بررسی روند صدور مجوز تحصیل ایرانیان در کانادا

تحصیل ایرانیان در کانادا

ایران پنجمین منبع بزرگ تأمین دانشجویان خارجی کانادا است. تحصیل ایرانیان در کانادا ، طی چهار سال گذشته به طور پیوسته افزایش یافته است. تعداد دعوتنامه های صادر شده برای دانشجویان ایرانی نیز از سال 2017 بیش از دو برابر شده است.

در این مقاله به بررسی کشور ایران می‌پردازیم. ایران با 82 میلیون نفر جمعیت، هجدهمین کشور پر جمعیت جهان، و هفدهمین کشور بزرگ دنیا از لحاظ مساحت است.

مجوز تحصیل در کانادا

روند ارائه درخواست ها

در سال 2018، بیش از 8,450 درخواست برای تحصیل ایرانیان در کانادا دریافت شده است. تعداد درخواست های این دانشجویان، 82.78% نسبت به سال 2017 رشد داشته است. از این 8,450 درخواست، 5,996 ویزای تحصیلی صادر شده است. این رقم، نشان دهنده تأیید 70.9% درخواست های ارسال شده است، که رقم بسیار قابل توجهی است.

تعداد درخواست های دریافت شده برای پذیرش تحصیل در کانادا در سال 2019 نیز به سرعت رو به افزایش بوده است. تعداد درخواست ها در سال 2019، با دریافت 14,329 درخواست، 59% نسبت به سال 2018 رشد داشته است. در این سال با تصویب 6,257 درخواست، نرخ تأیید حدود 43% بوده است. در نمودار زیر روند کلی درخواست های مجوز تحصیل ایرانیان در کانادا و درخواست های پذیرش تحصیلی تأیید شده آن‌ها، طی چهار سال گذشته نشان داده شده است.

پذیرش تحصیل در کانادا

نرخ تأیید درخواست مجوز تحصیل دانشجویان ایرانی به تفکیک استانها

طی چند سال اخیر ، با افزایش درخواست پذیرش تحصیل در کانادا روبرو بوده ایم (دریافت 14,329 درخواست در سال 2019). با این حال فقط 6,257  مورد از این درخواست ها تأیید شده‌اند. این رقم نسبت به سال 2018، 39.35% کاهش داشته است که رقم بسیار قابل‌توجهی است.

حال بیایید نگاهی به نرخ تأیید مجوزهای تحصیل ایرانیان در کانادا در استان های مختلف کانادا بیاندازیم. ساسکاچوان، آلبرتا و نیوبرانزویک، با 77-76% بالاترین نرخ پذیرش، و استان کبک با 53% کمترین نرخ پذیرش را داشته‌ است. نمودار زیر میزان درخواست های پذیرش تحصیلی تائید شده بین ژانویه و آگوست 2019 را در استان‌های مختلف کانادا نشان می‌دهد.

درخواست‌های پذیرش تحصیلی

برنامه هایی با بالاترین نرخ استقبال از طرف دانشجویان ایرانی

در سال 2019 شاهد افزایش درخواست پذیرش تحصیل در کانادا و حضور در دوره های تحصیلات تکمیلی بودیم. البته میزان تحصیل ایرانیان در کانادا در مقاطع ابتدایی و متوسطه نسبت به سال 2018، تقریباً 43% کاهش یافته است. نرخ پذیرش در کالج ها و برنامه های آموزش زبان انگلیسی و فرانسه (ESL/FSL) نیز به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافته است (27% و 23%). در نمودار زیر می‌توانید نرخ پذیرش ماه آگوست 2019 را در مقایسه با سال 2018 مشاهده کنید.

ایرانیان در کانادا

صدور مجوز تحصیل ایرانیان در کانادا به تفکیک جنسیت

در بین مجموع متقاضیان پذیرش تحصیل در کانادا، تعداد متقاضیان مرد بسیار بیشتر از خانم ها است. هرچند، میزان پذیرش در میان خانم ها بیشتر است. در نمودار زیر، متقاضیان ایرانی سه سال گذشته به تفکیک جنسیت نشان داده شده است.

درخواست‌ پذیرش

آینده تحصیل ایرانیان در کانادا

با توجه به تغییر سیاست‌های آمریکا و ممنوعیت ورود ایرانی ها به این کشور، جای تعجب نیست که کانادا در سال 2018 شاهد هجوم دانشجویان ایرانی بوده است. کانادا، همچنان محبوب ترین مقصد تحصیلی برای دانشجویان ایرانی است. بر اساس آمار ICEF، دانشجویان ایرانی کانادا 1.9% کل دانشجویان خارجی این کشور را در سال 2018 تشکیل می‌دهند. این تعداد، بعد از بررسی درخواست های پذیرش تحصیلی در سال 2018، احتمالاً در سال 2019 افزایش بیشتری هم خواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *