بررسی نقش مهاجران در اقتصاد و بازار کار کانادا

بازار کار کانادا

رویکرد سنتی بررسی عملکرد مهاجران در اقتصاد کانادا، ممکن است گمراه‌کننده باشد. کانادا عمیقاً به موفقیت مهاجران در اقتصاد خود اهمیت می‌دهد. برنامه‌های مهاجرت طبقات اقتصادی یا همان Economic Class Immigration Programs، مهاجرانی را انتخاب می‌کنند که بیشترین شانس را برای یافتن شغل مناسب در بازار کار کانادا داشته باشند.

ده‌ها سال تحقیق دولت فدرال نشان می‌دهد، مهاجران جوانی که تحصیلات بالایی دارند توفیق بیشتری در بازار کار کانادا به دست می‌آورند. مهارت‌های زبان انگلیسی یا فرانسویِ قدرتمند نیز شانس موفقیت را بیشتر می‌کند.

کانادا به منظور حمایت از ادغام مهاجران در نظام اقتصادی خود، سالانه 1/5 میلیارد دلار هزینه می‌کند. این پشتیبانی‌ها به مهاجران کمک می‌کند تا شغل پیدا کرده و مهارت‌های زبان خود را بهبود ببخشند.

معمولاً وقتی نوبت به ارزیابی عملکرد مهاجران در بازار کار کانادا می‌رسد، روی مقایسه درآمد آن‌ها با جمعیت بومی این کشور تمرکز می‌شود. چنین مقایسه‌هایی ممکن است گمراه‌کننده باشد. هدف نهایی، یکسان‌سازی حقوق و مزایای مهاجران با کارگران کانادایی است. میزان حقوق نشان می‌دهد که استانداردهای زندگی مهاجران، تا چه حد مشابه جمعیت بومی کانادا است.

مهاجرت کاری به کانادا

سه دلیلی که نشان می‌دهد میزان درآمد، شاخص اقتصادی گمراه‌کننده‌ای است

تمرکز روی میزان حقوق، به دلایل مختلف می‌تواند گمراه‌کننده باشد. اول، اغلب مهاجران هنگام ورود به بازار کار کانادا وضعیت نامساعدی دارند. این افراد، معمولاً از امتیازهای اجتماعی یا حرفه‌ای برخوردار نیستند. بیشتر مهاجران به کمک کارفرمایان خود نیاز دارند تا مهارت‌های خود را شناخته و پرورش دهند. بیشتر مهاجرانی که حقوق بالایی دریافت می‌کنند، حداقل 5 سال سابقه در بازار کار کانادا دارند.

علت دوم گمراه‌کننده بودن شاخص درآمد این است که اکثر مهاجران کانادا به دلایل اجتماعی و بشردوستانه پذیرفته می‌شوند.

کلاس اقتصادی حدود 60 درصد کل مهاجران کانادا در هر سال را تشکیل می‌دهد. با این حال، سهم واقعی مهاجرانی که به دلیل مهارت‌های خود پذیرفته می‌شوند، 25 درصد کل مهاجران در هر سال است.

این بخش، شامل متقاضیانی است که به دلیل عواملی مانند سن، تحصیلات، مهارت‌های زبانی و تجربه کاری، در بخش کلاس اقتصادی ارزیابی می‌شوند. آمارها نشان می‌دهند که کانادا، اکثر مهاجران خود را به دلیل افزایش رشد اقتصادی جذب نمی‌کند. هدف کانادا بیشتر تلاش برای اتحاد خانواده‌ها و کمک به پناهندگان است.

دلیل سوم این است که درآمد به تنهایی، اجازه ارزیابی عملکرد مهاجران در اقتصاد کانادا را نمی‌دهد. چندین معیار مفید دیگر نیز وجود دارد که می‌توانیم برای سنجش نقش مهاجران در بازار کار کانادا استفاده کنیم.

بازار کار کانادا

تأثیر مهاجران در نظام اقتصادی بیشتر از چیزی است که به نظر می‌رسد

برای این ادعا 3 دلیل عمده وجود دارد:

دلیل اول:

یکی از این معیارها، میزان مشارکت مهاجران در بازار مسکن است. مهم‌ترین خریدی که کانادایی‌ها و مهاجران انجام می‌دهند، خرید خانه است. تحقیقات آماری نشان‌ می‌دهد، میزان مالکیت خانه بین کانادایی‌ها و مهاجران یکسان است (69% از هر دو گروه دارای یک خانه هستند).

ارزش متوسط خانه‌های مهاجران در دو شهر تورنتو و ونکوور، با ارزش خانه کانادایی‌ها برابر است. این مسئله نشان می‌دهد که مهاجران پس‌انداز قابل‌توجهی دارند. همین پس‌انداز هم به آن‌ها قدرت خرید خانه در کانادا را می‌دهد.

دلیل دوم:

درآمد خانواده‌های مهاجر، تقریباً در همان سطح درآمد خانوارهای کانادایی است. متوسط درآمد خانوارهای مهاجر در هر سال حدود 85,000 دلار، در مقایسه با درآمد 90,000 دلاری خانواده‌های کانادایی است. البته ممکن است یک فرد مهاجر به تنهایی، درآمد کمتری از متوسط درآمد یک کانادایی داشته باشد. اما باید توجه داشت که خانواده‌های مهاجر دارای چندین منبع درآمد هستند، زیرا در این خانواده‌ها معمولاً بیش از یک نفر شاغل وجود دارد. درنتیجه، متوسط درآمد خانواده‌های مهاجر در مجموع، تقریباً همان قدرت خرید خانواده‌های کانادایی را برای آن‌ها ایجاد می‌کند.

یافته‌های بالا اهمیت کلاس خانوادگی مهاجرت (Family Class Immigration) را نشان می‌دهد. تصمیم کانادا برای حمایت از خانواده‌های مهاجر تصمیم درستی بوده است. چرا که اعضای خانواده می‌توانند به لحاظ مالی از یکدیگر حمایت کرده و سطح کلی زندگی خود را ارتقا دهند.

کارمندان شاغل در کانادا

دلیل سوم:

عادلانه‌ترین روش سنجش عملکرد مهاجران در اقتصاد کانادا، مقایسه گروه‌های فعلی مهاجران با مهاجران قبلی است. باتوجه به اینکه مهاجران در بازار کار کانادا دارای یکسری نقاط ضعف طبیعی هستند، مقایسه آن‌ها با کارگران بومی کانادا منطقی نیست. کانادا امیدوار است نسل فعلی مهاجران، بهتر از نسل قبلی عمل کنند. تحقیقات دولت طی یک دهه گذشته، حقیقت این امر را نشان می‌دهد.

سرانجام اینکه عملکرد نسل دوم مهاجران نیز با عملکرد کودکان بومی کانادا، قابل مقایسه است. هرچند عملکرد مهاجران نسل اول به اندازه‌ای که انتظار می‌رفت، مطلوب نبود. اما فرزندان آن‌ها با تأثیر بیشتری که در بازار کار کانادا دارند، سهم کلی خانواده خود در اقتصاد این کشور را افزایش می‌دهند. هیچ‌وقت نباید از این واقعیت غافل باشیم که مهاجرت یک امر طولانی مدت است و باید آثار آن را در طول زمان بررسی کرد.

مهاجران کانادا موفق هستند

شکی نیست که می‌توان اقدامات بیشتری برای بهبود عملکرد مهاجران در اقتصاد کانادا انجام داد. در عین حال، شاخص‌های بی‌شماری وجود دارد که نشان‌دهنده موفقیت مهاجران در بازار کار کانادا است.

کانادا به بهبود برنامه‌های کلاس اقتصادی و حمایت از جذب مهاجران در نظام اقتصادی خود ادامه خواهد داد. طی یک دهه آینده، حدود 9 میلیون کانادایی به سن بازنشستگی خواهند رسید. این واقعیت نشان می‌دهد که عملکرد اقتصادی مهاجران و همچنین درآمد آن‌ها می‌تواند رو به افزایش باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *