• برنامه نیروی کار متخصص فدرال کانادا

    Federal Skilled Worker Program (FSWP)

مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال (FSWP)

یکی از مسیرهای اصلی مهاجرت اقتصادی به کانادا، برنامه مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال است. این برنامه، به شما و خانواده‌تان فرصت می‌دهد تا به عنوان نیروهای کار ماهر بتوانید اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

اولین قدم برای کسب اقامت دائم کانادا به عنوان یک نیروی کار متخصص، ایجاد پروفایل آنلاین در سیستم ورود سریع (Express Entry) است.

اگر متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار ماهر فدرال هستید باید در مرحله‌ی اول، اطلاعات خود را در پروفایل اکسپرس انتری تان وارد کنید. بر اساس اطلاعات وارد شده و جداولی که در ادامه‌ی این مطلب آمده است شما امتیازبندی می‌شوید. اگر از 100 امتیاز این مرحله 67 امتیاز بدست آورید می‌توانید به مرحله دوم بروید.

در مرحله دوم شما وارد یک صف انتظار می‌شوید که دولت کانادا به آن Pool یا استخر می‌گوید. هنگامی که در Pool اکسپرس انتری هستید؛ مجددا تحت یک سیستم امتیازدهی جدید به نام سیستم جامع رتبه بندی (CRS) امتیازبندی می‌شوید. به یاد داشته باشید که رتبه شما نیز در مقایسه با سایر متقاضیان واجد شرایط بررسی می‌شود.

دولت کانادا به صورت دوره‌ای (تقریبا 2 مرتبه در ماه)، برای متقاضیانی که بیشترین رتبه را در Pool (استخر) اکسپرس انتری کسب کرده‌اند، دعوت نامه درخواست اقامت دائم (ITA) ارسال می‌کند. همچنین حداقل نمره CRS مورد تائید نیز در هر دوره اعلام می‌شود. لازم است بدانید که نمرات CRS ثابت نیستند و شما می‌توانید برای بهبود رتبه‌ی خود اقدام کنید.

مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال

حداقل معیارهای مورد نیاز

شما به عنوان یک تبعه‌ی خارجی می‌توانید بر اساس برنامه نیروی کار متخصص فدرال کانادا برای مهاجرت به کانادا اقدام کنید. البته باید مطمئن شوید که حداقل شرایط تعیین شده در این برنامه را داشته باشید. این شرایط عبارتند از:

  • در 10 سال گذشته، یک سال سابقه کار مداوم و تمام وقت داشته باشید. سابقه کار باید مربوط به یکی از مشاغل سطح 0، A یا B موجود در طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) باشد.
  • مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسه (معادل با CLB = 7 آزمون زبان کانادایی) داشته باشید. این معیار باید در تمامی مهارت‌های زبان (خواندن، نوشتن، صحبت کردن و شنیدن) رعایت شود.
  • گواهی‌نامه تحصیل در کانادا (گواهی‌نامه، دیپلم یا مدرک دانشگاهی)، و یا گزارش اعتبارسنجی برای مدارک تحصیلی خارجی (ECA) خود را ارائه دهید.

IRCC صلاحیت شما در برنامه مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال را، بر اساس شبکه‌ای از امتیازهای متعلق به این برنامه بررسی می‌کند. با این حال، تنها برای متقاضیانی که بالاترین نمره را در کل Pool اکسپرس انتری (مرحله دوم) کسب می‌کنند، دعوتنامه درخواست اقامت دائم صادر می‌شود.

رتبه بندی پروفایل متقاضیان Pool ورود سریع، که شامل داوطلبان برنامه‌های نیروی کار فنی فدرال و مهاجرت به کانادا از طریق تجربه کانادایی نیز می‌شود، بر اساس CRS صورت می‌گیرد.

همانطور که در بالا هم ذکر شد برای کسب صلاحیت‌های تعیین شده در برنامه مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار ماهر فدرال ، باید علاوه بر داشتن سابقه کار، مهارت زبان و سوابق تحصیلی، حداقل 67 امتیاز از سیستم 100 امتیازی این برنامه را نیز کسب کنید. سیستم امتیازدهی برنامه نیروی کار متخصص فدرال کانادا ، شما را بر اساس عواملی چون سن، تحصیلات، سابقه کار، اشتغال دائم، مهارت زبان و انطباق پذیری ارزیابی می‌کند.

مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار ماهر فدرال

عوامل انتخاب

فاکتورهای امتیازدهی در برنامه نیروی کار متخصص فدرال کانادا در جدول زیر ذکر شده است که با هم نگاهی به آنها می‌اندازیم.

عواملامتیاز
تحصیلاتحداکثر 25 امتیاز
مهارت زبانحداکثر 28 امتیاز
سابقه کارحداکثر 15 امتیاز
سنحداکثر 12 امتیاز
پیشنهاد شغلی در کانادا (دعوتنامه کاری)حداکثر 10 امتیاز
انطباق پذیریحداکثر 10 امتیاز

برنامه مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال – تحصیلات

یکی از عوامل مؤثر در بررسی درخواست شما به عنوان نیروی کار متخصص فدرال، مدرک تحصیلی شما است. برای کسب امتیاز در این بخش یا باید مدرک تحصیلی از موسسات آموزشی کانادا داشته باشید و یا مدرک شما توسط موسسات مورد تائید اداره مهاجرت کانادا (مانند WES و …) ارزیابی و معادل سازی شود.

شما می‌توانید برای مدرک تحصیلی خود حداکثر 25 امتیاز بدست آورید. در جدول زیر جزئیات آن را برای شما آورده‌ایم:

سطح تحصیلات

سطح تحصیلاتامتیاز (حداکثر 25)
مدرک دانشگاهی در سطح دکتری (PhD) و یا معادل آن25 امتیاز
مدرک دانشگاهی در سطح کارشناسی ارشد یا مدرک حرفه‌ای.
مشاغل مربوط به این رشته‌ها باید در سطح A در NOC سال 2016 بوده و یا دارای مجوز از یک نهاد نظارتی استانی باشند.
همچنین، مدرک باید در یکی از رشته‌های آکادمیک زیر باشد:
پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی، بینایی‌سنجی، پاپزشکی، حقوق، ماساژ درمانی و داروسازی
23 امتیاز
دو دوره آموزشی (یا بیشتر) پس از دیپلم، که حداقل یکی از آن‌ها سه سال یا بیشتر طول کشیده باشد (مانند لیسانس)22 امتیاز
یک دوره آموزشی سه ساله یا بیشتر، پس از دیپلم (مانند لیسانس)21 امتیاز
یک دوره آموزشی دو ساله پس از دیپلم (فوق دیپلم)19 امتیاز
یک دوره آموزشی یک ساله پس از دیپلم15 امتیاز
دیپلم دوره متوسطه5 امتیاز

زبان رسمی اول

امتیازات این بخش از برنامه نیروی کار متخصص فدرال کانادا بر اساس جدول زیر به شما اعطا می‌شود.     

مهارتمعادل نمره آیلتس (IELTS)امتیاز (حداکثر 24)
CLB=9 یا بالاتر
(پیشرفته اول)
مهارت شنیدن آیلتس 8 یا بالاتر
مهارت خواندن آیلتس 7 یا بالاتر
مهارت صحبت کردن آیلتس 7 یا بالاتر
مهارت نوشتن آیلتس 7 یا بالاتر
6 امتیاز برای هر مهارت
CLB = 8
(تسلط متوسط)
مهارت شنیدن آیلتس 7.5
مهارت خواندن آیلتس 6.5
مهارت صحبت کردن آیلتس 6.5
مهارت نوشتن آیلتس 6.5
5 امتیاز برای هر مهارت
CLB = 7
(تسلط کافی)
مهارت شنیدن آیلتس 6
مهارت خواندن آیلتس 6
مهارت صحبت کردن آیلتس 6
مهارت نوشتن آیلتس 6
4 امتیاز برای هر مهارت
کمتر از CLB = 7واجد شرایط درخواست اقامت دائم کانادا نیستواجد شرایط درخواست اقامت دائم کانادا نیست

زبان رسمی دوم

مهارتامتیاز (حداکثر 4)
CLB= 5 و بالاتر4 امتیاز برای تمام مهارت‌های زبانی
برنامه نیروی کار متخصص فدرال کانادا

در برنامه مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال ، همسر یا شریک عرفیِ متقاضی باید در هر چهار مهارت زبان انگلیسی یا فرانسه، در سطح CLB = 4 یا بالاتر باشد: صحبت کردن، گوش دادن، خواندن و نوشتن. متقاضی اصلی می‌تواند تا 5 امتیاز را تحت عامل انطباق پذیری، با توجه به توانایی زبان همسر یا شریک عرفی خود به دست آورد. همچنین در برنامه نیروی کار متخصص فدرال کانادا امتیاز مهارت‌های زبانی می‌تواند از طریق قابلیت انتقال مهارت CRS نیز دریافت شود.

برنامه مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال – سابقه کار

سابقه کار نیز یکی از شش فاکتوری است که در برنامه مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار ماهر فدرال ، توسط اداره مهاجرت کانادا سنجیده می‌شود.

این عامل بر اساس تعداد سال‌های سابقه کار، می‌تواند تا 15 امتیاز را برای متقاضی به ارمغان آورد. داوطلب برای بهره‌مندی از این امتیاز، به 12 ماه سابقه کار تمام وقت (یا معادل آن در کار پاره وقت) نیاز دارد.

تا 6 سال سابقه کار، در این برنامه دارای امتیاز است. این سابقه باید مربوط به شغلی باشد که توسط دولت کانادا، در NOC تحت کدهای 0، A یا B تعریف شده باشد.

امتیازات این عامل بر اساس جدول زیر اعطا می‌شود:

سابقه کار

سابقه کارامتیاز (حداکثر 15)
1 سال (حداقل یک سال یا به طور کلی1560 ساعت کار)9 امتیاز
2 – 3 سال11 امتیاز
4 – 5 سال13 امتیاز
6 سال یا بالاتر15 امتیاز

نکته: منظور از کار تمام وقت حداقل 30 ساعت کار در هفته است. درمورد کار پاره وقت متقاضی می‌تواند کمتر یا بیشتر از 15 ساعت در هفته کار کند. البته مشروط بر اینکه در مجموع، تا 1560 ساعت سابقه کار داشته باشد.

برنامه مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال – سن

سن یکی از 6 فاکتوری است که توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) درمورد متقاضیان برنامه مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار ماهر فدرال بررسی می‌شود. با توجه به سن، حداکثر 12 امتیاز بر اساس جدول زیر به شما اعطا می‌شود:

سن

سن متقاضیامتیاز (حداکثر 12)
18 تا 3512 امتیاز
3611 امتیاز
3710 امتیاز
389 امتیاز
398 امتیاز
407 امتیاز
416 امتیاز
425 امتیاز
434 امتیاز
443 امتیاز
452 امتیاز
461 امتیاز
47 سال و بیشتر0 امتیاز
مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال

برنامه مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال – پیشنهاد شغلی معتبر

داشتن پیشنهاد شغلی تمام وقت در کانادا، شانس شما را برای کسب صلاحیت در این بخش از برنامه نیروی کار متخصص فدرال کانادا افزایش می‌دهد.

پیشنهاد شغلی تمام وقت به این معناست که یک کارفرمای کانادایی، برای فرد متقاضیِ مهاجرت، پیشنهاد یک شغل دائم تمام وقت در کانادا را داشته باشد. در این صورت، متقاضی می‌تواند تا 15 امتیاز تحت عنوان «اشتغال دائم» به دست آورد.

اگر به عنوان متقاضی یکی از شرایط زیر را داشته باشید، می‌توانید بر اساس شرایط جدول، تا 10 امتیاز بگیرید:

پیشنهاد شغلی معتبر

شرایطوسایر شرایطامتیاز (حداکثر 10)
اگر متقاضی در حال حاضر با مجوز کار، مشغول به کار در کانادا باشدو– مجوز کار، هم در زمان ثبت درخواست و هم در زمان صدور ویزا، اعتبار داشته باشد. (یا در زمان صدور ویزا، مشخص شده باشد که متقاضی می‌تواند بدون داشتن مجوز کار، در کانادا کار کند).
– مجوز کار متقاضی دارای LMIA از اداره استخدام و توسعه اجتماعی کانادا بوده و در طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا (NOC) در سطوح 0، A یا B باشد.
– متقاضی در حال کار برای کارفرمایی است که نام او در مجوز کار وی ثبت شده است.
– این کارفرما بر اساس پذیرش متقاضی به عنوان نیروی کار متخصص، پیشنهاد شغلی معتبری را ارائه داده است.
10 امتیاز
متقاضی در حال حاضر در شغلی مشغول به کار است که به دلایل زیر نیاز به تأیید LMIA ندارد:
– توافق بین‌المللی (مانند توافق‌نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی)
– منافع چشمگیر کانادا
– توافق فدرال – استانی
و– مجوز کار، هم در زمان درخواست و هم در زمان صدور ویزا، اعتبار دارد. (یا در زمان صدور ویزا، متقاضی بدون مجوز کار مجاز به کار در کانادا است).
– متقاضی در حال کار برای کارفرمایی است که نام او در مجوز کار وی ثبت شده است.
– این کارفرما بر اساس پذیرش متقاضی به عنوان نیروی کار متخصص، پیشنهاد شغلی معتبری را ارائه داده است.
– متقاضی حداقل یک سال به صورت تمام وقت (یا معادل پاره‌وقت آن) برای آن کارفرما کار کرده است.
10 امتیاز
اگر متقاضی مجوز کار معتبر نداشته، و مجاز به کار در کانادا نباشد.و– یک کارفرمای آینده‌نگر، پیشنهاد شغلی دائم و تمام وقتی را به متقاضی ارائه داده است.
– پیشنهاد شغلی، LMIA مثبت را دریافت کرده است.
10 امتیاز
متقاضی دارای مجوز کار معتبر است یا در غیر این‌‌ صورت، مجاز به کار در کانادا، بدون مجوز کار باشد.و– متقاضی در حال حاضر مشغول به کاری است که معاف از LMIA باشد. اما این معافیت به دلیل یک توافق‎ بین‌المللی، فدرال – استانی یا منافع قابل‌توجه کانادا نباشد.
– یک کارفرمای آینده‌نگر، بدون توجه به متقاضی که در حال حاضر برای او کار می‌کند، دارای LMIA مثبت است و بر اساس آن و این نکته که متقاضی به عنوان یک نیروی کار متخصص پذیرفته شود، یک پیشنهاد شغلی معتبر به او داده باشد.
10 امتیاز
نکته مهم:

اگر در برنامه مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال پذیرفته شده‌ و مجوز موقت کار شما به پایان رسیده باشد، ممکن است شرایط دریافت مجوز کار Bridging Open Work Permit را داشته باشید. بر اساس این مجوز، شما می‌توانید تا زمان تعیین وضعیت درخواست مهاجرت خود، به اقامت و کار در کانادا ادامه دهید.

5 امتیاز دیگر نیز می‌توانید از طریق فاکتور انطباق پذیری برنامه نیروی کار متخصص فدرال کانادا برای «اشتغال دائم» دریافت کنید. می‌توانید امتیاز داشتن پیشنهاد یک شغل دائم را نیز در سیستم جامع رتبه بندی اکسپرس انتری وارد کنید.

برنامه مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال – انطباق پذیری

عامل انطباق‌پذیری یا سازگاری نیز یکی دیگر از 6 عامل مؤثر، در ارزیابی صلاحیت متقاضیان برنامه مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار ماهر فدرال است.

بر این اساس، حداکثر 10 امتیاز با توجه به توانایی شما برای اقامت در کانادا، برایتان در نظر گرفته می‌شود. این 10 امتیاز را می‌توانید به دلیل داشتن کار تمام وقت در کانادا، شایستگی‌های همسر یا شریک عرفی، یا ترکیبی از شش عامل سازگاری دیگر دریافت کنید.

امتیازات این عامل با توجه به صلاحیت‌هایی اعطا می‌شود که می‌تواند موفقیت اقتصادی شما را در کانادا، بر اساس جدول زیر بهبود ببخشد:

انطباق پذیری

انطباق پذیریامتیاز (حداکثر 10)
سابقه کار قبلی متقاضی اصلی در کانادا (حداقل به مدت یک سال کار تمام وقت در مشاغل طبقه‌بندی شده به عنوان مهارت‌های سطح 0، A یا B در طبقه‌بندی ملی مشاغل کانادا- NOC)10امتیاز
سابقه تحصیلات متقاضی اصلی در کانادا (حداقل 2 سال تحصیل تمام وقت در یک برنامه تحصیلی حداقل دو ساله، در یکی از مؤسسه‌های آموزشی متوسطه یا پس از دیپلم کانادا)5 امتیاز
سابقه تحصیلات همسر یا شریک عرفی متقاضی در کانادا (حداقل 2 سال تحصیل تمام وقت* در یک برنامه تحصیلی حداقل دو ساله، در یکی از مؤسسه‌های آموزشی متوسطه یا پس از دیپلم کنادا)5 امتیاز
سابقه کار قبلی همسر یا شریک عرفی متقاضی در کانادا (حداقل یک سال سابقه کار تمام وقت در کانادا، درحالی که مجوز کار معتبر، یا اجازه کار در کانادا داشته باشد)5 امتیاز
پیشنهاد کار دائم در کانادا5 امتیاز
متقاضی اصلی یا همسر/ شریک عرفی او در کانادا، بستگان نسبی** داشته باشند. این خویشاوندان باید 18 سال یا بیشتر در کانادا ساکن باشند. همچنین باید شهروند کانادایی محسوب شوند یا اقامت دائم داشته باشند.5 امتیاز
مهارت زبان همسر یا شریک عرفی متقاضی (مهارت زبان انگلیسی یا فرانسه در سطح CLB = 4 یا بالاتر در هر چهار مهارت زبانی). سطح 4 CLB معادل امتیاز 4.0 مهارت نوشتن، 4.5 در مهارت گوش دادن، 3.5 در مهارت خواندن و 4.0 در مهارت صحبت کردن آیلتس است).5 امتیاز
  • *   تحصیل تمام وقت به معنای گذراندن حداقل 15 ساعت کلاس در هفته است. حفظ موقعیت خوب آکادمیک در این مدت بسیار مهم است.
  • ** خویشاوند نسبی شامل پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ، فرزند، نوه یا خواهر، برادر، عمه، عمو، خواهرزاده یا برادرزاده همسر است.
مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار ماهر فدرال

پرداخت نقدی

در صورت دریافت دعوت‌نامه، نیروهای متخصص فدرال باید توان مالی خود را برای استقرار اعضای خانواده وابسته به خود در کانادا اثبات کنند.

معاینات پزشکی و پذیرش

IRCC از متقاضیان برنامه مهاجرت به کانادا از طریق نیروی متخصص فدرال و وابستگان آن‌ها می‌خواهد به محض صدور دعوتنامه (ITA)، معاینات پزشکی خود را انجام دهند. نتایج معاینات پزشکی باید در زمان درخواست اقامت دائم و هنگام ورود به کانادا معتبر باشند. همچنین ارائه گزارش سوء پیشینه نیز برای تکمیل مراحل درخواست مهاجرت و ورود به کانادا لازم است.

زمان مورد نیاز برای بررسی درخواست‌ها

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) به طور معمول درخواست‌های تکمیل شده‌ی برنامه نیروی کار متخصص فدرال کانادا را طی 6 ماه یا کمتر بررسی می‌کند.

هزینه‌های بررسی درخواست

جدول زیر هزینه‌های بررسی درخواست اقامت در برنامه مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار ماهر فدرال را نشان می‌دهد:

درخواست‌هاهزینه به دلار کانادا
متقاضی اصلی (550 دلار هزینه بررسی + 490 دلار حق اقامت دائم)1040 دلار
همسر یا شریک عرفی متقاضی اصلی (550 دلار هزینه بررسی + 490 دلار حق اقامت دائم)1040 دلار
فرزند تحت تکفل متقاضی اصلی که زیر 22 سال داشته و مجرد باشد (ازدواج رسمی یا غیررسمی نداشته باشد). یا 22 ساله یا بزرگتر بوده و به دلیل مشکلات جسمی یا روانی، تمکن مالی نداشته باشد.150 دلار برای هر فرزند

مهاجرت نیروی کار متخصص در استان کبک

استان کبک، برنامه مهاجرت خود را خارج از سیستم اکسپرس انتری فدرال اجرا می‌کند. این استان، نیروهای کار متخصص را ملزم می‌کند برای دریافت گواهی‌نامه گزینش کبک (Quebec Selection Certificate)، یا Certificat de sélection du Québec  (CSQ)، تحت یکی از برنامه‌های مهاجرتی ویژه خود، مانند نیروی کار متخصص کبک (QSWP) درخواست دهند.

ادامه همین موضوع …