پذیرش بیش از یک میلیون مهاجر جدید در کانادا، بین سال‌های 2020 تا 2022

سیستم مهاجرت به کانادا

مارکو مندچینو رئیس اداره مهاجرت کانادا، در اولین سخنرانی مهم خود بعد از انتصاب در نوامبر 2019، نکات مهمی را درمورد سیستم مهاجرت به کانادا تشریح کرد.

مندیچینو در نخستین سخنرانی خود به عنوان رئیس اداره مهاجران، پناهندگان و شهروندان، به تشریح چشم‌انداز آینده سیستم مهاجرت به کانادا پرداخت. مندچینو پس از انتخاب مجدد حزب لیبرال در ماه اکتبر، برای دومین دوره پیاپی به این سمت منصوب شده است. او هم اکنون در حال پیگیری سیستم مهاجرت به کانادا است. سیستمی که توسط دولت، به عنوان مأموریت او در این سمت تعیین شده است.

ایراد سخنرانی با موضوع «چشم‌انداز آینده»، یک سنت دیرینه در بین مدیران اداره مهاجرت کانادا است. آن‌ها در این سخنرانی، اهداف و برنامه‌های دولت را در این زمینه تشریح می‌کنند. ترسیم چشم‌انداز تغییرات سیستم مهاجرت به کانادا نیز از دیگر مباحث مهم در این سخنرانی‌ها است.

سیستم مهاجرت به کانادا

نگاه دولت کانادا به پذیرش مهاجران در سطح کلان

سخنرانی مندنیچو نیز تفاوتی با سخنرانی‌های قبلی نداشت. مندچینو با بیان این نکته که آینده کانادا به مهاجرت بستگی دارد، سخنان خود را آغاز کرد. او در ادامه سخنان خود، روی اهمیت جذب شهروندان جدید برای رونق اقتصادی کانادا تأکید کرد.

به نظر مندچینو اجرای این سیستم، به دلیل واقعیت‌های جمعیتی کانادا ضروری است. کانادایی‌ها نیز مانند سایر کشورهای در حال پیری، با وجود نرخ تولد پایین، امید به زندگی طولانی دارند. بیشتر این مشکلات به دلیل عدم تمایل ساکنان کانادا برای فرزندآوری، به وجود آمده است.

این مسئله، فشار زیادی به وضعیت اقتصادی کانادا وارد می‌کند. کمبود کارگر به ویژه در بخش مراقبت‌های بهداشتی، مشکلات زیادی را برای دولت ایجاد کرده است. از طرف دیگر، افزایش سهم سالمندان از جمعیت کلی کشور، هزینه‌های زیادی را در بخش بهداشت و درمان به دولت تحمیل می‌کند.

از نظر مندچینو بهترین راه‌حل این مشکل، بهبود سیستم مهاجرت به کانادا و پذیرش مهاجران است. امروزه، حدود 80% رشد جمعیت کانادا ناشی از مهاجرت است. بر اساس تخمین‌های صورت گرفته، این میزان تا سال 2030 به 100% می‌رسد.

مندچینو در ادامه، به پذیرش بیش از یک میلیون مهاجر جدید طی سه سال آینده اشاره کرد. او خاطر نشان کرد، برنامه سطوح مهاجرت 2020 – 2022 را در ماه مارس به طور رسمی اعلام خواهد کرد.

سیستم مهاجرت به کانادا

راهکارهای کانادا برای بهبود روشهای مهاجرت در سالهای اخیر

برنامه ورود سریع (Express Entry) پرچمدار سیستم مهاجرت به کانادا است. این برنامه از زمان راه‌اندازی در سال 2015 تاکنون، عملکرد بسیار موفقی داشته است.

علاوه بر این، برنامه‌هایی مانند جریان استعداد جهانی (Global Talent Stream) و هدایت مهاجرت به آتلانتیک (Atlantic Immigration Pilot) نیز در جهت حمایت از اقتصاد کانادا اهمیت داشته‌اند.

با این وجود، هنوز هم در زمینه ارتقاء مزایای مهاجرت به جوامع و شهرهای کوچک‌تر کشور، احساس نیاز می‌شود. به همین دلیل دولت فدرال برنامه مهاجرت روستایی و شمالی (Rural and Northern Immigration Pilot) را در سال 2019 راه‌اندازی کرد.

برنامه انتخاب شهرداری (MNP) (The Municipal Nominee Program) ابتکار دیگری است که دولت فدرال برای کمک به رشد اقتصادی در سراسر کشور دنبال خواهد کرد. وزیر امور خارجه کانادا از انجام مشاوره‌های مختلف درمورد مشکلات این برنامه خبر داد. دولت از بازخوردهای ذی‌نفعان این برنامه، درمورد چگونگی اصلاح MNP استقبال می‌کند.

مندچینو از همه حضار در جلسه سخنرانی خود خواست، از اراده ملی برای افزایش میزان مهاجرت به کانادا حمایت کنند. او به تقدیر از سیستم مهاجرت به کانادا ، توسط OECD، به عنوان یک استاندارد بین‌المللی در زمینه نحوه مدیریت مؤثر سیستم‌های مهاجرتی اشاره کرد.

وی با بیان این مسئله که کانادا بر اساس قدرت مهاجرت پیشرفت کرده است، سخنان خود را جمع‌بندی کرد.

استقبال از مهاجران به رشد بازار کار، حمایت از مشاغل مختلف و اطمینان از تبدیل شدن کانادا به بهترین کشور جهان کمک خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *