9 نکته که باید درباره تحصیل در دبیرستانهای کانادا بدانید

تحصیل در دبیرستانهای کانادا

گزینه های فراوانی پس از تحصیل در دبیرستانهای کانادا پیش روی افراد قرار می‌گیرد. اغلب ما فکر می‌کنیم تحصیل در کانادا مربوط به آموزش عالی است. در حالی که تعداد زیادی از دانش آموزان دوره متوسطه نیز تحصیلات خود را در سطح بین المللی می‌گذرانند.

ثبت نام‌ دانش آموزان خارجی در دبیرستان های کانادا طی پنج سال گذشته، 55% افزایش یافته است. بیش از 40,000 دانش‌آموز خارجی در سال تحصیلی 2018 – 2019 در دوره متوسطه کانادا ثبت نام کرده‌اند.

برای دانش آموزانی که علاقه‌مند به گذراندن تحصیلات متوسطه خود در خارج از کشور هستند، کانادا انتخاب بسیار مناسبی است! برای کمک به تصمیم‌گیری بهتر، در این مقاله 9 نکته‌ی مهم تحصیل در دبیرستانهای کانادا را آورده‌ایم:

دبیرستان های کانادا

1- چرا دانش آموزان خارجی باید در دبیرستان های کانادا تحصیل کنند؟

کانادا به دلیل کیفیت بالای زندگی و آموزش، در جهان شناخته شده است. بیش از 700 هزار دانش آموز و دانشجوی خارجی در سال 2018 در این کشور تحصیل کرده‌اند. این تعداد به طور مداوم رو به افزایش است. دانش آموزان و دانشجویان خارجی در کانادا بسیار ارزشمند هستند. دولت‌های فدرال و استانی، تمام تلاش خود را برای جذب آنها و فراهم ساختن زمینه اقامت دائم شان به کار بسته‌اند.

کلا‌س‌های درس مدرن

فناوری به سرعت در حال پیشرفت است. دانش آموزان درحال تحصیل در دبیرستانهای کانادا برای ورود به بازار کار جدید، باید دانش خود را با فناوری های مدرن تطبیق دهند. سواد دیجیتال برای بسیاری از دانش آموزان در کانادا که وارد تحصیلات تکمیلی یا بازار کار می‌شوند، ضرورت دارد. بودجه‌های بالای آموزش عمومی باعث می‌شود دانش آموزان در کانادا به آخرین فناوری‌های کلاس درس دسترسی داشته باشند. از جمله می‌توان به تبلت، وایت‌بردهای هوشمند و آزمایشگاه‌های اطلاعات اشاره کرد.

فرصت‌های همکاری و کارآموزی

تحصیل در دبیرستانهای کانادا به همراه کاریابی و کارآموزی به دانش آموزان خارجی کمک می‌کند، دانش خود را با تجربه کار در دنیای واقعی تکمیل کنند. این فرصت، به دانش آموزان بین المللی کانادا اجازه می‌دهد در صورت تمایل، از اعتبار دبیرستان خود استفاده کرده و در یکی از شرکت‌های کانادا مشغول کار شوند.

کارآموزی، فرصت خوبی برای دانش آموزان در کانادا است تا علاقه و استعدادهای خود را بشناسند. همچنین دانش آموزان خارجی می‌توانند با تمرین مهارت‌های آموخته شده در مدرسه، تجربه‌های لازم را به دست آورند. پس از آن، با تحصیل در کانادا و داشتن مهارت‌های لازم برای پیشرفت، آماده قدم گذاشتن در تحصیلات تکمیلی یا بازار کار هستند.

کارکنان استثنائی

معلمان کانادا بسیار منظم هستند. فقط افرادی که صلاحیت‌های خاص و تعریف شده‌ای داشته باشند، برای تدریس در دبیرستان های کانادا انتخاب می‌شوند. این بدان معناست که دانش آموزان بین المللی کانادا می‌توانند انتظار کیفیت بالایی از تدریس را داشته باشند.

معلمان دوره متوسطه کانادا در زمینه حرفه خود تخصص دارند. این امر تضمین می‌کند که آن‌ها درباره موضوعاتی که تدریس می‌کنند، دانش عمیقی دارند.

علاوه بر معلم‌ها، کارکنان و مشاوران دوره متوسطه کانادا نیز از دانش آموزان خارجی حمایت می‌کنند. به عنوان مثال، مشاوران مدرسه در زمینه انتخاب رشته دانشگاه یا مشاوره شغلی به دانش آموزان در کانادا خدمات‌رسانی می‌کنند.

اعتبار بین‌المللی دبیرستان های کانادا

دیپلم‌های صادر شده از دوره متوسطه کانادا توسط مؤسسات آموزش عالی سراسر جهان به رسمیت شناخته می‌شود. با توجه به سیستم آموزشی قوی و منظم این کشور، مدارک آن در سراسر جهان مورد احترام است.

علاوه بر دیپلم دبیرستان، بسیاری از مدارس متوسطه کانادا برنامه‌های بین‌المللی را نیز برگزار می‌کنند. این برنامه‌ها می‌توانند از آموزش پس از تحصیل در دبیرستان دانش آموزان حمایت کنند. به عنوان مثال، در بسیاری از موارد، هنگام تحصیل در دبیرستانهای کانادا ، دوره پیش دانشگاهی نیز برگزار می‌شود. این دوره، از سیستم امتیازدهی استاندارد و برنامه درسی بسیار سختگیرانه‌ای استفاده می‌کند. به همین دلیل، بسیاری از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به آن اعتماد دارند و بلافاصله نمرات آن را به سیستم آموزشی خود تبدیل می‌کنند.

دوره متوسطه کانادا

2- دوره دبیرستان در کانادا چند سال است؟

آموزش متوسطه در کانادا تحت نظارت استان ها قرار دارد. بنابراین تعداد سال‌های تحصیل در دبیرستان ، بسته به استان محل تحصیل متفاوت است. اکثر استان‌ها از کلاس 9 تا 12 را به دوره دبیرستان اختصاص می‌دهند. البته بعضی استان‌ها تحصیل در دبیرستانهای کانادا را از کلاس دهم شروع می‌کنند. در هر صورت، بیشتر دانش آموزان در سن 18 سالگی از تحصیل در دبیرستان فارغ‌التحصیل می‌شوند.

استان کبک دوره متوسطه را از پایه هفتم تا یازدهم در نظر گرفته است. در کبک، دانش آموزان می‌توانند پس از پایه یازدهم به کالج بروند. اما اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را داشته باشند، باید پیش‌دانشگاهی را نیز بگذرانند.

سال تحصیلی مدارس کانادا از سپتامبر تا ژوئن است. یک سال تحصیلی از دو ترم تشکیل شده است. ترم اول از سپتامبر تا ژانویه و ترم دوم از فوریه تا ژوئن است.

3- آیا دبیرستان های کانادا رایگان هستند؟

دبیرستان های دولتی برای شهروندان کانادا رایگان است، اما دانش آموزان بین المللی که قصد تحصیل در دبیرستانهای کانادا و یا مقاطع دیگر را دارند، باید شهریه بپردازند. مقدار شهریه از 8,000 تا 15,000 دلار کانادا متغیر است.

 دانش آموزان خارجی باید ناهار و میان وعده خود را خودشان تهیه کنند. اما هزینه کتاب و سایر مواد آموزشی توسط مدرسه پرداخت می‌شود.

4- روند پذیرش در دبیرستان های کانادا برای دانش آموزان خارجی چگونه است؟

معمولاً پذیرش در دبیرستان های کانادا ساده‌تر از دانشگاه ها است. اغلب تنها شرط پذیرش، کسب نمره قبولی (50% معدل) است.

همچنین از دانش آموزان در کانادا خواسته می‌شود بعضی مدارک را نیز همراه نامه درخواست خود ارسال کنند. از جمله می‌توان به یک کپی از گذرنامه، سوابق تحصیلی سه سال گذشته، فرم درخواست پذیرش تکمیل شده و اظهارنامه صلاحیت اشاره کرد.

دانش آموزان خارجی برای تحصیل در دبیرستانهای کانادا باید از مهارت متوسط و بالای زبان انگلیسی برخوردار باشند. البته اغلب درخواست ها بدون نیاز به ارائه مدرک زبان پذیرفته می‌شوند. با این حال ممکن است دانش آموزان بین المللی کانادا پس از دریافت پذیرش خود، مجبور به گذراندن یک دوره آنلاین آموزش زبان انگلیسی شوند. اگر سطح زبان انگلیسی دانش آموزی خیلی پایین باشد، ممکن است مجبور شود با پرداخت هزینه اضافی، در دوره‌های ESL ثبت نام کند.

5- محتوای درسی دوره متوسطه کانادا چیست؟

برای تحصیل در دبیرستانهای کانادا، هر استان برنامه‌‌های درسی جذاب و دوره‌های متنوعی را برای دانش آموزان در نظر گرفته است. این دوره‌ها به دانش آموزان بین المللی کانادا می‌آموزند که چطور به مسائل دنیای واقعی بپردازند. همچنین مهارت تفکر انتقادی خود را ارتقا دهند و برای مشاغل آینده آماده شوند.

دانش آموزان مشغول تحصیل در دبیرستانهای کانادا برای دریافت دیپلم باید حداقل نمره معینی را در درس های اصلی مانند ریاضیات، علوم و انگلیسی کسب کنند. این درس ها در سطوح مختلفی ارائه می‌شوند. از جمله سطح خاصی که برای کسب شرایط استاندارد پذیرش در دانشگاه طراحی شده است.

همچنین دانش آموزان دوره متوسطه کانادا می‌توانند بر اساس علایق خود در کلاس های خاصی مانند تجارت، فیلم سازی و علوم اجتماعی نیز شرکت کنند.

6- آیا دانش آموزان دبیرستان می‌توانند در کانادا کار کنند؟

حداقل سن مجاز برای کار در استان های مختلف، متفاوت است. اما این سن معمولاً بین 14 تا 15 سال است. قانون کار در کانادا به افراد زیر 17 سال در صورتی اجازه کار می‌دهد که ساعت کاری با برنامه درسی آن‌ها در تعارض نباشد. دانش آموزان خارجی که با ویزای تحصیل در کانادا حضور ندارند، حق اشتغال در این کشور را ندارند.

7- دبیرستان های کانادا چه فرقی با دبیرستان های آمریکا دارند؟

سیستم کلی تحصیل در دبیرستانهای کانادا کاملاً مشابه دبیرستان های آمریکا است. تفاوت اساسی این است که برنامه آموزش و پرورش هر کشور، بر اساس نیازهای آموزش عالی همان کشور طراحی شده است. به همین دلیل، دبیرستان های ایالات متحده به دانش آموزان کمک می‌کنند برای موفقیت در امتحانات SAT آماده شوند. شرکت در این آزمون برای ورود به دانشگاه‌های کانادا لازم نیست.

اصطلاحات به کار رفته در مدارس هم ممکن است در دو کشور متفاوت باشد. به عنوان مثال، در آمریکا برای اشاره به پایه‌های تحصیلی از اصطلاحات «مبتدی»، «سال دومی»، «کوچک» و «ارشد» استفاده می‌شود. در حالی که در تحصیل در کانادا ، بیشتر از اعداد 9،10، 11 و 12 استفاده می‌شود.

همچنین در دوره متوسطه کانادا توجه کمتری به ورزش می‌شود. هرچند برنامه های فوق برنامه ورزشی وجود دارند، اما جزو سیستم آموزش رسمی این کشور محسوب نمی‌شوند.

8- اهمیت تحصیل در دبیرستانهای کانادا برای آموزش عالی چیست؟

دیپلم دوره متوسطه کانادا در مقایسه با دیپلم سایر کشورها، شانس دانش آموزان بین المللی کانادا را برای پذیرش در دوره‌های آموزش عالی افزایش می‌دهد. علت این امر آن است که دانشگاه ها و کالج های کانادا، می‌توانند به سرعت سطح علمی متقاضیان را ارزیابی کرده و تصمیم بگیرند.

برای دانش آموزان خارجی که علاقه‌مند به ادامه تحصیل در آمریکا هستند نیز، مدرک دبیرستان های کانادا به اندازه دیپلم آمریکا ارزش دارد. دانش آموزان در کانادا حتی می‌توانند در کلاس های پیشرفته کاریابی (APP) که معمولاً در دبیرستان های آمریکا برگزار می‌شود نیز شرکت کنند. کالج ها و دانشگاه های آمریکا، آزمون های استانداردی را برای پذیرش دانشگاه های خود برگزار می‌کنند. دانش آموزان کانادایی می‌توانند در دوره های آمادگی برای این آزمون ها (SAT و ACT) شرکت کرده و خود را برای آن آماده کنند.

9- دانش آموزان در کانادا ، کجا می‌توانند زندگی کنند؟

دبیرستان های کانادا برای اسکان دانش آموزان خارجی خود برنامه‌هایی در نظر می‌گیرند. آنها می‌توانند در خانه یکی از میزبان‌های کانادایی نزدیک مدرسه اقامت کنند. زندگی با یک خانواده کانادایی فرصت بسیار مناسبی برای دانش آموزان است. آن‌ها می‌توانند با فرهنگ منطقه آشنا شده و زبان انگلیسی خود را تقویت کنند. این مدارس از دانش آموزان بین المللی کانادا به طور ویژه‌ای حمایت می‌کنند. بنابراین والدین هیچ نگرانی بابت امنیت فرزندان در تحصیل در کانادا خود نخواهند داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *