تغییرات شرایط صدور ویزاهای تحصیلی و کاری کانادا در پاییز 2020

ویزاهای تحصیلی و کاری کانادا

با توجه به تغییرات بوجود آمده در ویزاهای تحصیلی و کاری کانادا ، پاییز امسال دانشجویان خارجی می‌توانند تحصیل خود را در خارج از کانادا شروع کنند. و این دانشجویان پس از عزیمت به کانادا، مجوز اشتغال پس از فارغ‌التحصیلی دریافت خواهند کرد.

کانادا در حال ایجاد تغییرات عمده‌ای در ویزاهای تحصیلی و کاری مربوط به صدور مجوز اشتغال پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) است. این تغییرات، برای آن دسته از دانشجویان خارجی است که می‌خواهند از پاییز، تحصیلات خود را در کانادا شروع کنند.

با توجه به قوانین موجود در ویزاهای تحصیلی و کاری کانادا ، PGWP دانشجویان بین المللی را قادر می‌سازد بعد از اتمام برنامه آموزشی خود در یک موسسه  آموزشی معتبر کانادایی (DLI) تجربه کار در کانادا را بدست آورند.

دانشجویان بین المللی برای اینکه واجد شرایط PGWP باشند باید حداقل به مدت ۸ ماه به صورت تمام وقت یک دوره تحصیلی را در یکی از موسسات آموزشی معتبر کانادا طی کنند. آن‌ها باید در انتهای دوره آموزشی خود دیپلم، مدرک یا گواهی‌نامه DLI را به دست آورند. مدت زمان اعتبار مجوز PGWP، به طول دوره آموزشی دانشجویان در کانادا بستگی دارد.

حال با توجه به قوانین جدید در ویزاهای تحصیلی و کاری کانادا ، دانشجویان می‌توانند تحصیل خود را به صورت آنلاین شروع کنند. این دانشجویان پس از عزیمت به کانادا، هنوز هم برای دریافت PGWP 3 ساله واجد شرایط هستند.

به طور معمول، دانشجویانی که در دوره های آنلاین شرکت می‌کنند واجد شرایط دریافت PGWP نیستند. اما با توجه به محدودیت های مسافرتی به دلیل شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، اداره مهاجرت شهروندی و پناهندگی کانادا (IRCC) قوانینی جدیدی در ویزاهای تحصیلی و کاری برای دانشجویان بین المللی ایجاد کرده است که علاوه بر تحصیل به صورت آنلاین بتوانند PGWP را پس از فارغ التحصیلی دریافت کنند. اداره مهاجران، پناهندگان و شهروندان کانادا (IRCC)، در 14 می 2020، شرایط این طرح را اعلام کرد.

جزئیات طرح جدید دولت کانادا

طبق برنامه های جدید مربوط به ویزاهای تحصیلی و کاری ، دانشجویان بین المللی جدید قادر خواهند بود دوره های تحصیلی خود را در موسسات و دانشگاه های کانادا به صورت آنلاین در پاییز سال ۲۰۲۰ آغاز کنند و تا ۵۰ درصد برنامه را در حالی که در خارج از کانادا هستند به صورت آنلاین به پایان برسانند و پس از اتمام تحصیل نیز می توانند برای اجازه کار در کانادا (PGWP) اقدام کنند. همچنین با توجه به گفته اداره مهاجرت در مورد ویزاهای تحصیلی و کاری کانادا ، دانشجویان بین المللی که تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ خارج از کشور کانادا به صورت آنلاین تحصیل کرده باشند از طول مدت PGWP آن ها کم نخواهد شد.

در یک سناریوی فرضی، یک دانشجوی بین المللی می‌تواند پاییز امسال برنامه آموزشی خود را در یکی از دانشگاه های کانادا به صورت آنلاین آغاز کند. اما برای اینکه واجد شرایط دریافت PGWP به مدت سه سال باشد باید تا پایان سال ۲۰۲۰ وارد خاک کانادا شود و دوره تحصیلی خود را به مدت حداقل 2 سال به پایان برساند.

ویزای کار کانادا بدون مدرک زبان

اهمیت تغییرات ویزاهای تحصیلی و کاری کانادا برای دانشجویان بین المللی

دریافت PGWP آرزوی بسیاری از دانشجویان بین المللی کانادا است. این مجوز به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد پس از اتمام تحصیلات خود، تا سه سال در کانادا مشغول به کار شوند.

چنین تجربه کاری در کانادا هنگام ارائه درخواست مهاجرت فدرال یک مزیت مهم برای آنها محسوب می‌شود. طبق نظرسنجی سالانه دفتر آموزش بین المللی کانادا ۶۰ درصد دانشجویان بین المللی قصد اقامت دائم در کانادا را دارند.

در سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS) اکسپرس انتری، دانشجویان بین المللی به دلیل داشتن سابقه تحصیل و کار در کانادا، از امتیاز بالایی برخوردار هستند.

علاوه بر مسیرهای مهاجرتی دولت فدرال، چندین مسیر مهاجرتی مرتبط با برنامه مهاجرت استانی (PNP) به دانشجویان بین المللی در اخذ اقامت دائم کانادا کمک می کنند. در ماه های اخیر، دانشجویان بین المللی سابق، بیشترین دعوت نامه برای اقامت دائم از طریق قرعه کشی Express Entry را دریافت کرده اند که در این قرعه کشی ها تنها افرادی که دارای ویزاهای تحصیلی و کاری کانادا بوده‌اند انتخاب شدند.

این تغییرات، دانشجویان بین المللی را ترغیب می‌کند تا به دلیل بحران کرونا تحصیلات خود را متوقف نکنند. زیرا دانشجویان خارجی که با هدف مهاجرت به کانادا قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند، می‌توانند از فرصت شروع تحصیل در کشور مبدا خود استفاده کنند. این کار همه مزایای مربوط به تحصیل حضوری در کانادا را نیز برای آن‌ها خواهد داشت.

یکی دیگر از مزایای اصلی این طرح برای دانشجویان بین المللی، کاهش هزینه‌ها است. زیرا آن‌ها در ابتدای تحصیل خود مجبور به پرداخت هزینه‌های اضافی زندگی در کانادا نخواهند بود.

ویزای کار کانادا بدون مدرک زبان

رونق اقتصادی و حمایت از مشاغل کانادا

اصلاح سیاست در صدور ویزاهای تحصیلی و کاری کانادا برای اقتصاد این کشور بسیار مفید و موثر است. این امر باعث می‌شود تا شهریه ای که دانشجویان بین المللی می پردازند به حمایت از مشاغل در کالج ها و دانشگاه های سراسر کانادا کمک کند. علاوه بر این، دانشجویان بین المللی پس از ورود به کانادا از طریق پرداخت هزینه ها و مالیاتی که به عنوان نیروی کار پرداخت می‌کنند از فعالیت اقتصادی کانادا حمایت می‌کنند. نکته قابل توجه این است که پیش از شروع همه گیری کوید 19، بیش از ۶۴۰,۰۰۰ دانشجوی بین المللی در کانادا سالانه ۲۲ میلیارد دلار به اقتصاد کانادا کمک و از حدود ۱۷۰,۰۰۰ شغل کانادایی حمایت می‌کردند.

همچنین بسیاری از این دانشجویان، در نهایت برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام می‌کنند. درنتیجه، در بلند مدت نیز به اقتصاد کانادا کمک می‌کنند. دانشجویان بین المللی از چندین نظر، ویژگی‌های کلیدی سرمایه‌های انسانی موثر در بازار کار کانادا را دارند. جوان بودن، تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی، داشتن تحصیلات کانادایی، سابقه کار و ارتباطات اجتماعی و حرفه‌ای از جمله این موارد است.

در اوایل آوریل، IRCC برای اولین بار این قانون را درمورد دانشجویان بین المللی که تحصیل خود را در ماه می یا ژوئن آغاز کرده‌اند، اعمال کرد. اطلاعیه منتشر شده در 14 می، برای دانشجویانی که تحصیل خود را در ماه سپتامبر شروع می‌کنند نیز اجرا خواهد شد.

با توجه به شرایط موجود، دانشجویان خارجی که مجوز تحصیل خود را پس از 18 مارس دریافت کرده‌اند، نمی‌توانند به کانادا سفر کنند. با این حال، درخواست‌های جدید هنوز هم بررسی می‌شوند. IRCC می‌گوید به محض فراهم شدن شرایط سفر به کانادا، به این دانشجویان اطلاع‌رسانی خواهد شد و برای آنها ویزای تحصیلی کانادا صادر می‌گردد.

ویزاهای تحصیلی و کاری کانادا

جذاب تر شدن کانادا برای دانشجویان خارجی

با تغییرات شرایط صدور ویزاهای تحصیلی و کاری کانادا، این کشور برای دانشجویان بین المللی جذاب‌تر خواهد شد.

کانادا به دلایل زیر ثابت کرده که یکی از جذاب‌ترین مقصدهای جهان برای دانشجویان خارجی است:

  • کیفیت آموزش در کانادا بسیار بالا است.
  • دانشجویان و همسران آن‌ها می‌توانند در طول دوران تحصیل، یا پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا کار کنند.
  • کانادا فرصت زندگی و تحصیل در محیط‌های انگلیسی و یا فرانسوی زبان را فراهم می‌کند.
  • کانادا کشوری بسیار امن است.
  • کانادا هر ساله میزبان بسیاری از مهاجران، دانشجویان بین المللی، نیروهای کار خارجی و گردشگران حدود 200 کشور مختلف جهان است..
  • به دلیل ارزانی دلار کانادا، این کشور نسبت به سایر مقصدهای تحصیلی محبوب در بین دانشجویان، مقرون به صرفه‌تر است.
  • بیش از 80 برنامه مختلف برای دریافت اقامت دائم توسط کسانی که ویزای تحصیل و کار در کانادا داشته اند، وجود دارد. در سال 2018، حدود 54,000 دانشجوی بین المللی سابق، اقامت دائم کانادا را به دست آوردند

اعمال تغییرات اخیر در ویزاهای تحصیل و کار کانادا می‌تواند این کشور را بیش از پیش برای دانشجویان خارجی جذاب‌تر ‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *