کانادا در سال 2019، بیش از 400 هزار دانشجوی خارجی جدید را پذیرش کرد

جمعیت دانشجویان خارجی کانادا

تعداد مجوزهای تحصیلی و به تبع آن جمعیت دانشجویان خارجی کانادا از سال 2015 تا امروز، تقریباً دو برابر شده است. بیشتر دانشجویان از هند، چین، کره جنوبی، فرانسه، ویتنام، برزیل، ایران، نیجریه، ایالات متحده و ژاپن وارد این کشور می‌شوند.

سال 2019، سال بزرگی در پذیرش دانشجویان خارجی برای کانادا بود. در این سال 404 هزار مجوز تحصیل در کانادا به تصویب رسیده است.

مجوز تحصیل در کانادا مدرکی است که توسط اداره مهاجران، پناهندگان و شهروندان (IRCC) صادر می‌شود. به افراد دارای این مدرک اجازه داده می‌شود در یک مؤسسه آموزشی تعیین شده در کانادا تحصیل کنند.

تعداد مجوزهای تحصیلی صادر شده نیز یکی دیگر از پارامترهای آماری در مورد بررسی دانشجویان خارجی کانادا است. اداره مهاجرت هنوز داده‌های مربوط به جمعیت دانشجویان خارجی کانادا در سال 2019 را منتشر نکرده است. با این حال، داده‌های مربوط به مجوزهای تحصیلی که اخیراً منتشر شده، نشان دهنده جمعیت بیش از 600 هزار نفری است. در صورت اثبات این امر، جمعیت دانشجویان خارجی کانادا از سال 2009 که حدود 200 هزار نفر بود، سه برابر شده است.

دانشجویان خارجی

10 کشور برتر تأمین دانشجویان خارجی کانادا

هند همچنان با فاصله زیاد، کشور پیشرو در تأمین دانشجویان خارجی کانادا است. در سال 2019، نزدیک به 140هزار مجوز تحصیل برای اتباع هند صادر شد. این مقدار، حدود 35 درصد از کل مجوزهای تحصیلی صادر شده را در بر می‌گیرد.

اتباع چینی نیز 85 هزار مجوز تحصیل در کانادا، برابر با 21 درصد از کل مجوزهای تحصیلی صادر شده را دریافت کردند.

کره جنوبی با 17هزار مجوز تحصیلی و یا 4 درصد از کل، سومین کشور است.

همچنین فرانسه، ویتنام، برزیل، ایران، نیجریه، ایالات متحده و ژاپن نیز در بین 10 کشور برتر قرار دارند.

دانشجویان بین المللی

مجوزهای تحصیلی صادر شده بر اساس تابعیت کشورها و سال اثرگذاری آن‌ها

مجوزهای تحصیل صادر شده در کانادا

رشد جمعیت از کجا آغاز شد؟

رشد جمعیت دانشجویان خارجی کانادا ، در چند کشور مبدأ متمرکز است. با این وجود، هنوز هم هند با بیش از 4 برابر شدن مجوزهای تحصیلی صادر شده‌اش از سال 2015 تاکنون، در رأس این لیست قرار دارد.

بخش دیگری از رشد جمعیت دانشجویان خارجی نیز از ویتنام منشأ گرفته است. در سال 2015 تنها 3,000 دانشجوی ویتنامی موفق به دریافت مجوز تحصیل در کانادا شدند. در حالی که امروزه این میزان به 12,000 نفر افزایش یافته است.

ایران نیز یکی دیگر از منابعی است که در رشد جمعیت دانشجویان خارجی کانادا بسیار مهم و موثر است. تعداد مجوزهای تحصیلی صادر شده برای شهروندان ایرانی در سال 2019، نسبت به سال 2015 نیز چهار برابر شده و به رقم 10هزار نفر رسیده است.

برزیل، فیلیپین، بنگلادش، کلمبیا، ترکیه، مراکش و الجزایر نیز از دیگر کشورهای رشد یافته هستند. دانشجویان ایرانی در مقایسه با سال 2015، نرخ رشد حداقل 60 درصدی را ثبت کرده‌اند.

جمعیت دانشجویان خارجی کانادا

چرا دانشجویان خارجی به کانادا می‌آیند؟

کانادا هم‌اکنون چهارمین جمعیت بزرگ دانشجویان خارجی را پس از ایالات متحده آمریکا، انگلستان و استرالیا در اختیار دارد.

بر اساس تحقیقات اداره آموزش بین‌المللی کانادا، دانشجویان خارجی به دلیل کیفیت بالای آموزش، به این کشور جذب می‌شوند.

شهرت کانادا به عنوان یک جامعه باز و پذیرای مهاجران نیز، علت دیگر اقبال دانشجویان به این کشور و به تبع آن رشد جمعیت دانشجویان خارجی کانادا است.

ارزش نسبتاً پایین‌تر دلار کانادا نیز یکی دیگر از دلایل است. با این‌که دانشجویان خارجی شهریه بالاتری نسبت به دانشجویان بومی کانادا پرداخت می‌کنند، اما در مجموع تحصیل در کانادا ارزان‌تر از سایر کشورهای پیشرفته است. اگر کنجکاو هستید که در مورد هزینه‌های تحصیل بیشتر بدانید توصیه می‌کنیم مقاله‌ی هزینه تحصیل در کانادا را مطالعه کنید.

جمعیت دانشجویان خارجی کانادا

شاید بتوان گفت بزرگترین مزیت کانادا، بسته تحصیل – اشتغال مهاجرت است.

دانشجویان خارجی در طول دوران تحصیل خود، قادر به کار در کانادا برای تأمین مالی خود هستند. پس از اتمام تحصیلات، بسیاری از آن‌ها واجد شرایط دریافت مجوز اشتغال هستند تا بتوانند تجربه کاری بیشتری به دست آورند. در رابطه با همین موضوع پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی را مطالعه کنید.

دانشجویان خارجی درنهایت می‌توانند از 80 روش مهاجرت موسوم به طبقه اقتصادی استفاده کنند. بسیاری از این برنامه‌ها، دانشجویان خارجی سابق در این کشور را در اولویت قرار می‌دهند. علت این امر آن است که بر اساس تحقیقات دولت فدرال، دانشجویان خارجی خیلی سریع‌تر در نظام اقتصادی کانادا ادغام می‌شوند.

جمعیت دانشجویان خارجی کانادا همچنان رو به افزایش است. کانادا به عنوان یکی از مقصدهای تحصیلی مهم، جذابیت‌های بسیاری برای دانشجویان دارد. به نظر می‌رسد جذب دانشجویان خارجی در این کشور، در سال‌های آینده نیز همچنان رو به رشد باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *