انواع بورس تحصیلی در کانادا برای دانشجویان خارجی

بورس تحصیلی در کانادا

تا به حال فکر کرده‌اید که چرا دانشجویان بین المللی به دنبال گرفتن بورس تحصیلی در کانادا هستند؟ تحصیل در کانادا نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر دنیا مقرون به صرفه‌تر محسوب می‌شود. با وجود این، باز هم ممکن است برای برخی از دانشجویان خارجی بسیار گران باشد. مخارجی برای زندگی وجود دارد که باعث می‌شود دانشجویان خارجی هر سال ده‌ها هزار دلار هزینه کنند. به همین دلیل، بسیاری از آن‌ها به لحاظ مالی در تنگنا قرار می‌گیرند. خبر خوب این است که گزینه‌های بسیار زیادی وجود دارد که دانشجویان خارجی با استفاده از بورس تحصیلی در کانادا به تحصیل بپردازند.

انواع بورس های تحصیلی را می‌توان روش‌هایی عالی برای کاهش هزینه‌های تحصیل شما به شمار آورد. با وجود این، مسیر رسیدن به این کمک هزینه‌های تحصیلی ممکن است کمی گیج‌کننده باشد. در این مطلب به شرح انواع بورس تحصیلی در کانادا می‌پردازیم. هدف ما این است که در شناخت بهتر شما نسبت به انواع بورس های تحصیلی کانادا برای دانشجویان خارجی دانشگاه‌های کانادا کمکی کرده باشیم.

بورس تحصیلی شایستگی علمی (Merit Scholarships)

یکی از انواع بورس تحصیلی در کانادا بورس تحصیلی شایستگی علمی است که بر اساس سطح موفقیت دانشجویان به آن‌ها اعطا می‌شود. در این نوع بورس تحصیلی، وضعیت مالی دانشجو ملاک نیست. به طور معمول، این کمک هزینه تحصیلی به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در سطح بالایی از امور دانشگاهی، ورزشی، هنری یا کارهای اجتماعی برجسته به موفقیت دست پیدا کرده‌اند.

بورس تحصیلی دانشگاه یا کالج (University/College Scholarships)

شاید به دنبال گرفتن بورس تحصیلی در کانادا از موسسه آموزشی باشید که می‌خواهید در آن تحصیل کنید. بیشتر دانشگاه‌ها و کالج‌ها، بورس های تحصیلی ویژه خود را به دانشجویان ارائه می‌دهند. بسیاری از این بورس‌ها، بورس تحصیلی ورودی (Entrance Scholarships) هستند. به عبارت دیگر، دانشجویان برای دریافت این بورس تحصیلی نیازی به ارائه درخواست ندارند. حتما همیشه وب‌سایت دانشگاه یا کالج خود را بررسی کنید تا متوجه شوید که چه نوع کمک‌های مالی را ارائه می‌دهند.

بورس تحصیلی در کانادا

بورس تحصیلی مالی (Financial Scholarships)

بورس های تحصیلی مالی نیز از معروف‌ترین بورس های تحصیلی کانادا هستند. بورس های تحصیلی مالی به دانشجویانی اعطا می‌شود که نیاز مالی خود را به اثبات رسانده باشند. تقریبا بیشتر این نوع بورس های تحصیلی فقط به ساکنین کانادا اعطا می‌شوند. البته برخی دانشجویان خارجی نیز می‌توانند از این بورس های تحصیلی بهره ببرند. در این مورد نیز باید با دانشگاه یا کالج خود تماس بگیرید تا واجد شرایط بودن شما را بررسی کنند.

بورس تحصیلی با بودجه دولتی (Government-funded Scholarships)

یکی دیگر از انواع بورس تحصیلی در کانادا ، بورس های تحصیلی با بودجه دولتی هستند. در حقیقت این نوع از بورس تحصیلی، کمک هزینه‌های تحصیلی هستند که از سوی دولت کانادا در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌گیرد. این نوع بورس های تحصیلی در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشجویان اعطا می‌شود.

برای جستجوی بورس های تحصیلی کانادا ، فلوشیپ‌ها و سایر فرصت‌های مالی برای تحصیل می‌توانید به آدرس اینترنتی زیر مراجعه کنید:

https://www.educanada.ca/scholarships-bourses/non_can/index.aspx?lang=eng

بورس تحصیلی در کانادا

بورس تحصیلی مبتنی بر کشور دانشجو (Country-based Scholarships)

یک نوع از انواع بورس های تحصیلی کانادا به دانشجویانی از برخی مناطق یا کشورهای در حال توسعه‌ی مشخص؛ اعطا می‌شود. سازمان امور جهانی کانادا در اوایل سال جاری، شرایط اعطای 650 بورس تحصیلی کوتاه مدت را برای دانشجویانی از آمریکای لاتین و حوزه کارائیب برنامه‌ریزی کرد.

برای دریافت فهرست کاملی از انواع بورس‌ تحصیلی در کانادا بر اساس کشور دانشجو، می‌توانید به وب‌سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.educanada.ca

بورس تحصیلی با بودجه خصوصی (Privately Funded Scholarships)

در کشور کانادا بسیاری از کسب و کارها و نیکوکاران خصوصی هستند که بورس های تحصیلی را به دانشجویان اعطا می‌کنند. در بیشتر موارد، این کمک هزینه‌های تحصیلی به رشته‌های تحصیلی یا مناطق خاصی تعلق می‌گیرد. بنابراین، باید با مسئولین دانشگاه خود تماس بگیرید تا در صورت وجود چنین کمک هزینه‌های تحصیلی از آن مطلع شوید.

بورس های تحصیلی کانادا

بورس تحصیلات تکمیلی (Graduate Scholarships)

علاوه بر بورس های تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی، کمک هزینه‌های تحصیلی زیادی هم در اختیار دانشجویان سطوح بالاتر تحصیلی قرار می‌گیرد. در این بخش چند مورد از محبوب‌ترین انواع بورس تحصیلی در کانادا را که به دانشجویان تحصیلات تکمیلی تعلق می‌گیرد، به شما معرفی می‌کنیم:

بورس تحصیلات تکمیلی وانیر کانادا (Vanier Canada Graduate Scholarships)

یکی از بهترین بورس های تحصیلی کانادا ، بورس تحصیلات تکمیلی وانیر است. این کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان مقطع دکترا اعطا می‌شود. مبلغ این کمک هزینه تحصیلی برای هر سال 50 هزار دلار است و برای سه سال در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد.

دولت کانادا کمک هزینه تحصیلی وانیر را برای کمک به جذب و حفظ دانشجویان مقطع دکترا در سطح جهان تدارک دیده است. هدف آن‌ها از ارائه بورس تحصیلات تکمیلی وانیر، این است که کشور کانادا به عنوان یک رهبر جهانی در زمینه تحقیق و آموزش عالی عمل کند.

در هر سال فقط 167 مورد از این نوع بورس تحصیلی در کانادا اعطا می‌شود. در نتیجه، دانشجویان متقاضی دریافت این کمک هزینه باید واقعا واجد شرایط علمی، پتانسیل تحقیق و توان رهبری باشند تا بتوانند آن را دریافت کنند.

بورس های تحصیلی کانادا

بورس تحصیلی فوق دکترا بانتینگ (Banting Postdoctoral Fellowships)

از دیگر بورس های تحصیلی کانادا می‌توان به بورس تحصیلی فوق دکترای بانتینگ اشاره کرد. این بورس برای تحصیلات تکمیلی دانشجویان خارجی در مقطع فوق دکترا در نظر گرفته می‌شود. البته این بورس مختص دانشجویان یکی از رشته‌های علوم طبیعی و اجتماعی یا علوم مرتبط با بهداشت و سلامتی است. این نوع کمک هزینه تحصیلی تا 70 هزار دلار در هر سال و حداکثر برای دو سال اعطا می‌شود.

در هر سال 70 مورد بورس تحصیلی فوق دکترا بانتینگ به دانشجویان اعطا می‌گردد. به این ترتیب، همیشه 140 مورد از این نوع کمک هزینه تحصیلی فعال است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد زمان‌بندی پذیرش این بورس تحصیلی در کانادا می‌توانید به وب‌سایت دولت کانادا مراجعه کنید.

بورس تحصیلی در کانادا

بورس تحصیلات تکمیلی NSERC (NSERC Postgraduate Scholarships)

این بورس تحصیلی در کانادا به دانشجویان خارجی در رشته‌های تحصیلی علوم طبیعی یا مهندسی اعطا می‌شود. این کمک هزینه تحصیلی برای مدت سه سال انجام می‌گردد. در هر سال نیز به ارزش 21 هزار دلار به دانشجویان واجد شرایط کمک مالی می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب‌سایت رسمی NSERC مراجعه کنید.

بورس تحصیلات تکمیلی انتاریو (Ontario Graduate Scholarship)

بورس تحصیلات تکمیلی انتاریو یکی از بورس های تحصیلی کانادا است که توسط فرمانداری ایالت انتاریو تامین می‌شود. این کمک هزینه تحصیلی در واقع مبتنی بر شایستگی علمی دانشجو است. بورس تحصیلات تکمیلی انتاریو در کلیه رشته‌های تحصیلی دانشگاهی به همه دانشجویان واجد شرایط (از جمله دانشجویان خارجی) اعطا می‌شود. هزینه تامین شده برای دو ترم تحصیلی متوالی برابر با 10 هزار دلار و برای سه ترم تحصیلی متوالی نیز برابر با 15 هزار دلار خواهد بود.

بورس تحصیلی در کانادا

شرایط لازم برای دانشجویان متقاضیِ این نوع از بورس تحصیلی در کانادا به این شرح است:

  • دانشجو باید در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا ثبت نام کرده باشد.
  • دانشجو باید در همان سال تحصیلی که تقاضای دریافت بورس تحصیلی را ارائه کرده است، در یک رشته تحصیلی به صورت تمام وقت و به مدت دو ترم دانشگاهی یا بیشتر (در مجموع بین 21 تا 52 هفته) ثبت نام کرده باشد.
  • دانشجو باید در یکی از دانشگاه‌های مشارکت کننده زیر در ایالت انتاریو ثبت نام کرده باشد:

برای اطلاع از نحوه درخواست پذیرش بورس تحصیلات تکمیلی انتاریو می‌توانید با دفتر تحصیلات تکمیلی دانشگاه خود تماس بگیرید.

امیدواریم که توانسته باشیم با این مطلب دید مناسبی از انواع بورس تحصیلی در کانادا را به شما داده باشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *