زمان شیوع این بیماری، میزان صدور دعوت‌نامه‌های مجموعه ورود سریع (ITA) را افزایش داده است. در ماه آوریل، 11 هزار و هفتصد دعوت‌نامه برای متقاضیان ورود سریع صادر شد. این در حالی است که در ماه قبل از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا، تنها 8,000 دعوت‌نامه صادر شده بود.

بنابراین، به دلیل صدور بیشتر ITA، تداوم میزان مهاجرت از طریق طبقه خانواده، عدم تغییر در فرآیند بررسی درخواست‌‎های جدید توسط دولت فدرال و لغو محدودیت‌های مسافرتی در کانادا و سایر کشورهای جهان، در نیمه دوم سال شاهد افزایش صدور ویزای اقامت دائم کانادا خواهیم بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *