اقامت دائم کانادا

  • اقامت دائم کانادا چیست ؟

    Permanent Resident Visa

اقامت دائم کانادا و مهاجرت به آن

دریافت اقامت دائم کانادا و آمدن به آن به عنوان یک مهاجر، کاملا هیجان‌انگیز است. اقتصاد پایدار، سطح بالای زندگی و رفاه اجتماعی، جمعیت تحصیل کرده و نرخ پایین جرم و جنایت، کانادا را به مقصد بسیار محبوبی برای مهاجران در سراسر جهان تبدیل کرده است.

دولت‌های فدرال و استانی کانادا به طور مداوم برنامه‌های مهاجرتی خود را به روزرسانی می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که برنامه‌های تدوین شده برای مهاجران و کانادایی‌ها موفقیت آمیز بوده و برای هر دو گروه مفید خواهد بود. شما هم قطعا می‌توانید یکی از مهاجران خوش شانس این سرزمین پهناور و پیشرفته باشید.

دریافت اقامت دائم کانادا به شما اجازه می‌دهد که به طور دائم در کانادا به زندگی، کار و تحصیل بپردازید. در مسیر مهاجرت باید به خاطر داشته باشید که برنامه‌های مهاجرت به کانادا به ویژگی‌ها، اهداف و وضعیت خاص شما بستگی دارد. در حال حاضر بیش از 80 برنامه برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. به همین دلیل، مسیر هر شخص برای مهاجرت به کانادا، منحصر به فرد و مختص او خواهد بود.

اخذ اقامت دائم کانادا

مهاجرت به کانادا

از سال 2019 تا 2021 کشور کانادا از طریق برنامه‌های متعدد مهاجرت، بیش از یک میلیون مهاجر جدید می‌پذیرد. مسیرهای زیادی برای رسیدن به اقامت دائم کانادا وجود دارد، اما تیم ویزاهاب اکسپرس متعهد است که همه چیز را با بیانی ساده برای شما منتشر کند.

برنامه‌های مهاجرت به کانادا

از آنجایی که برنامه‌های بلندمدت نشان از افزایش سالانه و مستمر پذیرش مهاجر به کانادا دارند، اکنون مناسب‌ترین زمان برای اقدام به مهاجرت به کاناداست. این کشور برنامه‌های متعددی ارائه می‌کند تا اشخاص بتوانند برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

با اینکه این برنامه‌ها تفاوت‌های زیادی با هم دارند، اما می‌توان آنها را به چهار دسته اصلی تقسیم کرد:

  • برنامه‌های مهاجرت اقتصادی (Economic Immigration Programs)
  • برنامه‌های مهاجرت تجاری (Business Immigration Programs)
  • برنامه‌های حمایت از خانواده (Family Sponsorship Programs)
  • مسیرهای بشردوستانه و پناهندگی (Humanitarian and Refugee Pathways)

مهاجرت به مونترال کانادا

برنامه‌های مهاجرت اقتصادی

بخش اعظم مهاجران جدید کانادا از طریق برنامه‌های مهاجرت اقتصادی پذیرفته می‌شوند. این برنامه‌ها به منظور کمک به افرادی که دارای تجربه‌ی کاری و یا تحصیلات مرتبط در زمینه‌های مورد نیاز هستند، طراحی شده‌اند تا آنها بتوانند اقامت دائم کانادا را دریافت کرده و در جامعه‌ی کانادا نقش‌آفرینی کنند. برنامه‌های مهاجرت اقتصادی به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه به تعریف آنها می‌پردازیم.

Express Entry (ورود سریع)

در ژانویه 2015، دولت کانادا سیستم Express Entry یا همان ورود سریع را رونمایی کرد تا در خواست‌های اقامت دائم کانادا از مسیر مهاجرت اقتصادی را مدیریت کند.

سیستم اکسپرس انتری، سه برنامه مختلف را در بر می‌گیرد:

1- برنامه مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار متخصص فدرال (Federal Skilled Worker Program (FSWP))

2- برنامه مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار فنی فدرال (Federal Skilled Trades Program (FSTP))

3- برنامه مهاجرت به کانادا از طریق تجربه کانادایی (Canadian Experience Class (CEC))

همچنین علاوه بر موارد فوق هر کدام از استان‌ها و منطقه‌های کانادا برنامه‌های مخصوص به خود را اجرا می‌کنند. این برنامه‌ها اصطلاحا برنامه‌های انتخاب استانی و یا Provincial Nominee Program (PNP) نامیده می‌شوند. برخی از این برنامه‌های استانی با اکسپرس انتری در یک راستا قرار دارند. این بدان معناست که یک استان می‌تواند فرد خارجی مورد نیاز خود را مجزا از قوانین فدرال و یا از نامزدهای اکسپرس انتری فدرال انتخاب کند!

سیستم اکسپرس اینتری بر اساس شایستگی نامزدها، پذیرش مهاجرت را انجام می‌دهد. یعنی اینکه فردی با داشتن حداقل شرایط مورد نیاز؛ لزوماً موفق به دریافت پذیرش مهاجرت به کانادا نخواهد شد. بلکه تمامی نامزدهای واجد شرایط بر اساس چند معیار رده‌بندی شده و با هم مقایسه می‌شوند. در نهایت تنها از نامزدهایی که در بالاترین رتبه‌ها قرار می‌گیرند دعوت می‌شود تا برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

مهاجرت به کِبِک Quebec

استان کبک تا حدود زیادی در برنامه‌ها و سیاست‌های پذیرش مهاجر استقلال نظر و اختیار دارد. به همین دلیل، برنامه‌های مهاجرت کبک منحصر به فرد بوده، و چندین مسیر را ارائه می‌کنند که در سایر استان‌ها وجود ندارند.

در کل کسانی که علاقه‌مند به درخواست برای دریافت اقامت دائم در کبک هستند در گام اول باید مدرک certificat de sélection du Québec (CSQ) را دریافت کنند. به محض اینکه فرد درخواست‌کننده مدرک CSQ را دریافت کرد، آنگاه واجد شرایط ارسال درخواست رسمی برای اقامت دائم کانادا به مراجع مهاجرتیِ فدرال خواهد بود. کبک برای علاقه‌مندان به مهاجرت به این استان دو نوع برنامه مهاجرت اقتصادی ارائه می‌کند:

1- برنامه مهاجرت به کانادا از طریق نیروی کار متخصص کبک (Quebec Skilled Worker (QSW))

2- برنامه مهاجرت به کانادا از طریق داشتن تجربه در کبک (Quebec Experience Program (PEQ))

برنامه‌های انتخاب استانی

کانادا ده استان و سه منطقه دارد. به استثنای کبک، تمامی این استان‌ها و مناطق برنامه‌های مهاجرت خاص خود را مدیریت می‌کنند. این برنامه‌ها با هدف تامین نیازهای اقتصادی و جمعیتی هر استان و منطقه طراحی شده‌اند، و به آنها برنامه‌های انتخاب استانی و یا Provincial Nominee Program (PNP) اطلاق می‌شود. این برنامه‌ها از نظر نوع برنامه، شرایط احراز، و روند درخواست تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند.

برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک

در سال 2017، استان‌های آتلانتیک کانادا یک برنامه مهاجرت جدید را راه‌اندازی کردند که به منظور توسعه رشد اقتصادی در منطقه طراحی شده است. این برنامه یک برنامه آزمایشی و جدید برای دریافت اقامت دائم کانادا محسوب می‌شود، بدین معنا که نخستین برنامه از این دست بوده و می‌تواند دچار تغییر و تحول شود. هدف این برنامه این است که هر سال تعداد حداکثر 2,000 مهاجر جدید بپذیرد، و این سهمیه تا سال 2020 می‌تواند به 4,000 نفر در سال برسد.

برنامه آزمایشی مهاجرت آتلانتیک به این دلیل منحصر به فرد است که به کارفرمایان تعیین شده در استان‌های آتلانتیک اجازه می‌دهد اتباع سایر کشورها را بدون دریافت مدرک ارزیابی تاثیر نیروی کار بر بازار Labour Market Impact Assessment (LMIA) استخدام نمایند. این کارفرمایان تعیین شده با ارسال درخواست اقامت دائم کانادا و کمک به سکونت بلند مدت اتباع خارجی واجد شرایط، از آنها در این برنامه حمایت می‌کنند.

استان‌های آتلانتیک کانادا شامل استان‌های نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نوا اسکوشیا و جزیره پرنس ادوارد می‌شوند.

اقامت دائم کانادا

برنامه‌های مهاجرت تجاری

دولت کانادا انبوهی از فرصت‌ها را برای مهاجرین بالقوه‌ای که دارای مهارت‌های لازم برای تاسیس بنگاه‌های تجاری در کانادا هستند، فراهم نموده است. تعدادی برنامه‌های مهاجرت منحصر به فرد وجود دارند که فرآیند اخذ اقامت دائم کانادا را برای کارآفرینانی که مشتاق‌اند مهارت‌های مدیریت تجاری خود را به کانادا بیاورند، سرمایه گذارانی که مایلند از فعالیت‌های کانادایی حمایت کنند، و افراد خود-اشتغالی که قادرند مهارت‌های خاص خود را در کانادا به کار بگیرند،  تسریع می‌نمایند. در ادامه می‌توانید اطلاعات بیشتری از برنامه‌های مهاجرت تجاری کانادا را مشاهده نمائید.

برنامه‌های سرمایه گذاری

این برنامه مناسب افرادی است که می‌خواهند با تکیه بر دانش مدیریتی و سرمایه گذاری دلاری خود در اقتصاد کانادا، موفق به دریافت اقامت دائم کانادا شوند.

برای حصول شرایط برنامه‌های این روش، سرمایه گذاران علاقه‌مند باید ارزش خالص دارایی چند میلیون دلاری داشته و مایل باشند که مبالغ قابل توجهی را در اقتصاد کانادا سرمایه گذاری کنند. در حال حاضر دو برنامه از این دست در کانادا وجود دارد.

برنامه‌های کارآفرینی

کانادا شرایط انتخاب مهاجرت کارآفرینی را برای اتباع خارجی که تجربه‌ای چشمگیر در کارآفرینی داشته و موفقیتی ثابت شده در سابقه خود دارند، فراهم می‌نماید. برای افرادی که سابقه مدیریت تجاری و همچنین تاسیس بنگاه‌های تجاری جدید دارند، برنامه‌های مختلفی وجود دارد.

از جمله برنامه‌های شاخص این گروه می‌توان به برنامه‌ی استارتاپ ویزا اشاره کرد. این روش، گزینه‌ی بسیار مناسبی برای رشد ایده‌های جدید در یک اقتصاد پویا و جهانی است.

برنامه‌های خود-اشتغالی

این برنامه سعی دارد تا هنرمندان و ورزشکاران برجسته سراسر دنیا را مخاطب خود قرار دهد. برنامه‌های خود-اشتغالی به برخی از افراد، موقعیت کار در مشاغل آزاد را ارائه می‌کند که می‌توانند از آنها به عنوان فرصتی برای مهاجرت و اخذ اقامت دائم کانادا استفاده نمایند. از افراد خود-اشتغال خواسته می‌شود مدارک مستند خود-اشتغالی و همچنین تصمیم به ادامه‌ی آن پس از ورود به کانادا را ارائه نمایند.

مهاجرت به کانادا

برنامه‌های حمایت از خانواده

دولت کانادا اذعان دارد که جدایی از خانواده فرآیندی چالش‌برانگیز است. به همین دلیل، کانادا چندین برنامه مهاجرت را به منظور به هم رساندن اعضای خانواده‌ها طراحی کرده است. در راستای اهداف کانادا برای به هم رساندن خانواده‌ها، شهروندان کانادایی و افراد دارای اقامت دائم کانادا می‌توانند حائز شرایط اسپانسری یا پشتیبانی از همسر، شریک عرفی، فرزندان و دیگر وابستگان، والدین و پدربزرگ و مادربزرگ شوند.

اسپانسری یا پشتیبانی از همسر یا شریک عرفی

تحت برنامه‌های مهاجرت کنونی، اکثر شهروندان کانادایی یا مقیمان دائم، واجد شرایط اسپانسری یا پشتیبانی از همسر یا شریک عرفی خود برای مهاجرت به کانادا می‌باشند.

اگر یک زوج با یکدیگر ازدواج رسمی کرده باشند اصطلاحا به آنها زن و شوهر یا Spouse  گفته می‌شود. تا زمانی که ازدواج آنها در کشور مبدا و کانادا مورد تایید مراجع قانونی باشد، معمولاً فرد می‌تواند برای اخذ اقامت دائم همسر خود اقدام نماید.

اما اگر یک زوج با یکدیگر ازدواج نکرده باشند (البته با داشتن شرایط خاص و قابل اثبات) اصطلاحا به آنها شرکای عرفی و یا Common-Law Partner گفته می‌شود. در صورتی که زوج در تعریف کانادا در دسته‌ی شرکای عرفی جای بگیرند، فرد می‌تواند برای اخذ اقامت دائم شریک عرفی‌اش اقدام کند. البته برای این قوانین و اخذ اقامت دائم کانادا ، استثنائاتی هم وجود دارند.

اسپانسری یا پشتیبانی از فرزند یا سایر وابستگان

سیستم مهاجرت کانادا اکثر والدین را قادر می‌سازد تا اسپانسر فرزندان وابسته به خود یا دیگر وابسته‌های قانونی خود شوند و برای اخذ اقامت دائم آنها اقدام نمایند. به این منظور، والد باید شهروند کانادا یا مقیم دائم بوده و فردی که پشتیبانی از او صورت می‌گیرد باید در تعریف کانادا از وابستگی، قرار بگیرد.

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا فرزند وابسته را به صورت هر فرزند زیر 22 سالی که همسر یا شریک عرفی نداشته باشد تعریف می‌کند. همچنین، ممکن است یک فرزند بالای 22 سال هم به عنوان وابسته پذیرفته شود در صورتیکه به دلیل نارسایی جسمانی یا ذهنی قادر به تامین مالی خود نباشد.

اسپانسری یا پشتیبانی از والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ

این امکان برای شهروندان کانادا و یا افراد دارای اقامت دائم کانادا وجود دارد که اسپانسر والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود شوند تا به آنها در کانادا بپیوندند. برای احراز شرایط، اسپانسر باید شرایط مورد نیاز مالی را دارا باشد تا بتواند از نظر مالی والدین و پدربزرگ یا مادربزرگ خود را پشتیبانی کند. این برنامه برای گزینش اسپانسرها از یک سیستم قرعه کشی استفاده می‌کند که ظرفیت پذیرش 10,000 درخواست جدید را در سال دارد.

دریافت اقامت دائم کانادا

مسیرهای بشر‌دوستانه و پناهندگی

کشور کانادا شهرتی جهانی به عنوان پیشرو در پذیرش پناهندگان جدید و سایر مهاجرین با دلایل انسان‌دوستانه و مشفقانه دارد. بخش چشمگیری از مهاجرت سالانه و دریافت اقامت دائم کانادا ، به پذیرش پناهندگان اختصاص دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *