گسترش ویروس کرونا (کووید 19)

دستورالعمل‌های جدید مهاجرت به کانادا

گسترش ویروس کرونا (کووید 19)

کانادا برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا (کووید 19) ، در زمینه خدمات و محدودیت‌های مسافرتی اقداماتی انجام داده است. هدف کانادا از اجرای این برنامه‌ها، کمک به مهاجران و مسافران آسیب دیده از این اختلال است. در این مقاله، به بررسی تأثیر شیوع ویروس کرونا (کووید 19) بر قوانین مهاجرت به کانادا پرداخته‌ایم.

محدودیت سفرهای خارجی به کانادا

دوشنبه 16 مارس، دولت کانادا اعلام کرد، مرزهای خود را به روی افرادی که شهروندی کانادا، یا اقامت دائم ندارند می‌بندد. البته اقوام درجه یک کانادایی‌ها، شهروندان ایالات متحده (که در اقدامات بعدی محدود شدند)، کارمندان خطوط هواپیمایی و سیاستمداران از این قانون مستثنی هستند.

در 18 مارس، دولت فدرال کانادا از بسته شدن مرزهای خود با ایالات متحده به دلیل گسترش ویروس کرونا (کووید 19) خبر داد. این محدودیت شامل تمام «سفرهای غیرضروری» بود. البته محدودیت‌های مرزی درمورد حمل بار و کالاها اعمال نمی‌شود.

علاوه بر این، به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شد، کلیه مسافرین خود را درمورد علائم ویروس کرونا غربالگری کنند. بر اساس این قانون، به افرادی که علائم این بیماری را داشته باشند، اجازه پرواز به کانادا داده نخواهد شد.

از روز چهارشنبه 18 مارس، فقط چهار فرودگاه کانادا برای پروازهای بین‌المللی باز هستند: فرودگاه بین‌المللی تورنتو پیرسون، فرودگاه بین‌المللی مونترال- پیِر الیوت، فرودگاه بین‌المللی کلگری و فرودگاه بین‌المللی ونکوور.

در حال حاضر پروازهای ایالات متحده، مکزیک، کارائیب، سنت پیِر و میکلون مشمول این اقدامات نخواهند بود. پروازهای داخلی کانادا نیز بدون هیچ محدودیتی انجام خواهند شد.

شیوع ویروس کرونا (کووید 19)

تأثیر گسترش ویروس کرونا (کووید 19) بر قوانین مهاجرت به کانادا

اداره مهاجرت روز یکشنبه 15 مارس، دستورالعمل‌های جدیدی را با توجه به تأثیر شیوع ویروس کرونا (کووید 19) بر قوانین مهاجرت به کانادا ابلاغ کرد.

بر اساس اعلام این وزارتخانه، کلیه مراسم‌های شهروندی، آزمون‌های تابعیت، آزمون‌های مجدد و خدمات گردشگری تا اطلاع ثانوی لغو خواهند شد.

دستورالعمل‌های جدید دو هدف را دنبال می‌کنند:

  • کمک به جلوگیری از گسترش ویروس کرونا (کووید 19)
  • کمک به افرادی که درخواست مهاجرت آن‌ها تحت تأثیر این بیماری قرار گرفته است. به عنوان مثال می‌توان به کسانی اشاره کرد که متقاضی دریافت اقامت موقت، اقامت دائم و تابعیت کانادا هستند.

اجرای تمامی درخواست‌های اقامت دائم و پناهندگی که از قبل بررسی شده‌اند، تا تاریخ 13 آوریل لغو می‌شوند. البته مطالبات پناهندگی می‌توانند تا اطلاع ثانوی ارسال شوند.

بر اساس اعلام اداره مهاجرت کانادا، بررسی درخواست‌های رد شده و یا در دست بررسی در ادارات داخل یا خارج این کشور ادامه خواهد یافت. البته ممکن است رسیدگی به بعضی از درخواست‌ها، با تأخیر همراه شود. علت این تأخیر نیز بسته شدن برخی مراکز درخواست ویزا تا اطلاع ثانوی، و یا کاهش تعداد کارمندان آن‌ها به دلیل گسترش ویروس کرونا (کووید 19) است.

مسئولیت تسریع روند بررسی درخواست‌های ضروری، همچنان برعهده مدیر بخش مهاجرت و مدیر اداره بررسی درخواست‌ها در اداره مهاجرت است.

مدارک و زمان مورد نیاز برای بررسی درخواست متقاضیان

اداره مهاجرت ممکن است مدارک خاصی را برای بررسی درخواست‌های شهروندی و مهاجرت متقاضیان از آنها بخواهد. از جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد: گواهینامه رانندگی، بیومتریک (سیستم‌های امنیتی پیشرفته برای ثبت اثر انگشت یا اسکن چشم)، گذرنامه، معاینات پزشکی و یا مدارکی که می‌بایست توسط مقامات کشورهای چین، ایران یا کره جنوبی صادر شوند.

در صورت نیاز به مدارک اضافی، کارمندان اداره مهاجرت نامه‌ای به فرد متقاضی ارسال خواهند کرد. برای پاسخ به این درخواست معمولاً 90 روز به متقاضی فرصت داده می‌شود. اگر متقاضی نتواند در فرصت مقرر مدارک درخواست شده را فراهم کند، مهلت او 90 روز دیگر نیز تمدید می‌شود.

تا پیش از این، متقاضیان برای ارائه مدارک بیومتریک تنها 30 روز فرصت داشتند. اما با توجه به تأثیر گسترش ویروس کرونا (کووید 19) بر قوانین مهاجرت به کانادا این زمان تا 90 روز، تمدید شده است.

اگر علاقه‌مند هستید که در مورد آزمایش بیومتریک بیشتر بدانید، توصیه می‌کنیم مطلب آشنایی با تست بیومتریک را مطالعه نمائید.

ویروس کرونا

پیش‌بینی زمان بیشتر برای تکمیل درخواست‌های اقامت دائم

به دلیل تأثیر شیوع ویروس کرونا (کووید 19) بر قوانین مهاجرت به کانادا اداره مهاجرت، ملایمت بیشتری در مواجهه با درخواست‌های ناقص نشان می‌دهد. حتی در بعضی موارد، مهلت تکمیل مدارک تا 90 روز دیگر نیز تمدید می‌شود.

اگر متقاضیان نتوانند تا پایان 60 روز تعیین شده، مدارک خود را تکمیل کنند، باید توضیحی برای آن داشته باشند. البته تمدید مهلت تکمیل مدارک، هزینه‌هایی نیز برای آن‌ها خواهد داشت.

علاوه بر این، افرادی که دارای تأئیدیه و ویزای اقامت دائم باشند نیز، واجد شرایط تمدید مهلت قانونی برای تکمیل مدارک هستند. البته این در صورتی است که به طور مرتب، وضعیت خود را از طریق وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا اعلام کنند.

به دلیل تأثیر گسترش ویروس کرونا (کووید 19) بر قوانین مهاجرت به کانادا از اتباع چین خواسته شده معاینات پزشکی دیگری را نیز انجام دهند. این معاینات برای اتباع چینی که زمان اقامت آن‌ها پایان یافته، یا رو به پایان است در نظر گرفته شده است. اخیراً اقدامات ویژه‌ای که به دلیل شیوع ویروس کرونا (کووید 19) ، برای اتباع چینی در نظر گرفته شده، درمورد ساکنان ایران و کره جنوبی نیز اجرا خواهد شد.

زمان بیشتر برای ارسال مدارک

تمدید اقامت ساکنان موقت کانادا

بعضی از اتباع خارجی که مدت اقامت موقت آن‌ها به زودی منقضی می‌شود، همچنان می‌توانند برای تمدید آن درخواست دهند. این افراد باید به صورت اینترنتی درخواست خود را ثبت کنند. متقاضیان تمدید اقامت موقت، باید ضمن رعایت تمامی شرایط لازم، هزینه‌های مرتبط را نیز پرداخت کنند.

کسانی که درخواست تمدید اقامت آن‌ها در حال بررسی است، در این برهه از زمان «وضعیت معین» (Implied Status) دریافت می‌کنند. در این حالت می‌توانند تا زمان تعیین تکلیف درخواست خود، در کانادا بمانند.

اگر علاقه‌مند به دریافت اطلاعات کاملی در خصوص اقامت موقت کانادا و انواع آن هستید، توصیه می‌کنیم که حتما به مطلب اقامت موقت کانادا و انواع آن سر بزنید.

شیوع ویروس کرونا (کووید 19)

لغو تشریفات شهروندی و آزمون‌های علمی

کانادا به دلیل گسترش ویروس کرونا (کووید 19) و به طور موقت، کلیه تشریفات شهروندی و آزمون‌های علمی را لغو کرده است. البته لازم به ذکر است که این موارد در آینده نزدیک از سر گرفته خواهند شد. با این وجود اداره مهاجرت کانادا تاکنون تاریخ مشخصی برای شروع مجدد آن‌ها اعلام نکرده است.

به افرادی که تحت تأثیر این بخش از اقدامات کانادا برای مقابله با شیوع ویروس کرونا (کووید 19) قرار گرفته‌اند، در هفته‌های پیش رو تاریخ و زمان دقیقی اعلام خواهد شد.

اداره مهاجرت کانادا درخواست‌ها را به صورت موردی بررسی می‌کند. کسانی که احساس می‌کنند پرونده آن‌ها فوری است، می‌توانند به طور مستقیم با بخش مهاجرت تماس بگیرند.

همچنین اداره مهاجرت کانادا، زمان شروع مجدد فرآیند انجام اقدامات مربوط به شهروندی را به زودی اعلام خواهد کرد. از جمله این اقدامات می‌توان به مصاحبه، رسیدگی به گزارش‌ها، تشریفات سوگند و همچنین آزمون‌های علمی اشاره کرد. به ادارات مسئول دستور داده شده از زمانی که متقاضیان به کانادا برمی‌گردند، فرآیند بررسی درخواست آن‌ها شروع شود. هدف اداره مهاجرت این است که بررسی درخواست‌ها دچار تأخیر نشود.

مأمورین به متقاضیان 45 روز فرصت می‌دهند، تا پس از بازگشت به کانادا مدارک پزشکی مورد نیاز را ارائه دهند.

همچنین توجه به این نکته نیز ضروری است که شرط حضور فیزیکی در کانادا برای دریافت شهروندی این کشور، باید طبق روال عادیِ گذشته برآورده شود. روزهای اضافی که در چین، ایران یا کره جنوبی سپری می‌شود، جزء روزهای اقامت در کانادا محسوب نمی‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *