چک لیست ورود به دانشگاه های کانادا

ورود به دانشگاه های کانادا

تا به حال فکر کرده‌اید که قبل از ورود به دانشگاه های کانادا و یا هر کشور دیگری چه نکاتی را باید مد نظر قرار دهید؟

به یقین می‌توان گفت که سال اول زندگی و تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان خارجی بسیار سخت است. در این سال باید با زندگی دور از خانه و میهن خود کنار بیایید. علاوه بر این، باید با بسیاری از کارها و هماهنگی‌های اداری نیز مواجه شوید. سخت‌تر این که بسیاری از این موارد حتی پیش از شروع نخستین کلاس شما باید انجام شوند! پیشنهاد می‌کنیم پس از خواندن این مطلب، مقاله‌‌ی تحصیل در خارج از کشور را نیز مطالعه کنید.

شرایط هر کس متفاوت است. با این حال، اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، موارد مشترک مهمی وجود دارد که همه دانشجویان خارجی باید آن‌ها را به خاطر بسپارند. بنابراین، توصیه می‌کنیم این چک لیست برای 10 مورد مهم جهت ورود به دانشگاه های کانادا را دنبال کنید. به این ترتیب، می‌توانید برای شروع سال اول تحصیل در کانادا آماده شوید.

ورود به دانشگاه های کانادا

10- تامین بودجه لازم برای پوشش هزینه‌های زندگی

اولین مورد موجود در چک لیست ما برای ورود به دانشگاه های کانادا ، در نظر گرفتن مکانی برای زندگی است. ضروری است که پیش از عزیمت به کانادا، در مورد تامین یک اقامتگاه امن برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید. مسائل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود توصیه کنیم یافتن محل سکونت خود را به زمان شروع کلاس‌ها یا بعد از آن موکول نکنید. مهمترین مسئله این است که در بیشتر مواقع ماموران مرزی کانادا از شما در مورد محل اقامت سوال می‌کنند. در این شرایط اگر جایی برای زندگی نداشته باشید، آن‌ها می‌توانند از ورود شما به خاک کانادا جلوگیری کنند. به همین دلیل، بسیار مهم است که هنگام ورود به کانادا، اطلاعات کاملی از محل سکونت خود (شامل آدرس) را در اختیار داشته باشید.

علاوه بر این، باید ثابت کنید که از منابع مالی کافی برای پوشش هزینه‌های دوران تحصیل برخوردار هستید. دانشجویان خارجی ساکن در خارج از ایالت کبک باید ثابت کنند که حداقل 10,000 دلار کانادا برای پوشش هزینه‌های زندگی در هر سال از دوران تحصیل را دارند. برای دانشجویان ساکن کبک نیز این رقم معادل 11,000 دلار کانادا خواهد بود. توجه داشته باشید که ارقام ذکر شده علاوه بر هزینه‌ای است که بابت شهریه دانشگاه باید بپردازید. در همین زمینه توصیه می‌کنیم به مقاله هزینه زندگی در کانادا سری بزنید و آن را مطالعه کنید.

ورود به دانشگاه های کانادا

9- تامین بودجه لازم برای شهریه دانشگاه

همان‌گونه که در بخش قبلی از چک لیست ورود به دانشگاه های کانادا گفته شد، باید ثابت کنید که علاوه بر پرداخت هزینه زندگی، توانایی پرداخت شهریه دانشگاه را نیز دارید. البته هزینه شهریه دانشگاه در کشور کانادا مقرون به صرفه‌تر از بسیاری کشورهای دیگر است. با این حال، باز هم باید برای پرداخت شهریه‌ای بین 10,000 تا 30,000 دلار در سال آمادگی لازم را داشته باشید.

در مورد نوع پرداخت شهریه نیز چند گزینه محدود پیش روی شما است. اگر تمایل دارید شهریه دانشگاه خود را از خارج کشور کانادا پرداخت کنید، می‌توانید از طریق پرداخت‌های برون مرزی بانکی یا سفارش حواله پول (به دلار کانادا) اقدام کنید. این روش‌ها از سوی بیشتر دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادایی پذیرفته شده هستند.

گزینه دیگر، طرح “پرداخت دانشجویان خارجی CIBC” است. این شیوه یکی از گزینه‌های بسیار خوب است که دانشجویان با استفاده از آن می‌توانند شهریه دانشگاه را با ارز کشور خود بپردازند. با استفاده از این سرویس، پرداخت می‌تواند از سوی خود شما، یکی از والدینتان یا نماینده شما انجام شود.

ورود به دانشگاه های کانادا

8- خرید لباس‌های زمستانی

شاید شنیده باشید که کانادا در فصل زمستان بسیار سرد می‌شود. باید بگوییم که این شنیده شما حقیقت محض است و برای ورود به دانشگاه های کانادا باید فکر زمستان کانادا را هم بکنید! شهر تورنتو یکی از گرم‌ترین شهرهای کانادا به شمار می‌آید. با این حال، حتی تورنتو هم در زمستان بسیار سرد می‌شود. میانگین دمای هوای این شهر در ژانویه 5.5 درجه سانتی‌گراد زیر صفر (22 درجه فارنهایت) ثبت شده است. کاهش دمای هوای تورنتو به 20- درجه سانتی‌گراد یا حتی کمتر از آن نیز اتفاقی غیرمعمولی به شمار نمی‌آید! بنابراین، برای این که بتوانید خود را در چنین هوایی گرم نگه دارید، داشتن یک کاپشن یا کت زمستانی و چند چکمه، کلاه و دستکش ضروری خواهد بود.

اگر بخواهید در جنوب ایالت بریتیش کلمبیا زندگی کنید، ممکن است بتوانید از پوشیدن لباس‌های خیلی گرم زمستانی دوری کنید. این منطقه نسبت به دیگر مناطق کانادا چندان سرد نمی‌شود. با این حال، اگر محل تحصیل شما در هر جای دیگری از این کشور زیبا باشد، لازم است که در زمستان به شدت خود را بپوشانید. اگر علاقه‌مند به دانستن اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید حتما به مقاله فصل زمستان کانادا و چگونگی مواجهه با آن سر بزنید.

ورود به دانشگاه های کانادا

7- افتتاح حساب بانکی در یکی از بانک‌های کانادا

از ضروری‌ترین موارد موجود در چک لیست ورود به دانشگاه های کانادا افتتاح حساب بانکی است. در حقیقت یکی از نخستین کارهایی که دانشجویان خارجی باید پس از نقل مکان به خانه جدید خود در کانادا انجام دهند، افتتاح حساب بانکی در یک بانک کانادایی است. این کار به شما کمک می‌کند که بتوانید امور مالی خود را مدیریت کنید. همچنین، در صورتی که در کانادا مشغول به کار شوید، می‌توانید درآمد خود را در این حساب جمع کنید.

افتتاح حساب بانکی اهمیت زیادی دارد. با این حال، روند انجام آن بسیار ساده است. توصیه می‌کنیم یک حساب از نوع “no-fee chequing account” افتتاح کنید. با این حساب می‌توانید تراکنش‌هایی نامحدود داشته باشید، بدون این که هزینه ماهیانه بپردازید.

دانشجویان خارجی

6- تهیه گجت و ابزارهای فناوری

نوبت به گجت‌ها و ابزارهای فناوری در چک لیست ما رسید. بنابراین هنگامی که قصد ورود به دانشگاه های کانادا و تحصیل در این کشور را دارید نباید از این مورد غافل شوید. برخی از این گجت‌ها در زمینه تحصیلی کارایی بیشتری برای شما خواهند داشت. مهمترین ابزار فناوری که لازم است آن را داشته باشید، یک گوشی هوشمند تلفن همراه است. این گوشی را می‌توانید از ایران تهیه کنید یا آن را در خود کانادا بخرید. به هر حال، در مدت اقامت خود در کانادا باید از یک اپراتور مخابرات کانادایی استفاده کنید. مردم کانادا یکی از بالاترین هزینه‌های تلفن همراه را در دنیا پرداخت می‌کنند. با وجود این، برخی پیشنهادات قیمتی عالی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. توصیه ما این که است که کمی جستجو کنید تا بهترین مورد متناسب با بودجه خود را بیابید.

لپ‌تاپ‌ها ابزاری بسیار عالی برای شما هستند و می‌توانند در مسائلی مثل یادداشت‌برداری، کارها را بسیار ساده‌تر کنند. با این حال، خرید لپ‌تاپ چندان ضروری نیست.

به خاطر داشته باشید که اگر برخی وسایل الکترونیکی را با خود به کانادا می‌برید، باید مطمئن شوید که با پریزها و ولتاژهای برق کانادا سازگار هستند. اگر این‌گونه نیست، باید برای هرکدام از آن‌ها آداپتور مخصوص تهیه کنید.

دانشجویان خارجی

5- تهیه لیست مخاطبین اضطراری

پنجمین مورد موجود در چک لیست ما برای ورود به دانشگاه های کانادا ، تهیه لیستی از مخاطبین اضطراری است. بسیاری از دانشجویان خارجی کانادا برای نخستین‌بار است که زندگی طولانی مدت دور از خانه را تجربه می‌کنند. به ویژه هموطنان ایرانی مسافتی بسیار زیاد با خانواده‌های خود خواهند داشت. به همین دلیل، ایده خوبی است که لیستی از مخاطبین اضطراری تهیه کنید. این لیست را می‌توانید با دوستان و هم اتاقی‌های خود (در صورت وجود) به اشتراک بگذارید. لیست مخاطبین اضطراری باید شامل والدین یا سرپرستان، برادران و خواهران، بستگان و هر کسی باشد که می‌شناسید، به ایشان اعتماد دارید و در شهر محل سکونت شما اقامت دارند.

حتما لیست خود را در دو نسخه کاغذی و دیجیتالی تهیه کنید (می‌توانید آن را برای خودتان ایمیل کنید). به این ترتیب، مطمئن هستید که لیست مخاطبین اضطراری خود را گم نخواهید کرد.

دانشجویان خارجی

4- تهیه مدارک شناسایی دولتی

یکی از مهمترین موارد موجود در چک لیست ورود به دانشگاه های کانادا ، به همراه داشتن مدارک هویتی است. در هنگام ورود به خاک کانادا، گذرنامه شما تنها مدرک اثبات کننده هویت شما به عنوان یک دانشجوی خارجی است. شما به هنگام مسافرت‌های بین‌المللی همیشه به این گذرنامه نیاز خواهید داشت. با وجود این، بهتر است سعی کنید در کانادا مدارک شناسایی دولتی دیگری نظیر گواهینامه رانندگی را به دست آورید. با این کار، در بسیاری از موارد، دیگر نیازی به ارائه گذرنامه نخواهید داشت.

علاوه بر این، مطمئن شوید که گذرنامه شما حداقل تا شش ماه پس از ورود به خاک کانادا معتبر است. البته ایده‌آل این است که اعتبار گذرنامه شما کل مدت تحصیل را پوشش دهد.

ورود به دانشگاه های کانادا

3- تحت پوشش بیمه قرار گرفتن

تمام دانشجویان متقاضیِ ورود به دانشگاه های کانادا ملزم هستند که در حین تحصیل، تحت پوشش بیمه درمانی قرار داشته باشند. بنابراین، انجام این کار اختیاری نیست. در واقع، دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا بر روی این کار بسیار تاکید دارند. ممکن است بیمه کردن خود یک هزینه غیر ضروری به نظر برسد. با این حال، بیمه درمانی می‌تواند در صورت بروز موارد اورژانسی پزشکی، منابع مالی شما (و حتی خود زندگی شما) را نجات دهد!

نوع پوشش بیمه درمانی با توجه به ایالتی که در آن اقامت دارید، متفاوت خواهد بود. به هر صورت، حق بیمه به طور میانگین در هر سال بین 600 تا 900 دلار کانادا برای شما هزینه در بر خواهد داشت.

اگر نیاز به داشتن اطلاعات بیشتر از آخرین قوانین و مقررات مربوط به ببیمه سلامت دانشجویان دارید پیشنهاد می‌کنیم که مطلب بیمه درمانی دانشجویی را حتما مطالعه کنید.

دانشجویان خارجی

2- تامین مدارک و نسخه‌های پزشکی

به عنوان دانشجوی بین المللی که قصد ورود به دانشگاه های کانادا را دارید باید به این نکته توجه داشته باشید. پیش از این که برای تحت پوشش بیمه قرار گرفتن اقدام کنید، باید مطمئن شوید که الزامات پزشکی را رعایت کرده‌اید. برای این کار، ممکن است برخی مدارک پزشکی مورد نیاز باشد. شاید قبل از دریافت مجوز ورود به خاک کانادا از شما خواسته شود برخی آزمایشات و معاینات پزشکی را انجام دهید. علاوه بر این، ممکن است دانشگاه برای بیمه از شما مدارکی نظیر پرونده پزشکی، دندانپزشکی و واکسیناسیون را درخواست کند. باید مطمئن شوید که واکسیناسیون شما به‌روز انجام شده باشد. در صورتی که مدارک پزشکی را ندارید، باید تا زمان ورود به خاک کانادا مدارک ضروری خود را تهیه کنید.

همچنین، شاید شما در حال مصرف دارویی باشید. این احتمال وجود دارد که داروی شما در کشور کانادا وجود نداشته باشد. بنابراین در صورتی که دارو مصرف می‌کنید، در این مورد تحقیقات لازم را انجام دهید تا در صورت نیاز، دارویی مشابه را در کانادا خریداری کنید.

ورود به دانشگاه های کانادا

1- نامه پذیرش

آخرین مورد چک لیست ما برای دانشجویان خارجی به هنگام ورود به دانشگاه های کانادا ، نامه پذیرش در دانشگاه است. نامه پذیرش دانشگاه در واقع چیزی بیش از تاییدیه ثبت نام شما در یک موسسه آموزشی کانادایی نیست. این تاییدیه را باید در زمان ارائه درخواست صدور مجوز تحصیلی به اداره شهروندی و مهاجرت کانادا (CIC) عرضه کنید. به عبارت دیگر، باید از نامه پذیرش خود یک نسخه چاپ شده تهیه کنید. این مسئله را حتما به خاطر بسپارید.

دانشجویان خارجی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *