• راهنمای سریع متقاضیان اکسپرس انتری

  Express Entry Quick Guide

سیستم اکسپرس انتری کانادا : راهنمای سریع متقاضیان

سیستم اکسپرس انتری کانادا (Express Entry) یا ورود سریع، جدیدترین سیستم مهاجرت به کانادا است. این سیستم در تلاش است تا روند مهاجرت را برای افراد متقاضی، ساده‌تر و سریع‌تر کند.

اکسپرس انتری به خودی خود یک برنامه مهاجرتی نیست، بلکه سیستمی است که توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC)، برای انتخاب نامزدهای مهاجرت به کانادا با استفاده از برنامه‌های مهاجرت اقتصادی زیر استفاده می‌شود:

1- برنامه نیروی کار متخصص فدرال  (Federal Skilled Worker Program (FSWP))

2- برنامه نیروی کار فنی فدرال  (Federal Skilled Trades Program (FSTP))

3- برنامه تجربه کانادایی  (Canadian Experience Class (CEC))

4- بخشی از برنامه انتخاب استانی (Provincial Nominee Programs)

Pool اکسپرس انتری

فرآیند بررسی درخواست مهاجرت در سیستم اکسپرس انتری کانادا

ارزیابی صلاحیت

داوطلبان واجد شرایط مهاجرت به کانادا، تحت برنامه‌های مهاجرت اقتصادی فدرال (که در بالا ذکر شد)، وارد یک لیست انتظار می‌شوند. دولت کانادا این لیست انتظار را Pool (استخر) نامگذاری کرده است. در نتیجه اولین قدم، تعیین صلاحیت شما برای قرار گرفتن در یکی از این برنامه‌ها است. پس از آن که صلاحیت شما برای شرکت در یکی از برنامه‌های ذکر شده تائید شد، می‌توانید وارد Pool اکسپرس انتری شوید.

با تکمیل رایگان فرم ارزیابی ما از اینجا، می‌توانید شرایط خود را برای وارد شدن به Pool اکسپرس انتری بررسی کنید. مجموعه ما به سرعت فرم تکمیل شده شما را بررسی می‌کند. اگر واجد شرایط اولیه برای شرکت در سیستم اکسپرس انتری کانادا باشید، می‌توانید به مرحله بعد بروید.

اگر در حال حاضر واجد شرایط نیستید، می‌توانید با بهبود شرایط خود در زمینه‌هایی مانند سابقه کار، مهارت زبان و تحصیلات، صلاحیت خود را ارتقا دهید. واجد شرایط بودن برای یکی از برنامه‌های اقتصادی مهاجرت، اولین قدم برای مهاجرت به کانادا از طریق سیستم اکسپرس اینتری است.

سیستم اکسپرس انتری کانادا

پروفایل ورود سریع را تکمیل کنید

متقاضیان واجد شرایط، با ساخت یک پروفایل آنلاین در سیستم اکسپرس انتری کانادا ، علاقه خود را برای مهاجرت به کانادا اعلام می‌کنند. آن‌ها باید در این پروفایل، اطلاعات مربوط به سابقه کار، مهارت زبان، تحصیلات و سایر اطلاعات شخصی خود را وارد کنند.

داوطلبانی که معیارهای یکی از برنامه‌های مهاجرت اقتصادی فدرال را داشته و وارد Pool اکسپرس انتری شده باشند، بر اساس سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS)، طبقه‌بندی می‌شوند. اگر متقاضی، پیشنهاد شغلی معتبری از یک کارفرمای کانادایی، یا برنامه انتخاب استانی نداشته باشد، می‌تواند در بانک کار کانادا ثبت‌نام کند. از تاریخ 6 ژوئن 2017، ثبت‌نام در بانک کار کانادا الزامی نیست. با این وجود، ثبت‌نام در بانک کار می‌تواند دید متقاضی را نسبت به کارفرمایان و بازار کار کانادا بهبود ببخشد.

رتبه و پروفایل خود را ارتقا دهید

داوطلبانی که در سیستم اکسپرس انتری کانادا شرکت کرده و در Pool قرار دارند، بر اساس سیستم جامع رتبه‌بندی و طبق مؤلفه‌های زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

 • عوامل اصلی سرمایه انسانی
 • شرایط همسر یا شریک عرفی (در صورت وجود)
 • عوامل انتقال مهارت
 • عوامل اضافی مانند برنامه انتخاب استانی، پیشنهاد اولیه شغل دائم در کانادا، سابقه تحصیل در کانادا، داشتن خواهر و برادر کانادایی و یا مهارت زبان فرانسه

در مجموع 1200 امتیاز در سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS) وجود دارد.

دولت کانادا، متقاضیان را بر اساس رتبه آن‌ها در Pool اکسپرس انتری انتخاب می‌کند. بر این اساس، داوطلبان می‌توانند با ارتقای رتبه خود در Pool، شانس بیشتری برای دریافت دعوت‌نامه داشته باشند.

Pool اکسپرس انتری

دریافت دعوتنامه (ITA) و ارسال درخواست اقامت دائم

دولت کانادا، فرمانداران استانی و کارفرمایان کانادایی می‌توانند از بین متقاضیان واجد شرایطی که در Pool اکسپرس انتری قرار دارند، مهاجران جدید خود را انتخاب کنند.

در این میان، متقاضیانی که بالاترین رتبه (یعنی بیشترین شانس برای موفقیت اقتصادی در کانادا) را دارند، یا افرادی که پیشنهادهای شغلی معتبر داشته یا در برنامه انتخاب استانی انتخاب شده‌اند، دعوت‌نامه‌ای تحت عنوان (Invitation to Apply = ITA) دریافت می‌کنند. در این مرحله، 90 روز به داوطلبان فرصت داده می‌شود تا درخواست الکترونیکی اقامت دائم خود را ارسال کنند. اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا (IRCC) ظرف مدت شش ماه، درخواست‌های ارسال شده در سیستم اکسپرس انتری کانادا را بررسی می‌کند.

داوطلبان باید مطمئن باشند که کلیه فرم‌های لازم را پر کرده و مدارک مورد نیاز را فرستاده باشند. پس از اتمام مراحل، به داوطلبان موفق و بستگان آن‌ها (همسر و فرزندان) اقامت دائم کانادا تعلق می‌گیرد.

داوطلبانی که با گذشت 12 ماه از ورود به Pool اکسپرس انتری ، هنوز دعوت‌نامه یا همان ITA را نگرفته‌اند، می‌توانند مجدداً مشخصات خود را ارسال کنند. این افراد در صورت احراز شرایط یکی از برنامه‌های مهاجرت اقتصادی، می‌توانند دوباره وارد Pool اکسپرس انتری شوند.

سیستم اکسپرس انتری کانادا

مراحل آماده‌سازی برای ورود به Pool اکسپرس انتری

اگر قصد دارید که در سیستم اکسپرس انتری کانادا شرکت کرده و پس از ورود به Pool، شانس بالایی برای انتخاب شدن داشته باشید حتما توصیه‌های زیر را جدی بگیرید:

 • خود را برای آزمون زبان آماده کنید.
 • آزمون‌های زبان انگلیسی معتبر شامل سیستم بین‌المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) (آزمون عمومی) و CELPIP: برنامه شاخص سنجش سطح زبان انگلیسی کانادا (آزمون عمومی) است.
 • در دوره آنلاین آمادگی برای آزمون آیلتس شرکت کنید و نتایج لازم برای مهاجرت به کانادا را به دست آورید.
 • برای زبان فرانسه در آزمون‌های Test d’évaluation du français (TEF کانادا) و Test de connaissance du français (TCF کانادا) شرکت کنید.
 • مدارک اخذ شده در خارج از کشور کانادا را مطابق با استانداردهای کانادا اعتبارسنجی کنید.
 • درمورد سیستم جامع رتبه‌بندی (CRS)، اطلاعات بیشتری کسب کنید. می‌توانید از اینجا به مطلب کامل ما در این رابطه مراجعه کنید.
 • هرگونه مشکل پزشکی یا سابقه کیفری احتمالی را رفع کنید.
 • برنامه انتخاب استانی که یک جریان پیشرفته و همگام با سیستم اکسپرس انتری کانادا است را در نظر بگیرید.

ادامه همین موضوع …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *