کمک به دانشجوهای بین المللی کانادا در زمان شیوع ویروس کرونا

دانشجویان بین المللی کانادا

از ماه مارس، کشور کانادا به دنبال کمک به دانشجوهای بین المللی کانادا است که اختلالات ناشی از همه گیری  شیوع ویروس کرونا را تجربه می کنند.

دانشجویان خارجی کانادا برای جامعه و اقتصاد این کشور اهمیت بسیاری دارند. حضور 640,000 دانشجو در حال تحصیل در کانادا ، به ایجاد یک محیط زنده و پویای آموزشی در پردیس‌های سراسر کشور کمک کرده است. همچنین این دانشجوهای بین المللی کانادا سالانه حدود 22 میلیارد دلار به اقتصاد کانادا کمک کرده و حدود 20,0000 موقعیت شغلی ایجاد می‌کنند.

از آن‌جا که دانشجویان خارجی کانادا نیز تحت تأثیر اختلالات ناشی از شیوع ویروس کووید 19 قرار گرفته‌اند، اقدامات ویژه‌ای را برای حمایت از آن‌ها در نظر گرفته شده است. این اقدامات، مختص دانشجویان خارجی در حال تحصیل در کانادا، یا دانشجویانی که مایلند در آینده نزدیک به این کشور بیایند، است.

دانشجویان خارجی کانادا

وضعیت معین (Implied Status)

دانشجویان و فارغ‌التحصیلان خارجی دارای مجوز اشتغال، باید در هنگام شیوع ویروس کرونا اقامت خود را تمدید کنند. این افراد ممکن است واجد شرایط وضعیت معین باشند. آن‌ها با بهره‌مندی از وضعیت معین، هنگام بررسی درخواست تمدید مجوز خود، می‌توانند به کار یا تحصیل ادامه دهند.

ساعت کاری

دانشجوهای بین المللی کانادا در هنگام تحصیل، نباید بیش از 20 ساعت در هفته کار کنند. با این حال، IRCC از زمان شیوع ویروس کرونا این محدودیت را برداشته است. درنتیجه، دانشجویان خارجی کانادا که در مشاغل اولویت‌های یکم تا دهم مبارزه با کرونا فعالیت دارند، تا 31 اوت می‌توانند بیش از 20 ساعت در هفته کار کنند. این 10 بخش عبارتند از:

  • انرژی، آب و برق
  • فناوری اطلاعات و ارتباطات
  • دارایی، مالیات و سرمایه‌گذاری
  • سلامت
  • تغذیه
  • آب
  • حمل و نقل
  • ایمنی
  • دولت

تولید

CERB

دولت فدرال، بسته حمایت اضطراری از کانادایی‌ها (CERB) را نیز معرفی کرده است. این بسته برای کمک اقتصادی به افرادی که تحت تأثیر منفی شیوع ویروس کووید 19 قرار گرفته‌اند، درنظر گرفته شده است. CERB تا 16 هفته، هفته‌ای 500 دلار به افراد واجد شرایط پرداخت می‌کند. دانشجوهای بین المللی کانادا که شرایط لازم برای دریافت CERB را دارند، می‌توانند از این کمک هزینه استفاده کنند.

مسیرهای دریافت اقامت دائم کانادا (PR)

در سال‌های اخیر دانشجویان بسیاری اقامت دائم کانادا را به دست آورده‌اند. دانشجویان خارجی کانادا ، ویژگی‌های منحصر بفردی دارند که آن‌ها را به عنوان سرمایه انسانی ارزشمند می‌کند. به همین دلیل دولت فدرال و استان‌های مختلف، در هنگام انتخاب مهاجران به دنبال جذب این دانشجوهای بین المللی کانادا هستند. این دانشجویان جوان هستند، تحصیلات بالایی دارند، مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی خوبی دارند و دارای تجربه کار در کانادا هستند. از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا، دولت دعوت‌نامه‌های بیشتری برای افراد دارای تجربه کار کانادایی صادر کرده است .

شیوع ویروس کرونا

فرصت بیشتر برای تکمیل درخواست‌های مهاجرت

ممکن است متقاضیان به دلیل شیوع ویروس کووید 19 ، قادر به تکمیل درخواست خود نباشند. به همین دلیل IRCC فرصت بیشتری به آن‌ها می‌دهد. IRCC اعلام کرده است، درخواست‌های ناقص را رد نمی‌کند. همچنین به متقاضیانی که تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا قرار دارند، 90 روز دیگر برای تکمیل مدارک خود برای اقامت دائم کانادا  فرصت داده می‌شود.

مجوز اشتغال پس از فارغ التحصیلی برای دانشجوهای بین المللی کانادا (PGWP)

PGWP با فراهم کردن زمینه اشتغال برای دانشجویان در حال تحصیل در کانادا ، شرایط را برای اقامت دائم آن‌ها تسهیل می‌کند. در اوایل ماه آوریل، IRCC اطلاعیه جدیدی را منتشر کرد. بر این اساس، دانشجویانی که ویزای تحصیل در کانادا خود را در ماه مه یا ژوئن دریافت کرده‌اند، می‌توانند آموزش خود را به صورت آنلاین شروع کنند. تحصیل آنلاین هیچ تأثیر منفی بر صلاحیت آن‌ها نخواهد داشت. این دانشجویان خارجی کانادا می‌توانند بدون هیچ مشکلی، درنهایت درخواست PGWP خود را ثبت کنند. علاوه بر این، صلاحیت دانشجویان خارجی که در حال حاضر به تحصیل در کانادا مشغول هستند نیز، به دلیل شرکت در دوره‌های آنلاین در زمان تعطیلی دانشگاه‌ها، تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت.

حمایت بیشتری از دانشجوهای بین المللی کانادا در راه است؟

واکنش کانادا به بحران شیوع ویروس کووید 19 چشمگیر بوده است. این کشور در استقبال از مهاجران، دانشجویان و نیروهای کار خارجی موقت، حتی فراتر از شرایط عادی نیز عمل کرده است. تلاش کانادا برای اسکان اتباع خارجی، تفاوت آن را با سایر کشورها، از جمله ایالات متحده برجسته‌تر می‌کند.

یکی از مهم‌ترین اقدامات کانادا از ابتدای شیوع ویروس کرونا ، تلاش برای یافتن راهکارهای جدید به منظور اسکان اتباع بیگانه بوده است. همه این اقدامات به مرور توسط مقامات کانادایی، و به منظور حمایت از اتباع خارجی نیازمند اعلام شده است.

به همین دلیل می‌توان گفت دولت کانادا در صورت لزوم، حمایت بیشتری از مهاجران و دانشجوهای بین المللی کانادا خود خواهد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *