طبیعت بکر بریتیش کلمبیا کانادا

طبیعت بکر بریتیش کلمبیا

مناظر وحشی و طبیعت بکر بریتیش کلمبیا را می‌توان ویژگی مهم و مشهور این ایالت کانادا به شمار آورد. این ایالت، ایالتی پهناور است که بیش از دو سوم مساحت آن را جنگل‌های پر بارش، کوه‌ها و خط ساحلی دست نخورده تشکیل می‌دهد. طبیعت بکر بریتیش کلمبیا علاوه بر دست نخورده بودن، دارای تنوع کم نظیری هم هست. در این طبیعت از صحرای خشک تا جنگل‌های پر بارش پوشیده از گل‌سنگ؛ از قله‌های پوشیده شده از برف تا دشت‌های وسیع سرسبز را می‌توانید مشاهده کنید.

طبیعت بکر بریتیش کلمبیا

تنوع موجودات زنده نیز در این ایالت به همان گستردگی طبیعت آن است. با ماجراجویی در طبیعت بکر بریتیش کلمبیا به احتمال زیاد می‌توانید حیواناتی نظیر خرس سیاه، گوزن شمالی یا گوزن کاریبو (Caribou)، گوزن آمریکای شمالی یا گوزن موس (Moose)، گوسفندهای آمریکای شمالی یا بیگ هورن (Bighorn sheep)، نهنگ قاتل یا نهنگ اورکا (Orca)، حواصیل آبی (Blue heron)، جغد حفار یا جغد سوراخ نشین (Burrowing owl) و عقاب سر سفید یا عقاب گَر (Bald eagle) را ببینید. در این مطلب به برخی از مهیج‌ترین تفریحات برای طبیعت‌گردی در ایالت بریتیش کلمبیا کانادا می‌پردازیم.

گوزن آمریکای شمالی یا گوزن موس - Moose

طبیعت بکر بریتیش کلمبیا در کوه‌های راکی

از طریق کوهنوردی با هلی‌کوپتر (Heli-hike) یا اسکی بک کانتری (Backcountry Ski: سبکی از اسکی که تلفیقی از اسکی تورینگ و اسکی فری راید است) می‌توانید به مناطقی از کوه‌های راکی بروید که کمتر بازدیدکننده‌ای دارد. از جمله این مناطق می‌توان به دریاچه جادویی “الیزابت” (Elizabeth Lake) در دامنه “کوه اسینیبوین” (Mt. Assiniboine) اشاره کرد.

البته برای گشت و گذار در طبیعت بکر بریتیش کلمبیا می‌توانید انتخابی داشته باشید که هزینه آن بسیار مناسب‌تر باشد: در مرکز تفریحی اسکی “فرنی آلپاین ریزورت” (Fernie Alpine Resort) می‌توانید از تله سیژ (Chairlift) استفاده کنید. با نشستن بر روی یکی از صندلی‌های تله سیژ این مرکز، به سمت “پولار پیک رایج واک” (Polar Peak Ridge Walk) می‌روید. این تله سیژ در امتداد “لیزارد رنج” (Lizard Range) حرکت می‌کند. به این ترتیب، می‌توانید از تماشای پانوراماهای دیدنی با ارتفاعی تا 2,100 متر لذت ببرید.

طبیعت بکر بریتیش کلمبیا

یکی دیگر از مناطق خارق‌العاده این کوهستان‌ها، مسیر “دریاچه‌های کوهستانی” یا “مانتین لیکز” (Mountain Lakes Trail) است. این مسیر با نام مسیر “هایکو” (Heiko’s Trail) نیز شناخته می‌شود. در این منطقه مواردی نظیر اقامتگاه، مسیر رفت و برگشتی از میان مراتع به طول 21 کیلومتر، غارهای عظیم سنگ آهکی، دیواره‌هایی صخره‌ای، دره‌ها و آبشارها وجود دارد. البته، دسترسی به این منطقه را می‌توان “بسیار دشوار” نامید. با این حال، لذت بازدید از آن حتما ارزش این سختی را خواهد داشت.

به کمپی در سرزمین رام نشده مسکووا-کچیکا بروید

یکی از سرزمین‌های طبیعت بکر بریتیش کلمبیا در دورترین بخش‌های شمال کشور کانادا قرار دارد. این سرزمین، منطقه‌ای رام نشده به نام “مسکووا-کچیکا” (Muskwa-Kechika) است. این منطقه مهم بین‌المللی در حدود 6.4 ميليون هكتار مساحت دارد. به این ترتیب، مسکووا-کچیکا يكي از بزرگ‌ترين مناطق آمريكاي شمالي به شمار می‌آید.

این مکان به دلایل زیادی از جمله بهره‌مندی از تنوع زیستی، تالاب‌ها و یخچال‌های طبیعی، دیواره‌ها و ستون‌های طبیعی غیرعادی، کوه‌های پر چین و چروک، چشمه‌های آب گرم و آبشارها شهرت یافته است. سرزمین مسکووا-کچیکا شباهت‌هایی به دشت “سرنگتی” (Serengeti) دارد. سرنگتی، دشتی مشهور در شرق آفریقا است که از شمال تانزانیا تا جنوب غربی کنیا را پوشش می‌دهد. از جانوران بومی مسکووا-کچیکا می‌توان به گوزن آمریکای شمالی یا گوزن موس (Moose)، گوزن واپیتی یا اِلک (Elk) و بز کوهی اشاره کرد.

طبیعت بکر بریتیش کلمبیا

بهترین راه برای بازدید از سرزمین مسکووا-کچیکا (یا حداقل بخشی از آن)، اسب سواری تحت هدایت مربیان تور است. این سفر را می‌توان یک ماجراجویی فوق‌العاده در طبیعت بکر بریتیش کلمبیا به شمار آورد که برای یک عمر از به یاد آوردن آن لذت خواهید برد.

در نزدیکی اسمیترز به قایق‌سواری و رودگَردی بپردازید

بدون دلیل نیست که آب‌های کم عمق معروف “بابین” (Babine) به عنوان “رودخانه گریزلی‌ها” (River of the grizzlies) نامیده می‌شود. می‌توانید شش روز با قایق به رودگردی بپردازید تا به نقطه ماهیگیری عقابهای سر سفید و خرس‌های گریزلی برسید که در آن ماهی سالمون شکار می‌کنند. این‌جا بسیار شبیه به یک سلف سرویس معمولی خرس‌ها است! بزرگ‌ترین ماهی قزل آلای رنگین کمانی وحشی و ماهی آزاد آمریکای شمالی موسوم به ماهی “استیل هد” (Steelhead) را در این منطقه خواهید یافت.

رودخانه Babine در طبیعت بکر بریتیش کلمبیا

رودخانه مركزی ایالت بریتیش کلمبیا یکی از انشعاب‌های رودخانه اسکینا (Skeena River) است. این رودخانه به خاطر داشتن تنگه‌هایی باریك و سواحلی جنگلی با درختان نسبتا انبوه شهرت دارد. همچنین، این منطقه به عنوان یکی از دست نخورده‌ترین مناطق از طبیعت بکر بریتیش کلمبیا شناخته می‌شود. رفتن به این مکان به خاطر فاصله دور آن نیاز به زمان دارد و فصل این ماجراجویی نیز کوتاه است. در نتیجه، باید برای لذت بردن از این سفر حتما برنامه‌ریزی خوبی کرده باشید.

به دیدن جنگل بکر و دست نخورده خرس بزرگ بروید

“رابرت اف. کندی جونیور” (Robert F. Kennedy, Jr.) یکی از مشهورترین فعالان محیط زیست آمریکایی است که نویسنده، مجری رادیو و وکیل متخصص در زمینه حقوق محیط زیست نیز هست. او جنگل خرس بزرگ یا “جنگل گریت بیر” (Great Bear Rainforest) در ساحل بریتیش کلمبیا را “آخرین جنگل بزرگ باشكوه باقیمانده در آمریكای شمالی” نامیده است. به جرات می‌توان گفت که این جنگل یکی از منحصربه‌فرد ترین مناطق طبیعت بکر بریتیش کلمبیا است.

حتی تصور 6.4 میلیون هكتار از جنگل‌های معتدل و پربارش ساحلی با تنوع زیستی فراوان در محیطی بکر و دست نخورده نیز انسان را به هیجان می‌آورد. این جنگل همانند مناطق استوایی با پوشش سروها و صنوبرهای کهنی که ارتفاعی در حد ساختمان‌های 20 طبقه دارند، به رنگ سبز زمردی درآمده است. وجود آبراه‌ها، زمین‌های سرسبز، سرخس‌ها و گل‌سنگ‌ها، گرگ‌ها و خرس اسپریت (Spirit bear که گونه کمیاب آن به نام کرمود یا Kermode در این جنگل دیده می‌شود)، زیبایی جنگل خرس بزرگ را چند برابر می‌کند.

جنگل بکر و دست نخورده خرس بزرگ

به این مکان شگفت‌انگیز از طبیعت بکر بریتیش کلمبیا بروید و با موجودات وحشی و فرهنگ بومی آن آشنا شوید. تورهای شرکت “مپل لیف ادونچرز” (Maple Leaf Adventures) انتخاب خوبی برای این کار است. این تورها با کشتی بادبانی، قایق دو بدنه کاتاماران (Catamaran) و قایق یدک‌کش (Tugboat) برگزار می‌شود. از این طریق می‌توانید در فصول گردشگری به تماشای خرس‌ها، گرگ‌ها و نهنگ‌ها بپردازید. همچنین، در بخشی از این تورها با پیاده‌روی در طبیعت فوق‌العاده جنگل خرس بزرگ، از دهکده‌های بومی این منطقه نیز بازدید خواهید داشت.

کشتی بادبانی در فصول تابستان و پاییز به سرعت رزرو می‌شود. با این حال، ممکن است بتوانید در فصل بهار از گردش در طبیعت بکر بریتیش کلمبیا با این کشتی زیبا لذت بیشتری ببرید.

از پیاده‌روی و شرکت در جشن برداشت محصول اوسویوس لذت ببرید

“اوسویوس” (Osoyoos) تنها صحرای کشور کانادا و از مناطق شناخته شده در طبیعت بکر بریتیش کلمبیا است. این صحرا در ایالتی قرار دارد که به خاطر مناطق همیشه سرسبز و قله‌های سبز خود معروف است. شهر کوچک اوسویوس در کنار “اوکاناگان ولی” (Okanagan Valley) قرار گرفته است.

این شهر گرم و خشک به طور میانگین در هر سال نزدیک به 2,000 ساعت آفتابی را تجربه می‌کند. با یک پیاده‌روی تحت هدایت راه‌بلدان، می‌توانید از عطر و بوی این فضا و پا گذاشتن به پوشش لطیف این صحرا لذت فراوانی ببرید.

صحرای اوسویوس

در فصل بهار می‌توانید شاهد شکوفه دادن درختان تاک در بخش‌هایی از اوسویوس باشید. آب و هوای این منطقه در فصل پاییز، آب و هوایی نیمه‌ابری – آفتابی است. با این حال، هوا در این فصل چندان گرم نیست. در صورت تمایل می‌توانید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که در یکی از جشن‌های برداشت محصول این منطقه حضور داشته باشید.

پیشنهاد می‌کنیم برای اقامت در این منطقه، هتل NK’MIP Resort را انتخاب کنید. این هتل متعلق به نخستین بومیان این صحرا است. در مرکز فرهنگی صحرایی NK’MIP (NK’MIP Desert Cultural Centre) نیز می‌توانید در مورد تاریخ بومی، اکولوژی صحرای اوسویوس و حیوانات وحشی آن، نکات زیادی را از طبیعت بکر بریتیش کلمبیا بیاموزید.

در خط ساحلی به سفر جاده‌ای بپردازید

در خط ساحلی موسوم به “مسیر دایره‌ای ساحلی” یا Coastal Circle Route پیرامون جزیره ونکوور و “ساحل سانشاین” (Sunshine Coast) به مسافرت بروید. در طی این سفر زمان‌هایی توقف کنید تا از کایاک سواری، ماهیگیری یا تماشای نهنگ لذت ببرید.

با این همه، بخش دریایی این سفر 564 کیلومتری در دل طبیعت بکر بریتیش کلمبیا ، تنها یکی از بخش‌های برجسته و لذت‌بخش آن است. این ساحل برای هنرمندان و طرفداران صنایع دستی، کشاورزان و علاقه‌مندان به غذای این منطقه جذابیت فراوانی دارد. بنابراین، حتما به مسیرهای فرعی که به شهرهای کوچک منتهی می‌شود نیز سری بزنید: به دیدن کتاب‌ها در “سیدنی” (Sidney) بروید. در باغ‌های معروف “بوتچارت گاردنز” (Butchart Gardens) در خلیج “برنت وود” (Brentwood Bay) قدم بزنید. محصولات شبه جزیره “سانیچ” (Saanich Peninsula) را بچشید. با عبور از مسیر “اله” (Ale Trail)، از موزه‌ها و گالری‌های “ویکتوریا” (Victoria) بازدید کنید.

مسیر دایره‌ای ساحلی

برخی از دیگر جذابیت‌های برجسته این مسیر شامل صدف‌های تازه، کنده‌کاری‌ و صنایع دستی بومیان منطقه، پیک نیک‌های ساحلی، پیاده‌روی در ساحل، شرکت در جشنواره‌های اجتماعی و بازار کشاورزان می‌شود. برای این ماجراجویی حداقل سه روز وقت بگذارید؛ هرچند که بهترین حالت، اختصاص زمان یک هفته‌ای است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *