چرا سیستم مهاجرت به کانادا بالاتر از بقیه کشورها است؟

مهاجرت به کانادا

کانادا به دلیل سیاست‌های مؤثر در جهت منافع عمومی، الگوی مهاجرت محسوب می‌شود.

تأثیرات اقتصادی منفی رشد جمعیت سالخوردگان و نرخ پایین زاد و ولد، کشورهای بسیاری در جهان غرب، از جمله ژاپن، آلمان، استرالیا یا اتریش را به افزایش مهاجرپذیری ترغیب کرده است. در کانادا نیز برنامه‌های مختلفی به این منظور طرح‌ریزی شده تا روند مهاجرت به کانادا را تسهیل کند.

با این حال در سال‌های اخیر، موجی از احساسات مهاجرستیزی در اکثر کشورهای غربی رواج یافته است. این نگرانی وجود دارد که استقبال از مهاجران به اقتصاد کشور آسیب برساند، زیرا افراد تازه وارد ممکن است مشاغل کارگران محلی را تصاحب کنند. نگرانی دیگر این است که مهاجران، بیش از حد به خدمات اجتماعی تکیه می‌کنند. همچنین مهاجرانی که از کشورهای بخصوصی وارد می‌شوند، ممکن است ارزش‌هایی داشته باشند که با ارزش‌های غربی ناسازگار باشد و از این رو یک تهدید فرهنگی محسوب می‌شوند. ضمن اینکه مهاجرت نامنظم و بی‌حساب می‌تواند به برخی نگرانی‌های امنیتی نیز دامن بزند.

شهر ادمونتون کانادا

80 درصد کانادایی‌ها معتقدند مهاجرت به نفع اقتصاد آن‌ها است

چنین نگرانی‌هایی در کانادا نیز وجود دارد. با این حال، بررسی‌های عمومی نشان می‌دهد کانادایی‌ها تا حد زیادی از مهاجرت حمایت می‌کنند. طبق تحقیقات انجام شده توسط مؤسسه آمارگیری محیطی ، 80 درصد کانادایی‌ها موافق هستند که مهاجرت به کشور کانادا برای اقتصاد آن‌ها مفید است.

وقتی دیدگاه کانادایی‌ها را درمورد میزان مهاجرپذیری این کشور جویا شوید، اکثر آن‌ها می‌گویند بهتر است مهاجرپذیری در همین سطح باقی مانده یا حتی کاهش یابد. البته باید گفت چنین دیدگاهی در هنگام انتخابات کمرنگ می‌شود. در جریان انتخابات فدرال سال 2019، بزرگترین احزاب این کشور، وعده مهاجرپذیری بیشتری دادند. مانور انتخاباتی روی مسئله مهاجرت به کانادا ، تابعی از چهار عامل بود.

مهاجرت به کانادا

چهار دلیل که مشخص می‌کند چرا کانادا الگوی مهاجرپذیری است

حمایت از مهاجرت در کانادا به این عوامل بستگی دارد: تاریخ، جغرافیا، سیاست و دانش سیاسی.

تاریخ کانادا

مهاجرت به کشور کانادا از سابقه تاریخیِ طولانی برخوردار است. به غیر از مردم بومی کشور، اکثر کانادایی‌ها، مهاجران یا نوادگان مهاجران هستند. کانادا توانسته است افراد مختلفی را، با زمینه‌های فرهنگی متفاوت پذیرش کند. البته همیشه هم این‌طور نبوده است. در گذشته کانادا نیز دوره‌هایی از افزایش تعصب و مهاجرستیزی را پشت سر گذاشته است. با این حال کانادا از پایان جنگ جهانی دوم به بعد، درهای خود را به روی مهاجران گشوده و امروز، یکی از چند فرهنگی‌ترین جوامع جهان محسوب می‌شود.

جغرافیای کانادا

جغرافیا نیز سیستم مهاجرت به کانادا را تقویت کرده است. برخلاف ایالات متحده، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سایر کشورهای غربی که دائماً شاهد جریان غیرقانونی مهاجرت هستند، کانادا از نظر جغرافیایی کاملاً ایزوله است.  این ویژگی بدان معناست که می‌تواند کنترل دقیقی روی افرادی داشته باشد که وارد خاک این کشور می‌شوند.

البته مهاجرت نامنظم و بی‌حساب به این کشور نیز در سال‌های اخیر افزایش یافته است. همین مسئله، اعتماد عمومی را نسبت به سیستم مهاجرت به کشور کانادا تا حدی تضعیف کرده است. اما یک باور عمومی در کانادا وجود دارد مبنی بر این‌که سیستم مهاجرت به کانادا کاملاً تحت کنترل است. این باور، نگرانی‌های مهاجران در زمینه خطرات امنیتی و مالی را کاهش می‌دهد.

بریتیش کلمبیا

سیاست

سیاست عمومی خوب، اصلی‌ترین دلیل حمایت کانادایی‌ها از مهاجرت است. کانادا مدت‌ها است که با تعیین سیاست‌های مؤثر و اصلاح آن‌ها در صورت لزوم، شهری درخشان بر روی تپه‌ای زیبا ساخته که با تمام قدرت در خدمت منافع عمومی است. این کشور بیش از 80 مسیر اقتصادی را طی می‌کند تا مهاجران با مهارت‌های مختلف بتوانند از اقتصاد آن بهره‌مند شوند.

کانادا همچنین بیش از هر کشور دیگری در جهان در زمینه خدمات مربوط به اسکان مهاجران و پشتیبانی از اشتغال آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند (بیش از 5/1 میلیارد دلار در سال). درنتیجه می‌تواند به تازه‌واردان برای مشارکت در بخش‌های اقتصادی و اجتماعی کمک کند.

دانش سیاسی

چهارمین دلیلی که سیستم مهاجرت به کانادا را بالاتر از کشورهای دیگر قرار می‌دهد، سیاست این کشور است. بیش از 20 درصد کانادایی‌ها، از مهاجران نسل اول هستند. با این حال مهاجران، چه از نسل اول باشند، چه از نسل دوم یا سوم، تمایل دارند در بزرگترین شهرهای کانادا، از جمله تورنتو، مونترال، کلگری و ونکوور ساکن شوند. احزاب سیاسی اگر می‌خواهند فرصت تشکیل دولت را پیدا کنند، باید بیشتر مهاجران را به چنین شهرهای پر رأیی جلب کنند.

از آن‌جا که استقبال کانادا از مهاجران روز به روز بیشتر می‌شود، سهم جمعیت مهاجر این کشور در انتخابات رو به رشد خواهد بود. همین مسئله منجر به افزایش نقش و تأثیر رأی‎‌دهندگان مهاجر، در افزایش انگیزه‌های احزاب سیاسی برای حمایت از مهاجران و مقابله با تفکرات ضدمهاجری در مبارزات انتخابی است.

جاستین ترودو - نخست وزیر کانادا

کانادا چطور می‌تواند بالاتر از سایرین باقی بماند؟

قضیه مهاجرت به کشور کانادا عمدتاً موضوع مثبتی است، اما نباید از این واقعیت غافل شویم که اعتماد عمومی به مهاجرت همیشه موضوع ظریفی بوده است. بنابراین، کانادا نباید در این زمینه سستی کند. باید همچنان به تعیین راه‌های ارتقاء سطح زندگی کانادایی‌ها و مهاجران، و اطمینان از استحکام مرزهای خود بپردازد. بهبود سیاست‌های مهاجرت به کانادا نیز باعث می‌شود مهاجرت، همچنان در خدمت منافع عمومی آن باقی بماند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *