گسترش ویروس کرونا در کانادا و محدودیت برای ایرانیان

گسترش ویروس کرونا در کانادا

گسترش ویروس کرونا در کانادا اداره مهاجرت این کشور را مجبور کرده تا متقاضیان اخذ ویزا از کشورهای ایران، چین و کره جنوبی را سازمان‌دهی کند. ویروس کرونا (کووید 19)، باعث ایجاد محدودیت در سفر و اختلال در خدمات مهاجرتی کانادا شده است.

اتباع متقاضیِ ویزا از این سه کشور، به دلیل گسترش ویروس کرونا در کانادا و کشورهای خودشان، قادر به احراز بعضی از قوانین مهاجرتی نیستند. از آن‌جا که بروز چنین شرایطی خارج از کنترل افراد است، برای تکمیل مدارک و مراحل مختلف، زمان بیشتری به آن‌ها داده خواهد شد. از جمله مراحلی که مشمول این قانون می‌شوند، می‌توان به تهیه اثر انگشت (بیومتریک) و عکس اشاره کرد.

اداره مهاجرت کانادا در تاریخ 7 فوریه، اقدامات ویژه‌ای را برای پناهندگان و مهاجران چینی تصویب کرد. این اقدامات از تاریخ 29 فوریه، شامل شهروندان ایران و کره جنوبی نیز شده است.

در صفحه رسمی اداره مهاجرت کانادا صراحتا ذکر شده است که به دلیل گسترش ویروس کرونا در کانادا ، اقدامات ویژه‌ای برای افراد زیر در جریان است:

 • اتباع چین، ایران یا کره جنوبی
 • افراد ساکن در چین، ایران یا کره جنوبی
 • کسانی که تحت تأثیر اختلال در خدمات یا محدودیت‌های مسافرتی مربوط به COVID-19 قرار دارند.

«اختلال در خدمات» ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تعطیلی مراکز درخواست ویزا (VAC)
 • اختلال در دسترسی به خدمات مهاجرتی
 • محدودیت دسترسی به دفاتر و مشاغل دولت محلی
 • محدودیت دسترسی به پزشک معتمد، که معاینات پزشکی ویژه مهاجران را انجام می‌دهد.

گسترش ویروس کرونا در کانادا

اقدامات ویژه برای افراد تحت تاثیر گسترش ویروس کرونا در کانادا

اداره مهاجرت کانادا، به مسافرانی که برای بازگشت به کانادا به مدارک اقامت دائم خود نیاز دارند کمک می‌کند. علاوه بر این، اداره مهاجرت همچنان درخواست‌ اولیه افراد متقاضی ویزای توریستی، کار، تحصیل یا اقامت دائم را می‌پذیرد.

وب‌سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا اعلام کرده است: «هیچ یک از پرونده‌های در دست بررسی، به دلیل عدم ارائه مدارک کافی بسته یا رد نمی‌شوند. مهلت تکمیل مدارک به طور خودکار، و بدون نیاز به انجام اقدامی از سوی متقاضی، پس از اتمام مدت قانونی، مجددا 90 روز دیگر تمدید می‌شود. به این ترتیب متقاضیان می‌توانند برای جلوگیری از وقفه در بررسی درخواست خود، مراحل را در اسرع وقت پشت سر بگذارند».

به منظور تکمیل مرحله بیومتریک نیز 90 روز مهلت اضافی در نظر گرفته شده است. دستورالعمل‌های مرسوم اداره مهاجرت تأکید دارند که این مرحله باید حداکثر تا 30 روز به پایان برسد. با این حال اداره مهاجرت کانادا به متقاضیانی که تحت تأثیر اختلال در انجام خدمات قرار دارند، 90 روز دیگر نیز فرصت می‌دهد. درنتیجه هیچ نامه جدیدی برای افزایش مهلت سنجش بیومتریک مورد نیاز نیست.

اداره مهاجرت کانادا، در شریط اختلال در خدمات مهاجرتی خود به دلیل گسترش ویروس کرونا در کانادا ، دستورالعمل‌های ویژه‌ای را وضع کرده است. این اقدامات ویژه متقاضیان اقامت دائم، مجوز کار، تحصیل یا شهروندی است. در بیشتر موارد، ارتباط با اداره مهاجرت از طریق وب‌سایت این اداره کفایت می‌کند.

شیوع ویروس کرونا در کانادا

متقاضیان اقامت دائم

کسانی که متقاضی دریافت اقامت دائم کانادا از طریق برنامه ورود سریع (Express Entry System) هستند، باید ظرف 60 روز از دریافت دعوتنامه (ITA)، درخواست خود را ثبت کنند.

با این حال، اداره مهاجرت درخواست‌های تکمیل نشده‌ای را که تحت تأثیر اختلال در خدمات به دلیل گسترش ویروس کرونا در کانادا بوده‌اند را همچنان می‌پذیرد. متقاضیان باید طی نامه‌ای، دلایل عدم ارائه مدارک کافی را توضیح کنند. در این شرایط، درخواست آن‌ها تا اطلاع ثانوی در فرآیند بررسی قرار خواهد گرفت.

هر زمان که متقاضیان کسری مدارک مورد نیاز را تأمین کردند، می‌توانند آن‌ را از طریق وب‌سایت این اداره بارگذاری کنند. همین روش، برای افرادی که مایل به حذف درخواست خود هستند نیز به کار می‌رود. برگرداندن وجه پرداخت شده، شامل افرادی می‌شود که درخواست خود را تا 24 ساعت پس از تسویه‌حساب لغو کرده باشند. یعنی تا زمانی که فرآیند بررسی درخواست هنوز شروع نشده است.

گسترش ویروس کرونا در کانادا

متقاضیان شهروندی کانادا

به دلیل گسترش ویروس کرونا در کانادا و اختلال‌های بوجود آمده در خدمات مهاجرتی این کشور، ممکن است بعضی از افراد؛ رویدادهای شهروندی مهمی را از دست بدهند. این افراد باید از طریق وب‌سایت اداره مهاجرت دلایل خود را توضیح دهند. رویدادهای شهروندی مهم، ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

 • آزمون علمی
 • امتحان مجدد
 • مصاحبه
 • دادرسی
 • سوگند شهروندی

شما باید حداکثر 30 روز تا از دست دادن وقت تعیین شده، با اداره مهاجرت تماس بگیرید.

در صورت نیاز به ارسال مدارک هنگام بازگشت از یک کشور متاثر از ویروس کرونا، از وب‌سایت اداره مهاجرت استفاده کنید. برای ارسال بیشتر مدارک 30 روز، و برای انجام معاینات پزشکی 45 روز دیگر به شما فرصت داده خواهد شد.

البته مهاجران متقاضی شهروندی کانادا هنوز هم نیاز به حضور فیزیکی در این کشور دارند. بر اساس این قانون، متقاضیان باید حداقل 3 سال از 5 سال گذشته (قبل از تاریخ ثبت درخواست شهروندی خود) را در این کشور حضور داشته باشند. روزهایی که به دلیل شیوع ویروس کرونا، در کشورهای تحت تأثیر این ویروس سپری شده‌اند، جزء روزهای اقامت در کانادا محسوب نمی‌شوند.

شیوع ویروس کرونا در کانادا

محدودیت سفر به کانادا پس از تأیید اقامت دائم

برای کسانی که اقامت دائم آن‌ها به تازگی تأیید شده، اما به دلیل گسترش ویروس کرونا در کانادا قادر به سفر به این کشور نیستند نیز پیش‌بینی‌هایی شده است. این افراد باید قبل از انقضاء اعتبار مدارکشان، وضعیت خود را در وب‌سایت اداره مهاجرت توضیح دهند. هر زمان امکان سفر به کانادا، مجدداً برای این افراد امکان‌پذیر شد، باید از طریق وب‌سایت اداره مهاجرت اعلام کنند تا راهنمایی‌های جدید را دریافت نمایند.

برای افرادی که اقامت دائم آن‌ها قبلاً تأیید شده است نیز، همین دستورالعمل‌ها اعمال می‌شود.

کرونا در کانادا

کارگران، دانشجویان یا گردشگرانی که قادر به ترک کانادا نیستند

اتباع خارجی که با ویزای توریستی در کانادا حضور دارند، می‌توانند اقامت خود را به صورت اینترنتی تمدید کنند.

گسترش ویروس کرونا در کانادا باعث تعدیل موقتی بسیاری از قوانین در این کشور شده است. در همین رابطه، کارگران و دانشجویان دارای اقامت موقت نیز بسته به شرایط خود، گزینه‌های مختلفی دارند.

افرادی که دیگر مشغول کار یا تحصیل نیستند، اگر مجوز کار یا تحصیل آن‌ها منقضی نشده باشد، می‌توانند وضعیت خود را به «توریست» تغییر دهند.

بعضی از این افراد، در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند مجوز کار یا تحصیل خود را تمدید کنند. برای این کار، باید نامه‌ای به درخواست خود ضمیمه کرده و دلایل نیاز به تمدید اقامت خود را توضیح دهند.

کرونا در کمین دانشجویان

دستورالعمل‌های ویژه، برای کشورهای مختلف

اداره مهاجرت کانادا برای اتباع چین، ایران و کره جنوبی که تحت تأثیر اختلال در خدمات مهاجرت به کانادا قرار دارند، دستورالعمل‌هایی تهیه کرده است. اگر این افراد مقیم دائم، متقاضی ویزای گردشگری، تحصیلی یا کاری بوده و نیازمند سفر فوری به کانادا باشند، باید بر اساس دستورالعمل‌های زیر عمل کنند:

چین

این دستورالعمل ویژه افرادی است که بنابر شرایط خاصی، نیاز به اخذ اقامت دائم دارند و باید فوراً به کانادا سفر کنند. این افراد می‌توانند از طریق ارسال ایمیل به اداره ویزا در شهر پکن، درخواست رسیدگی فوری خود را اعلام کنند. مدارک ضمیمه این درخواست باید توسط پیک به اداره ویزا ارسال شود.

اگر به ویزای توریستی، تحصیلی یا شغلی، برای مسافرت فوری به کانادا نیاز دارید:

 • ابتدا در وب‌سایت رسمی و دولتی کانادا به صورت اینترنتی ثبت‌نام کرده و درخواست خود را ثبت کنید.
 • پس از ثبت درخواست، تقاضای رسیدگی فوری خود را از طریق ایمیل beijing-immigration@international.gc.ca. به اداره ویزا در پکن ارسال کنید. کلیه درخواست‌ها به صورت موردی بررسی می‌شوند.
ووهان چین

ایران

به دلیل گسترش ویروس کرونا در کانادا ، شهروندان ایرانی که نیاز به اخذ فوری اقامت دارند، می‌توانند درخواست خود را از طریق وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا (IRCC) ارسال کنند.

به هنگام ثبت درخواست خود لطفا به موارد زیر توجه کنید:

 • در وب‌سایت اداره مهاجرت و در فرم مربوطه، در پاسخ به سؤال «آیا درخواست شما توسط یکی از دفاتر مهاجرت خارج از کانادا رسیدگی شود؟» باید پاسخ دهید «بله».
 • سپس در قسمتی که از شما می‌خواهد «یکی از اداره‌های ویزا را برای بررسی درخواست خود انتخاب کنید»، باید «ترکیه – آنکارا» را انتخاب کنید.

پس از ثبت درخواست، فرم‌های مربوطه را به صورت اینترنتی تکمیل کرده و علت درخواست رسیدگی فوری را توضیح دهید. در شرایط استثنائی که نیاز به سفر فوری به کانادا دارید، مستقیما به آدرس ایمیل اداره ویزا در آنکارا به نشانی ANKRA@international.gc.ca ایمیل بفرستید. مدارک ضمیمه‌ی درخواست باید توسط پیک به اداره ویزا ارسال شود.

به دلیل گسترش ویروس کرونا در کانادا در صورت نیاز به اخذ ویزای توریستی، تحصیلی یا شغلی، برای مسافرت‌های ضروری و فوری به این کشور باید به صورت اینترنتی در وب‌سایت دولت کانادا اقدام کنید.

ایران

کره جنوبی

اتباع دائمی کره جنوبی که نیاز به یک مجوز فوری برای اخذ اقامت دائم کانادا دارند، باید یک فرم را به صورت اینترنتی پر کنند.

به هنگام ثبت درخواست خود لطفا به موارد زیر توجه کنید:

 • در این فرم سؤال خواهد شد «آیا درخواست شما توسط اداره‌ای در خارج از کانادا در حال رسیدگی است؟» شما باید پاسخ دهید «بله».
 • سپس از شما می‌خواهد «اداره ویزا برای بررسی درخواست خود را انتخاب کنید». شما در این قسمت باید «فیلیپین – مانیل» را انتخاب کنید.

پس از درخواست، فرم مربوطه را پر کرده و وضعیت خود را برای رسیدگی فوری توضیح دهید. در مواردی که باید به صورت فوری به کانادا سفر کنید، مستقیماً به ایمیل اداره ویزا در مانیل به نشانی  MANILIMMIGRATION@international.gc.ca، ایمیل بفرستید. مدارک ضمیمه‌ی درخواست باید توسط پیک به اداره ویزا ارسال شود.

فراموش نکنید که به دلیل گسترش ویروس کرونا در کانادا در صورت نیاز به ویزای گردشگری، تحصیلی یا شغلی برای مسافرت‌های ضروری به کانادا، باید به صورت اینترنتی در صفحه وب‌سایت دولت کانادا اقدام کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *