چگونگی مواجهه با استرس‌های زندگی دانشجویی در کشوری جدید

استرس زندگی دانشجویی

تا به حال استرس زندگی دانشجویی را تجربه کرده‌اید؟ واقعیت این است که زندگی دانشجویی حتی برای دانشجویان بومی یک کشور هم ممکن است پر از استرس باشد. به این ترتیب، شرایط سفر و زندگی در کشوری جدید، استرسی بیشتر را برای دانشجویان خارجی به وجود می‌آورد. این مسئله برای تطبیق‌پذیری با کشور جدید رخ می‌دهد. شما به عنوان یک دانشجوی خارجی در حال تجربه یک فرهنگ جدید هستید و احتمالا باید به یادگیری زبانی جدید هم بپردازید.

بیشتر دانشجویان خارجی تا این مرحله از زندگی هرگز خانه را ترک نکرده‌اند. این مسئله‌ای است که ممکن است ترسناک به نظر برسد. در این شرایط ممکن است دچار احساس غربت و حتی بیماری معروف “Homesick” شوید. شما باید برای تطبیق‌پذیری با شرایط محیطی به تلاش و مبارزه بپردازید. باید به خاطر داشته باشید که استرس موجود در این زندگی دانشجویی اتفاقی عادی است. با این حال، نکته خوشحال‌کننده این است که برخی نکات برای مواجهه با استرس زندگی دانشجویی در کشور کانادا وجود دارد. در این مطلب به این موارد می‌پردازیم.

استرس زندگی دانشجویی

دفاتر بین المللی

بیشتر مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها دارای یک دفتر دانشجویان بین المللی (خارجی) در محوطه دانشگاه هستند. وظیفه اصلی این دفاتر بین‌المللی، کمک به دانشجویان خارجی و پاسخگویی به سوالات احتمالی درباره دانشگاه، دوره تحصیلی و زندگی در کشوری جدید است. به احتمال قوی، با شروع زندگی دانشجویی در کشوری جدید، با بسیاری از سوالات مواجه خواهید شد. بنابراین، دفاتر بین‌المللی مکانی عالی برای برقراری اولین ارتباط در این زمینه هستند تا از استرس زندگی دانشجویی شما بکاهند. علاوه بر این، مسئولین این دفاتر تلاش می‌کنند تا شما احساس راحتی بیشتری در محیط جدید داشته باشید. کارکنان دفاتر، هم در بُعد تحصیلی و هم در بُعد زندگی شخصی برای به دست آوردن تجربه‌ای موفق به کمک شما خواهند آمد.

مشاوره با دکتر

ارتباط با دانشجویان

نکته بعدی این است که احتمال دارد گروه‌هایی دانشجویی برای کمک به دانشجویان خارجی وجود داشته باشد تا آن‌ها بتوانند به راحتی با شرایط زندگی جدید خود در کانادا مواجه شوند. این مسئله باعث می‌شود فرصتی فراهم شود تا بتوانید با اشخاصی جدید در دانشگاه آشنا شوید. این موضوع قطعا به شما در کاهش استرس زندگی دانشجویی کمک خواهد کرد.

علاوه بر این، صحبت با یک دانشجو باعث می‌شود بتوانید از مانع زبان جدید نیز عبور کنید و در گفتگو به زبان انگلیسی با دیگر دانشجویان راحت‌تر باشید. همچنین، این شانس وجود دارد که با دانشجویانی ارتباط برقرار کنید که زبان مادری آن‌ها هم غیرانگلیسی است و همان احساسی را دارند که شما تجربه می‌کنید. ملاقات با دانشجویانی که مشکلاتی نظیر مسائل شما را دارند، به شما این حس واقعی را القا می‌کند که شما تنها کسی نیستید که به خاطر زندگی دانشجویی در محیطی جدید دچار احساس ناراحتی هستید.

شناختن دیگر همکلاسی‌ها همیشه خوب است. در نهایت، شاید برخی از بهترین دوستان شما از همان افرادی باشند که در یک کلاس با هم بوده‌اید. دانشگاه‌ها معمولا دارای محوطه‌های مشترک زیادی هستند که می‌توانند مکان‌هایی فوق‌العاده برای آشنایی با افراد جدید باشند.

علاوه بر این، رفتن به دانشگاه یا شرکت در رویدادهای اجتماعی نیز روشی عالی برای ارتباط برقرار کردن با مردم به شمار می‌رود. این کار فرصت خوبی را به وجود می‌آورد تا با فرهنگ کشور جدیدی که اکنون در آن زندگی می‌کنید، بیشتر آشنا شده و درگیر آن شوید. زمانی که با دانشجویان دیگر شروع به صحبت می‌کنید یا وارد رویدادها و مراسم‌های اجتماعی می‌شوید، کم کم به عنوان یک دانشجوی خارجی در یک محیط جدید، احساس راحتی پیدا خواهید کرد.

دوستان دانشگاه

درخواست کمک برای حل مشکلات تحصیلی

در برخی مواقع چندان اهمیتی ندارد که چقدر سخت‌کوش هستید. به هر حال، ممکن است مشکلاتی در انجام وظایف کالج و پروژه‌های تحصیلی خود پیدا کنید. احتمال دارد پروژه‌هایی که به مهارت‌های بالای زبان انگلیسی نیاز دارند، به یک مبارزه برای دانشجویان تازه وارد در کانادا تبدیل شوند. این شرایط می‌تواند بسیار استرس‌زا باشد. اگر در مورد کارهای تحصیلی دچار احساس استرس شده‌اید، با اساتید خود صحبت کنید. بیشتر اساتید تمایل دارند به دانشجویان خود برای رسیدن به موفقیت تحصیلی کمک کنند. در کانادا و به طور کلی در آمریکای شمالی بسیار رایج است که دانشجویان از اساتید و دیگر دانشجویان برای انجام تکالیف تحصیلی درخواست کمک کنند. بنابراین، از درخواست کمک نهراسید. اگر دچار مشکل یا نگرانی شده‌اید، کمک بخواهید!

کمک گرفتن از دوستان

به نقاط مختلف شهر سفر کنید

قرار گرفتن در یک محیط غریبه برای زندگی دانشجویی ممکن است وحشت‌آور به نظر برسد. بنابراین، تلاش کنید شهر جدید محل زندگی فعلی خود را بشناسید. پس از این که در محیط اطراف خود گشت و گذار کردید، احساس راحتی بیشتری پیدا خواهید کرد. به طور کلی شناخت محیط به شما کمک می‌کند تا از استرس زندگی دانشجویی تان کاسته شود. بسیاری از کالج ها و دانشگاه ها در مناطقی زیبا قرار گرفته‌اند. چه دلیلی وجود دارد تا بخشی از اوقات فراغت خود را صرف کشف شهر و شناخت مناطق اطراف خودتان نکنید؟ بازدید از منطقه مرکز شهر یک ایده بسیار خوب است.

معمولا رستوران‌ها و فروشگاه‌هایی در مرکز شهرها برای مراجعه مردم وجود دارد. این امکان برای شما وجود دارد که از همکلاسی‌های خودتان در مورد کارهایی که علاقه دارند در شهر انجام دهند، سوال کنید. به این ترتیب، می‌توانید فرهنگی جدید را تجربه کنید و با افرادی جدید نیز آشنا شوید.

استرس زندگی دانشجویی

مشکلات مالی خود را حل کنید

یکی دیگر از موضوعاتی که باعث افزایش استرس زندگی دانشجویی می‌شود مشکلات مالی است. همه ما اطلاع داریم که تحصیل در کشور خارجی بسیار گران است. با این حال، آیا می‌دانید در حالی که دانشجوی تمام‌وقت هستید، می‌توانید یک کار پاره‌وقت هم داشته باشید؟ در کانادا شما این فرصت را دارید که تا 20 ساعت در هفته درون محوطه دانشگاه یا خارج از آن مشغول به کار شوید.

با انجام کارهای پاره‌وقت در زمان تحصیل در خارج از کشور می‌توانید حامی خودتان باشید. دریافت مقداری پول به خاطر انجام کار پاره‌وقت (اضافه بر آن‌چه که داشتید) باعث کاهش استرسی می‌شود که ممکن است برای پرداخت هزینه‌های تحصیلی به وجود آید. علاوه بر این، کار کردن این امکان را هم فراهم می‌آورد تا مهارت‌های خود را برای زندگی جدید بالا ببرید. این مهارت‌ها می‌توانند در مشاغل آینده شما هم مورد استفاده قرار گیرند. همچنین، در این مشاغل پاره‌وقت با افراد جدیدی آشنا می‌شوید و در محیط آن‌ها می‌توانید فرهنگ جدید را تجربه کنید.

استرس زندگی دانشجویی

نتیجه گیری

در بالا نکات مهمی برای مواجهه با استرس زندگی دانشجویی در کشور کانادا عنوان شد. اما باید بدانید تبدیل شدن به یک دانشجوی بین‌المللی و زندگی دانشجویی آن می‌تواند به یک چالش تبدیل شود. با این حال، فقط این را به خاطر داشته باشید که تطبیق‌پذیری با محیط جدید نیازمند گذشت زمان است. ممکن است کمی طول بکشد تا به عنوان یک دانشجوی خارجی در کانادا احساس راحتی کنید. به خودتان این فرصت را بدهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *