تفاوت آیلتس آکادمیک با آیلتس جنرال چیست؟

آزمون آیلتس آکادمیک

در آزمون آیلتس آکادمیک شرکت کنم یا جنرال؟ این یکی از پر تکرارترین سوالات زبان آموزان است. اگر تصمیم گرفته‌اید که در آزمون آیلتس شرکت کنید و برای رزرو آن آماده هستید، عجله نکنید! قبل از ثبت‌نام و پرداخت هزینه، باید تصمیم بگیرید که کدامیک از قالب‌های این آزمون برای شما مناسب‌تر است.

دو نوع آزمون آیلتس وجود دارد:

  • آزمون آیلتس جنرال (IELTS General Test)
  • آزمون آیلتس آکادمیک (IELTS Academic Test)

چرا دو نوع آزمون مختلف وجود دارد؟ از آزمون‌های آکادمیک (دانشگاهی) و جنرال (عمومی) برای اهداف مختلفی استفاده می‌شود، بنابراین دانستن کاربرد هریک از آن‌ها مهم است. همچنین بین این دو نوع قالب آزمون، تفاوت‌های مهمی نیز وجود دارد.

بخش شنیدن (Listening) و صحبت کردن (Speaking) در هر دو آزمون یکسان است. اما در قسمت خواندن (Reading) و نوشتن (Writing) تفاوت‌هایی پیدا خواهید کرد. در این مقاله، تفاوت‌های بین آزمون آیلتس جنرال و آزمون آیلتس آکادمیک را بررسی کرده‌ایم. این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم بگیرید، کدامیک از این آزمون‌ها برای شما مناسب‌تر است.

آزمون آیلتس جنرال

آیلتس آکادمیک

همان‌طور که از نام آن پیداست، آیلتس آکادمیک در درجه اول برای دانشجویانی است که به دنبال دریافت پذیرش در دوره‌های آموزش عالی هستند. دوره‌هایی که برخورداری از مهارت مناسب زبان انگلیسی جزء شرایط آن است. به عنوان مثال، اگر به دنبال تحصیل در کالج یا دانشگاه‌های کانادایی هستید، به احتمال زیاد باید مدرک آیلتس آکادمیک را همراه با درخواست خود ارسال کنید.

با این حال آزمون آیلتس آکادمیک فقط برای دانشجویان نیست. بسیاری از متخصصان و متقاضیان اشتغال در خارج از کشور نیز باید نمرات آزمون آیلتس آکادمیک را ارائه دهند. این امر به ویژه در مورد رشته‌های پزشکی صادق است. پزشکان، پرستاران، داروسازان و سایر متخصصان مربوطه، برای کار در کشورهایی مثل کانادا یا استرالیا، باید این آزمون را گذرانده باشند.

آزمون آیلتس آکادمیک نشان می‌دهد که زبان انگلیسی شما در چه سطحی قرار دارد. این آزمون به طور خاص، مهارت‌های خواندن و نوشتن را که لزوماً در ارتباطات روزمره میان انگلیسی‌زبانان به کار نمی‌روند؛ می‌سنجد.

بعداً درباره محتوای آزمون آیلتس آکادمیک بحث خواهیم کرد. اما قبل از انجام این کار، اجازه دهید نگاهی به آزمون آیلتس جنرال بیندازیم.

آیلتس جنرال

اگر متقاضی مهاجرت به کشورهایی مانند کانادا، ایالات متحده، استرالیا و انگلستان هستید، شرکت در آزمون آیلتس جنرال برای شما مناسب‌تر است. بعضی از شرکت‌های چند ملیتی، از نمرات آیلتس جنرال برای سنجش مهارت انگلیسی نیروهای خارجی متقاضی استخدام استفاده می‌کنند. این آزمون توانایی صحبت کردن به زبان انگلیسی را در موقعیت‌های روزمره‌تر، مانند محیط‌های اجتماعی یا کاری ارزیابی می‌کند.

اکنون که تفاوت اصلی بین آزمون‌های آکادمیک و جنرال را بیان کردیم، اجازه دهید نگاهی به محتوای هریک از آن‌ها بیاندازیم.

آزمون آیلتس آکادمیک

آکادمیک در مقابل جنرال (محتوا)

همان‌طور که در مقدمه ذکر شد، هر دو نسخه آزمون آیلتس دارای بخش‌های شنیدن و صحبت کردن هستند. در هر دو آزمون، همان مباحث و سؤالات را پیدا خواهید کرد. بنابراین چه قصد شرکت در آزمون آکادمیک را داشته باشید، چه آزمون جنرال، باید برای این دو بخش به صورت یکسان آماده شوید.

درمورد بخش‌های خواندن و نوشتن، موضوع فرق دارد. قالب این بخش‌ها در هر دو آزمون مشابه است، قسمت خواندن در هر دو نسخه، 40 سؤال دارد. در بخش نوشتن هم، دو مطلب نوشتنی وجود دارد. اما محتوا، به طور قابل‌توجهی متفاوت است.

محتوای مورد انتظار به صورت زیر است:

بخش خواندن آزمون آیلتس آکادمیک

مهارت‌های درک مطلب پیشرفته انگلیسی را ارزیابی می‌کند. از بخش‌های منتخب مجلات تخصصی دانشگاهی، کتاب‌های درسی، مجلات و روزنامه‌ها استفاده می‌کند.

بخش خواندن آزمون آیلتس جنرال

این قسمت، مهارت درک مطلب کلی را ارزیابی می‌کند. در طراحی این بخش، از بخش‌های منتخب کتاب‌های راهنما، تبلیغات، مجلات و مطالب کتبی مشابه استفاده می‌شود.

بخش نوشتن آزمون آیلتس آکادمیک

موضوعات بخش نوشتن بر اساس مباحث دانشگاهی و حرفه‌ای است. پاسخ‌ها باید به صورت رسمی نوشته شوند.

بخش نوشتن آزمون آیلتس جنرال

موضوعات این بخشِ آزمون، بیشتر نوشتن نامه یا مقاله‌های عمومی است.

آزمون آیلتس جنرال

تفاوت امتیازها

نحوه امتیازدهی دو آزمون آیلتس تفاوت‌های مهمی با هم دارد.

مهارت‌های گوش دادن، صحبت کردن و نوشتن در هر دو آزمون آیلتس به یک شکل نمره‌گذاری می‌شوند. اما مهارت خواندن اینگونه نیست. هر دو آزمون، در یک مقیاس مشابه درجه‌بندی شده‌اند (از 40). با این حال، از آن‌جا که آزمون‌های خواندن آکادمیک شامل واژگان و محتوای دشوارتری است، پاسخ‌های صحیح وزن مثبت بیشتری دارند.

به عنوان مثال، 30 پاسخ صحیح از 40 سوال در مهارت خواندن (Reading) آکادمیک، نمره کلی 7 را در این بخش برای شما به دنبال دارد. اما همین تعداد سوال صحیح در مهارت خواندن آزمون جنرال، نمره کلی 6 را در این بخش نصیب شما می‌کند. به عبارت دیگر، شما به تعداد پاسخ‌های صحیح بیشتری در آزمون جنرال نیاز دارید، تا به یک نمره کلی بالاتر دست پیدا کنید.

شرح کامل نحوه نمره‌دهی در هر بخش را اینجا بخوانید.

آزمون آیلتس آکادمیک

آیا واقعاً آزمون آیلتس جنرال ساده‌تر از آکادمیک است؟

عملکرد خوب در آزمون آیلتس آکادمیک به مهارت‌های خواندن و نوشتن پیشرفته‌تری نیاز دارد. بنابراین از این نظر… بله، آزمون آیلتس جنرال آسان‌تر است.

با این حال، این تمایز همه چیز را تعیین نمی‌کند.

چرا؟ خب، به احتمال زیاد شما در انتخاب نوع آزمون، آزاد نیستید. اگر متقاضی ورود به دانشگاه هستید و نیاز به ارائه نمره آیلتس آکادمیک دارید، نمی‌توانید به جای آن در آزمون جنرال شرکت کنید. بنابراین، بهتر است بدانید کدام آزمون برای شما مناسب‌تر است و با چه محتوایی روبرو خواهید شد.

چه آزمون جنرال را انتخاب کنید چه آکادمیک، داشتن یک برنامه مطالعه مناسب، موفقیت شما در این آزمون را تضمین خواهد کرد!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *