معرفی استان ها و قلمروهای کشور کانادا – بخش دوم

ایالت های کشور کانادا

ایالت های کشور کانادا

همانطور که در بخش اول این مطلب در مورد ایالت های کشور کانادا صحبت کردیم، کانادا به ۱۰ استان و ۳ ناحیه یا قلمرو تقسیم شده‌ است. استان‌ها در مجموع استقلال زیادی از دولت مرکزی دارند، اما، درجهٔ این آزادی عمل در نزد قلمروها کمتر است. مهم‌ترین استان از لحاظ اقتصادی و سیاسی استان انتاریو می‌باشد که شهرهای تورنتو و اتاوا در آن قرار دارند. کِبـِک، آلبرتا، بریتیش کلمبیا، منیتوبا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نووااسکوشیا، انتاریو، جزیرهٔ پرنس ادوارد و ساسکاچوان استان‌های این کشور هستند. ۳ قلمروی آن نیز نوناووت، قلمروهای شمال غرب و یوکان است. در این مطلب نیز به توضیح چهار استان آلبرتا، مانیتوبا، ساسکاچوان و نیوبرانزویک می‌پردازیم.

ایالت آلبرتا (Alberta)

مرکز: ادمونتون (Edmonton)

ایالت آلبرتا یک گل رسمی دارد: رز وحشی. شعار این استان نیز “Fortis et Libre” به معنی “قوی و آزاد” است. هر دوی این موارد نشان‌دهنده نگرش مستقل بسیاری از ساکنین آلبرتا است.

آلبرتا نیز یکی دیگر از ایالت های کشور کانادا است که پس از بریتیش کلمبیا، غربی‌ترین ایالت کانادا است. این ایالت مساحتی بیش از 600,000 کیلومتر مربع دارد. جمعیت آلبرتا نیز در سال 2018 بیش از 4 میلیون و 300 هزار نفر ثبت شده است. ایالت آلبرتا از شرق با ایالت ساسکاچوان، از غرب با کوه‌های راکی و ایالت بریتیش کلمبیا، از شمال با قلمروهای شمال غرب و از جنوب با ایالت مونتانا کشور ایالات متحده هم مرز است.

شهرت ملی این ایالت در میان سایر ایالت های کشور کانادا ، برای تنوع طبیعت آن است، زیرا هم گندم‌زارها و هم مناطق کوهستانی آن برجسته هستند. این مسئله باعث فراوانی ذخایر انرژی، جنگل و کشاورزی شده است که به بالا رفتن سطح رشد و رونق اقتصادی آلبرتا کمک زیادی می‌کند.

شهرهای بزرگ اِدمونتون و کَلگری (Calgary) از جمله مقاصد مهم گردشگران ایالت آلبرتا محسوب می‌شوند. علاوه بر این، پارک ملی بنف (Banff National Park) نیز یکی از محبوب‌ترین مناطق برای گردشگران است. پارک ملی بنف اولین پارک ملی کانادا به شمار می‌آید. این پارک ملی دارای جاذبه‌هایی است که کمتر نظیر آن را می‌توان در دیگر ایالت های کشور کانادا مشاهده نمود. در این میان به برخی از جاذبه‌های آن مانند چشم‌انداز فوق‌العاده از دره‌ها، کوه‌ها، یخچال‌های طبیعی، جنگل‌ها، مراتع و رودخانه‌های زیبا اشاره نمود.

ایالت مانیتوبا (Manitoba)

مرکز: وینیپگ (Winnipeg)

مانیتوبا که از ایالت های کشور کانادا می‌باشد، یکی از سه ایالت بسیار حاصل‌خیز کانادا به شمار می‌رود. این ایالت در مرکز کشور کانادا قرار دارد. ایالت مانیتوبا با ایالت‌های انتاریو، ساسکاچوان و نوناووت هم‌مرز است. این ایالت از شمال به خلیج هادسون و از جنوب به مرزهای ایالات متحده محدود می‌شود.

بیشتر ساکنین ایالت مانیتوبا را برای سال‌هایی طولانی، مردمانی از تبار بریتانیا تشکیل می‌دادند. با این حال، تغییرات رخ داده در مهاجرت و الگوهای مهاجرتی باعث شده است که دیگر هیچ گروه و قومی از نظر عددی بر دیگران غالب نباشد.

یکی از تفریحات شما در مانیتوبا می‌تواند لذت بردن از ساحل دریاچه آن باشد. همچنین، می‌توانید به تماشای باله و ارکستر سمفونی وینیپگ (Royal Winnipeg Ballet and Winnipeg Symphony Orchestra) بنشینید. امکان تماشای مسابقات اسب سواری در آسینیبویا داونز (Assiniboia Downs)، ماهی پرنده و همچنین مهاجرت سالیانه خرس‌های قطبی چرچیل از دیگر جاذبه‌های گردشگری مانیتوبا هستند. علاوه بر این، “باغ بین‌المللی صلح” (International Peace Garden) مانیتوبا، بزرگ‌ترین باغ دنیا است که به صلح جهانی اختصاص داده شده است.

اگر در بین ایالت های کشور کانادا می‌خواهید مانیتوبا را برای سکونت در نظر بگیرید باید بدانید در سال 2018 دارای جمعیتی حدود 1 میلیون و 350 هزار نفر بوده است. نزدیک به 60 درصد از این جمعیت را ساکنین شهر وینیپگ تشکیل می‌دهند. وینیپگ مرکز این ایالت است. شهر براندون (Brandon) نیز دومین شهر بزرگ ایالت مانیتوبا است که در جنوب غربی این ایالت قرار دارد. به نظر می‌رسد نام مونیتابا از عبارت “Manitou bou” به زبان کری (Cree) گرفته شده باشد. این عبارت به معنی “محدوده روح بزرگ” است.

ایالت ساسکاچوان (Saskatchewan)

مرکز: رجینا (Regina)

ساسکاچوان یکی دیگر از ایالت های کشور کانادا بوده و به معنی “سبد نان” کانادا است و به خاطر گندم‌زارها و چمن‌زارهایش شناخته می‌شود. این ایالت در قسمت غربی کشور کانادا واقع شده است. ساسکاچوان با ایالت‌های مانیتوبا، آلبرتا و قلمروهای شمال غرب هم‌مرز است و از جنوب نیز به مرزهای ایالات متحده محدود می‌شود. این ایالت تقریبا شکلی مستطیلی دارد و مساحت آن برابر با 651,900 کیلومتر مربع است.

طبق آمار سال 2018، جمعیت ایالت ساسکاچوان 1 میلیون و 162 هزار نفر است که در بین ایالت های کشور کانادا ، نزدیک به 3 درصد از جمعیت کانادا را تشکیل می‌دهند. قوم‌های گوناگونی در این ایالت ساکن شده‌اند. به همین دلیل است که شعار این ایالت، “قدرت گرفته از سوی ملت‌های مختلف” است. افق بی‌پایان و آسمان‌ زیبای ساسکاچوان باعث می‌شود غروب‌های خارق‌العاده‌ای را در این ایالت شاهد باشیم که بسیار معروف است.

بزرگ‌ترین شهرهای این ایالت، رجینا (Regina) و ساسکاتون (Saskatoon) نام دارند. جمعیت رجینا در حدود 240 هزار نفر و جمعیت ساسکاتون نیز در حدود 260 هزار نفر گزارش شده است.

ایالت ساسکاچوان دارای بزرگ‌ترین منطقه از تپه‌های شنی فعال در کانادا است. تپه‌های شنی آتاباسکا (Athabasca Sand Dunes) در حدود 100 کیلومتر امتداد می‌یابد و طوفان‌های شن غول‌آسایی به ارتفاع 30 متر در آن رخ می‌دهد.

در ایالت ساسکاچوان می‌توانید طیف وسیعی از لذات گوناگون را از مناطق شهری تا بخش‌های روستایی و طبیعت آن تجربه کنید.

ایالت نیوبرانزویک (New Brunswick)

مرکز: فردریکتون (Fredericton)

نیوبرانزویک نیز یکی دیگر از ایالت های کشور کانادا و در شرق آن و در مجاورت دریا است. این ایالت نمونه‌های میراث فرهنگی متنوع و جذابی دارد. ایالت نیوبرانزویک با ایالت‌های نوا اسکوشیا و کبک و همچنین با کشور ایالت متحده هم مرز است. علاوه بر این، نیوبرانزویک از سه طرف توسط آب‌های خلیج سنت لارنس، تنگه نورث آمبرلند و خلیج فاندی محصور شده است. این ایالت تقریبا شکلی مستطیلی دارد و در حدود 322 کیلومتر از شمال به جنوب و 242 کیلومتر از شرق به غرب گسترش یافته است.

سواحل شرقی ایالت نیوبرانزویک از نوع سواحل شنی و دارای آب گرم و شور است. خلیج فاندی بیشترین و وحشی‌ترین جزر و مدهای جهان را دارد. این جزر و مدها گاهی تا 54 فوت (نزدیک به 16.5 متر) ارتفاع پیدا می‌کنند. همین مسئله کمک کرده است تا خط ساحلی دیدنی و جذابی ایجاد شود. روزانه دو مرتبه نزدیک به 200 میلیارد تن آب وارد خلیج می‌شود و سپس آن را ترک می‌کند. این مقدار آب، برابر با آب تمام رودخانه‌های سیاره زمین است!

شاید بخواهید در بین ایالت های کشور کانادا نیوبرانزویک را برای سکونت انتخاب کنید. طبق آمار ثبت شده در سال 2018، جمعیت ایالت نیوبرانزویک برابر با 770,633 نفر است. تقریبا 33 درصد از این جمعیت فرانسوی زبان هستند. علت اصلی این مسئله، جمعیت 500 هزار نفری آکادین (Acadian) است. آکادیا (Acadia) در اصل یکی از مستعمره‌های فرانسه بود که این اتفاق به قرن شانزدهم برمی‌گردد.

از جمله جذابیت‌های ایالت نیوبرانزویک، شرکت در فعالیت‌های ساحلی مانند شنا و تماشای نهنگ‌ها است. علاوه بر این، می‌توانید از مسیرهای پیاده‌روی و کمپ‌های مختلف لذت ببرید، به تماشای حیات وحش بپردازید و از جشنواره‌ها، گالری‌ها و رویدادهای فرهنگی بازدید کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *