ملزومات درخواست‌ پذیرش تحصیل در کانادا و آمریکا

درخواست‌ پذیرش تحصیل در کانادا

وقتی به فکر تحصیل در کشورهایی نظیر کانادا و آمریکا می‌افتید، اولین چیزی که ذهن‌تان را درگیر می‌کند، تهیه مدارک مورد نیاز و ارسال درخواست پذیرش تحصیل در کانادا است.

آماده‌سازی به موقع مدارک و اطمینان از صحت آن‌ها، مهم‌ترین مرحله برای ثبت درخواست پذیرش تحصیل در کانادا است. انجام این کار به مؤسسه‌ها کمک می‌کند، سریع‌تر و مؤثرتر درخواست شما را بررسی کنند.

بیشتر تأخیرهای پیش آمده در بررسی درخواست‌های پذیرش تحصیل در کانادا، زمانی اتفاق می‌افتد که متقاضیان مدارک ناقص یا نادرست ارسال می‌کنند. این کار حتی می‌تواند منجر به رد درخواست شما شود.

جستجوی فهرست مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش تحصیل در کانادا، می‌تواند استرس زیادی را به افراد تحمیل کند. در این مقاله، به شما کمک می‌کنیم تا مراحل ارسال درخواست مجوز تحصیل در کانادا و امریکا را به درستی پشت سر بگذارید.

پذیرش تحصیل در کانادا

1- مدارک متداول مورد نیاز را تهیه کنید

ارائه بعضی مدارک متداول در موسسه های آموزشی کانادایی و آمریکایی ضرورت دارد و متقاضیان بین المللی حتماً باید آن‌ها را ارسال کنند. ارائه این مدارک صرف نظر از ملیت، برنامه تحصیلی یا مشخصات شخصی فرد، اجباری است. در اینجا چند مورد از این مدارک را که برای درخواست پذیرش تحصیل در کانادا و امریکا اهمیت دارند، معرفی کرده‌ایم:

ریزنمرات و مدارک تحصیلی

برای درخواست پذیرش تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی، باید ریزنمرات پایه‌های 10 و 12 دبیرستان و مدرک دیپلم را ارائه کرد. برای مقطع کارشناسی ارشد نیز ارسال مدرک لیسانس یا دوره‌های آموزشی پس از دبیرستان همراه با دیپلم دبیرستان ضرورت دارد.

ممکن است بعضی دانشجویان هنوز در حال تحصیل در دبیرستان باشند و نتوانند مدرک دیپلم خود را ارائه دهند. در این موارد، یک گواهی اشتغال به تحصیل نیز برای ثبت مشروط درخواست کافی است. البته باید در اسرع وقت، مدرک نهایی دیپلم را به مؤسسه آموزشی مربوطه تحویل دهند.

تذکر مهم: بعضی از مؤسسات آموزشی از مدرسه شما می‌خواهند مدارک را در یک پاکت مهر و موم شده ارسال کنند. این مدارک باید بعد از ارسال اینترنتی درخواست، فرستاده شوند. شما باید دستورالعمل‌های مربوط به ارسال و تحویل مدارک مؤسسه آموزشی مورد نظر خود را مطالعه کنید. این وظیفه شما است که مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش تحصیل در کانادا و امریکا را در زمان مقرر و به صورت منظم ارسال کنید.

مدرک زبان انگلیسی (به عنوان مثال آیلتس و تافل)

برای درخواست پذیرش تحصیل در کانادا و امریکا که زبان مادری‌ آن‌ها زبانی غیر از انگلیسی است، باید مهارت زبان انگلیسی خود را اثبات کنند. آیلتس و تافل رایج‌ترین آزمون‌هایی هستند که مؤسسات آموزشی درخواست می‌کنند.

حداقل نمره قابل قبول در این آزمون‌ها بر اساس نوع دوره آموزشی، ملیت دانشجو و مؤسسه آموزشی متفاوت است. تحصیل در بعضی کشورها مثل نیجریه و کنیا، نیازی به مهارت زبان انگلیسی ندارد. درنتیجه، متقاضیان تحصیل در این کشورها لازم نیست مدرک زبان انگلیسی داشته باشند.

بعضی از مؤسسه‌های آموزشی نیز اگر دو تا سه سال سابقه زندگی در یک کشور انگلیسی زبان داشته باشید، مدرک زبان انگلیسی نمی‌خواهند.

گذرنامه

ارائه گذرنامه برای همه متقاضیان درخواست پذیرش تحصیل در کانادا و امریکا لازم است. برای این مورد، هیچ استثنائی وجود ندارد. همه متقاضیان بین المللی باید کپی گذرنامه را همراه با درخواست خود ارسال کنند.

معمولاً متقاضیان باید گذرنامه خود را امضا کنند. درمورد بعضی از ملیت‌ها مثل هند، کپی صفحه آدرس گذرنامه نیز لازم است.

پذیرش دانشجو در کانادا

2- سایر مدارک مورد نیاز را تهیه کنید

بعضی مدارک نیز وجود دارند که مؤسسه‌های آموزشی می‌توانند در شرایط خاصی درخواست کنند. این مدارک، بر اساس نوع برنامه آموزشی مورد نظر و مشخصات فرد متقاضی متفاوت است.

توصیه‌نامه استاد

توصیه‌نامه‌های استاد، اغلب هنگام ثبت درخواست پذیرش تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد مورد نیاز است. دو نوع توصیه‌نامه وجود دارد: دانشگاهی و حرفه‌ای.

توصیه‌نامه‌های دانشگاهی، اغلب توسط اساتید قبلی متقاضی نوشته می‌شوند. در صورت داشتن تجربه کاری، سوابق حرفه‌ای نیز توسط کارفرمایان متقاضی نوشته می‌شود.

این توصیه‌نامه‌ها نقاط قوت، ضعف، موفقیت و اخلاق کاری شما را برجسته می‌کند. این خصوصیات باید نشان دهند که چرا شما برای شرکت در دوره آموزشی مورد نظرتان مناسب هستید. توصیه‌نامه باید توسط دانشگاه محل تدریس استاد مربوطه، مهر و امضا شود.

از آن‌جا که شرکت در دوره‌های مقطع کارشناسی ارشد رقابتی‌تر است، توصیه‌نامه می‌تواند شانس متقاضی درخواست پذیرش تحصیل در کانادا را بیشتر کند.

فهرست مراجع

بعضی آموزشگاه‌ها به جای نامه‌های واقعی، فهرستی از سه یا چهار استاد متقاضی، در مقطع تحصیلی پیشین و یا کارفرمایان او، همراه با شماره تماس آن‌ها را می‌خواهند. در این حالت، آموزشگاه با آن‌ها تماس گرفته و درباره توانایی‌ها و دستاوردهای قبلی شما سؤال خواهد کرد.

بعضی مؤسسه‌های آموزشی بر اساس بازخورد این تماس‌ها، درباره پذیرش یا رد درخواست متقاضی برای پذیرش تحصیلی تصمیم می‌گیرند. مهم است که متقاضیان بدانند تهیه چنین لیستی مورد نیاز است. بنابراین به اندازه کافی برای جمع‌آوری اطلاعات تماس آن وقت خواهند داشت.

انگیزه‌نامه

انگیزه‌نامه مقاله کوتاهی است که نشان می‌دهد چرا متقاضی درخواست پذیرش تحصیل در کانادا و در آن دوره آموزشی به خصوص را برای خود انتخاب کرده است. همچنین دلایل صلاحیت خود را برای دریافت پذیرش توضیح می‌دهد.

مطمئن شوید درباره فعالیت‌ها و تحصیلات پیشین خود که در ارتباط با برنامه مورد نظرتان است، توضیح داده باشید. همچنین درباره اینکه چطور می‌توانید از این برنامه آموزشی در راستای رسیدن به اهداف شغلی خود در آینده استفاده کنید نیز توضیح دهید.

آموزشگاه‌ها از این مقاله برای ارزیابی صداقت و انگیزه متقاضیان استفاده می‌کنند. از آن‌جا که ظرفیت دوره‌های آموزشی محدود است، فقط افرادی انتخاب می‌شوند که واقعاً علاقه‌مند بوده و پتانسیل موفقیت را داشته باشند.

رزومه

برای درخواست پذیرش تحصیل در کانادا رزومه یا CV (تاریخچه تحصیلی)، در دو حالت مورد نیاز است:

  • اگر متقاضی وقفه تحصیلی غیرطبیعی دارد.
  • اگر متقاضی سابقه کار دارد.

بعضی از دوره‌های آموزشی به دنبال متقاضیان دارای تجربه کار هستند. چنین دوره‌هایی ممکن است متقاضیان را ملزم به ارائه رزومه کنند.

رزومه‌ها باید تجربیات علمی و حرفه‌ای شما را به اختصار توضیح دهند. آن‌ها باید شامل سوابق تحصیلی و همه تجربیات کاری شما باشند.

نامه کارفرما

اگر برای درخواست پذیرش تحصیل در کانادا در دوره ای خاصی، داشتن سابقه کاری اهمیت داشته باشد، ممکن است از شما بخواهند تجربه خود را اثبات کنید. در این شرایط، به راحتی می‌توانید از کارفرمایان قبلی خود بخواهید نامه‌ای برای آموزشگاه ارسال کنند.

این نامه باید با سربرگ رسمی سازمان و همراه با مهر و امضا و تاریخ باشد. در داخل نامه نیز باید به جزئیاتی مانند تاریخ اشتغال، سمت، وظایف و هرگونه موفقیت و دستاورد شما اشاره شود.

نمونه کار

برای درخواست پذیرش تحصیل در کانادا در اغلب دوره‌های هنری، نیاز به ارائه نمونه کار است. پذیرش در این دوره‌ها معمولاً به پیش‌زمینه قبلی، مانند شرکت در پروژه‌ها و تجربه کار نیاز دارد.

نمونه کار یا پورتفوی، به مجموعه‌ای از کارهای قبلی شما گفته می‌شود. آموزشگاه‌ها از این مجموعه، برای ارزیابی مهارت متقاضی استفاده می‌کنند. همچنین می‌توانند بر این اساس تصمیم بگیرند که آیا فرد، صلاحیت شرکت در دوره مذکور را دارد یا خیر.

الزامات مربوطه به نمونه کارها متفاوت است. آموزشگاه‌ها معمولاً دستورالعمل‌های مفصلی را در این باره منتشر می‌کنند.

فیش‌های بانکی و صورت‌های مالی

ارائه این مدارک، اغلب برای درخواست پذیرش تحصیل در آموزشگاه‌های امریکایی لازم است. فیش بانکی و صورت‌های مالی برای فرم I-20 استفاده می‌شود.

بعضی آموزشگاه‌های امریکایی برای افرادی که تمکن مالی مشخصی داشته باشند، ویزا و پذیرش صادر می‌کنند. صورت‌های بانکی نشان می‌دهد که آیا متقاضی هنگام درخواست پذیرش تحصیلی در کانادا، قادر به مدیریت هزینه‌های شهریه و زندگی در این کشور هست، یا خیر.

در فرم‌های مربوط به صورت‌های مالی نیز مشخص می‌شود که متقاضی توانایی مالی لازم را دارد. همچنین در صورتی که شخص دیگری غیر از متقاضی، عهده‌دار هزینه‌های تحصیل او باشد، در این فرم‌ها ثبت می‌شود.

فرم‌ مجوز دسترسی به اطلاعات

این فرم‌ رضایت متقاضی را برای دسترسی به اطلاعات مربوط به درخواست خود، توسط افراد دیگر نشان می‌دهد. به عنوان مثال، اگر ویزاهاب اکسپرس از طرف شما درخواست پذیرش تحصیل را به یکی از مؤسسه‌های آموزشی بفرستد، باید فرم مجوز دسترسی به اطلاعات را امضا کنید. این امر به آموزشگاه اجازه می‌دهد با ویزاهاب اکسپرس تماس بگیرد، یا اطلاعات مربوط به درخواست شما در اختیار آن بگذارد.

مدرک اقامت از طریق مجوز تحصیل و ویزا

دانشجویان بین المللی که از داخل کانادا یا امریکا، درخواست پذیرش تحصیل در کانادا و امریکا را ارسال میکنند، باید یک کپی از مجوز تحصیل یا ویزای خود را نیز تهیه کنند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که متقاضی قبلاً در کانادا یا ایالات متحده مشغول به تحصیل بوده و اکنون برای تحصیل در مؤسسه دیگری اقدام کرده است. در این موارد، متقاضی باید کپی مجوز تحصیل و ویزای فعلی خود را همراه با کپی گذرنامه تهیه و ارسال کند.

درخواست پذیرش در کانادا

3- مدارک خود را جمع کنید!

اگر بدانید برای دوره آموزشی خود به چه مدارکی نیاز دارید، می‌توانید از قبل جمع‌آوری آن‌ها را آغاز کنید. این کار به شما کمک می‌کند در مهلت مقرر درخواست پذیرش تحصیل خود را تکمیل، و ارسال کنید.

ممکن است به نظرتان کار دشوار و زمان‌بری باشد. اما یک برنامه‌ریزی دقیق و استراتژی مناسب، می‌تواند کار را برای شما آسان‌تر کند. در اینجا چند نکته برای کمک به شما در تهیه مدارک آورده شده است:

درباره الزامات دوره آموزشی و آموزشگاه مورد نظر خود تحقیق کنید

یک تحقیق کامل از وب‌سایت آموزشگاه انجام دهید تا ببینید مدارک مورد نیاز آن‌ها برای درخواست پذیرش تحصیل چیست.

تهیه چک‌لیست

پس از تحقیق درباره مدارک مورد نیاز، یک چک‌لیست بر اساس اولویت‌ها و زمان لازم برای جمع‌آوری آن‌ها تهیه کنید.

مدارکی مانند ریزنمرات‌ و آیلتس، از آن‌جا که هنگام ارسال درخواست باید ضمیمه شوند، اولویت بالاتری دارند. مدارکی که برای دریافت آن‌ها نیاز به صرف وقت بیشتری دارید نیز اولویت بالایی دارند. به عنوان مثال، اگر بانک شما برای ارائه صورت بانکی زمان زیادی صرف می‌کند، حتماً باید زودتر برای تهیه آن اقدام کنید.

مدرکی که اولویت پایینی دارد، چیزی است که ارسال آن اختیاری است، یا می‌‌تواند بعداً هم ارسال شود.

مدارک خود را سازمان‌دهی کنید

مهم است که همه چیز را قبل از ارسال، سازمان‌دهی کنید. این کار کمک می‌کند تا هنگام درخواست پذیرش تحصیل از ارسال مدارک نادرست یا ناقص پیشگیری شود.

در مرحله ارسال، باید کلیه مدارک را به صورت نسخه‌های اسکن شده ارسال ‌کنید. بهتر است برای هر مدرک، یک پوشه جداگانه در رایانه خود تهیه کنید. به این ترتیب می‌توانید سریع‌تر و به راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

همچنین نامگذاری فایل‌ها بر اساس نوع مدرکی که در آن‌هاست،  نیز مفید است. به عنوان مثال، فایل اسکن شده گذرنامه خود را با عنوان passport.jpg ذخیره کنید.

بررسی نهایی

وقتی همه مدارک خود را تهیه و اسکن کردید، یکبار دیگر همه چیز را بررسی کنید. باید مطمئن شوید هنگام درخواست پذیرش تحصیل چیزی را از قلم نینداخته‌اید. می‌توانید همه مدارک خود را مرور کرده و یک پوشه نهایی، با بهترین کیفیت اسکنِ هر مدرک ایجاد کنید.

4- مراقب اشتباهات مرسوم باشید

ما تا به حال هزاران درخواست پذیرش تحصیل در کانادا و امریکا را بررسی کرده‌ایم، در اغلب آن‌ها خطاهای مشابهی وجود دارد. مراقب این خطاها باشید و از تکرار آن‌ها پیشگیری کنید:

اسکن‌های نامشخص

گاهی اوقات مدارک اسکن شده تاریک و مبهم هستند. به همین دلیل بررسی فایل‌های اسکن شده بسیار مهم است.

مسئولان آموزشگاه‌ها مجبورند هر روز تعداد زیادی درخواست پذیرش تحصیل را بررسی کنند. به همین دلیل فرصت کافی برای بررسی مدارکی که واضح نیستند، ندارند.

مطمئن شوید مدارک اسکن شده شما روشن و واضح است. حتماً پیش از ارسال مدارک، خوانایی آن‌ها را بررسی کنید. انجام این کار جلوی تأخیرهای ناخواسته در فرآیند بررسی درخواست شما را می‌گیرد.

ارسال مکرر فایل‌ها

ارسال مکرر یک فایل نیز خطای متداولی است. شماره‌گذاری فایل‌های اسکن شده می‌تواند از ارسال مکرر صفحات یا مفقود شدن مدارک جلوگیری کند.

همچنین می‌توانید همه مدارک خود را در یک فایل PDF و به ترتیب صحیح، مرتب کنید.

مدارک نامعتبر

این خط قرمز شما است. به هیچ‌وجه نباید مدارک نامعتبر را ارسال کنید.

آموزشگاه‌ها برای تأیید مشروعیت هر مدرک روش‌هایی دارند. اگر مدرک ارائه شده معتبر نباشد، منجر به رد فوری و حتی اعمال محدودیت‌هایی در آینده خواهد شد.

کپی‌های جعلی، مدرک آیلتس جعلی و سرقت ادبی، برخی از رایج‌ترین مدارک نامعتبر هستند.

همه آموزشگاه‌ها از نرم‌افزارهای مخصوص، برای بررسی سرقت ادبی و تأیید گزارش‌های آزمون آیلتس استفاده می‌کنند. همچنین فهرستی از آموزشگاه‌های جعلی سراسر جهان نیز وجود دارد، آموزشگاه‌هایی که معمولاً مدارک بی‌اعتبار صادر می‌کنند. مدارک تقلبی هیچ‌وقت از زیر دست مسئولان پذیرش عبور نمی‌کنند. همیشه قبل از ارسال مدارک برای درخواست پذیرش تحصیل در کانادا مطمئن شوید که مدارک شما اصیل و معتبر هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *